Strona główna arrow Rok 2005 arrow Nr 30 (1/2005) arrow Największa parafia na Syberii
Największa parafia na Syberii Drukuj Poleć znajomemu

Jej terytorium jest 3 razy większe od Polski, a centrum stanowi miasto Tobolsk. Stąd ks. proboszcz Jarosław Mitrzak i ks. Wojciech Matuszewski (obaj kapłani z diec. siedleckiej) wyruszają z posługą duszpasterską aż pod koło podbiegunowe.

Ks. Jarosław mówi, że do wielu miast czy osiedli w ogóle jeszcze nie dotarł, a jest ich wiele i powstają głównie tam, gdzie wydobywa się ropę. Na razie trudno mówić o systematycznej pracy duszpasterskiej w całej parafii – ksiądz jedzie tam, skąd otrzymuje sygnał, że są katolicy, często dla 5 -10 osób, a nawet jeśli tylko jedna katolicka rodzina, żyjąca w ogromnym mieście, chce uporządkować swoje życie sakramentalne. Można to porównać z działaniem pierwotnego Kościoła, z zakładaniem pierwszych gmin chrześcijańskich.

Tobolsk jest miejscem szczególnym dla Polaków – to miasto zesłania tysięcy powstańców, polskich patriotów. Tu znajdowała się stolica dawnej Syberii z siedzibą namiestnika carskiego, tzw. Kremlem oraz ogromne więzienie. Stąd namiestnik wysyłał skazańców do...

...odległych miejsc, gdzie była potrzebna ich praca, do kopalń, w tundrę i w tajgę. Tobolsk położony jest na wysokiej skarpie nad rzeką Irtysz, kilka razy szerszą od naszej Wisły. Dla zesłańców stanowił on granicę i symbol – stąd nie ma ucieczki; tej rzeki nie da się przepłynąć, by powrócić do Ojczyzny.

Z biegiem lat zesłańcy osiedlali się u stóp Kremla, tworząc polskie osiedle, do dziś nazywane „polskim wąwozem”.

W latach 1900 – 1907 ze składek tych ludzi został wzniesiony u podnóża Kremla kościół p.w. św. Trójcy. Była to jedna z największych syberyjskich świątyń. Parafia tobolska liczyła do rewolucji 5.000 wiernych, głównie Polaków, obecnie jest ich nieco ponad 50.

Kościół zamknięto w 1923 r., a w latach 30 zburzono jego wieże i zamieniono na magazyn. W czasie wojny mieściła się tu stołówka. W latach 50. przedzielono go żelbetowym stropem, wybito otwory okienne i przebudowano na składnicę filmów. Dzięki pomocy kilku krakowskich firm i kilku organizacji możliwe było podjęcie remontu w 1993 r. Dokładnie w stulecie poświęcenia fundamentów (15.08.2000) kościół został poświęcony powtórnie. Służy nie tylko miejscowym katolikom, ale także diasporze na obszarze zachodniej Syberii.

S. Blanka Sławińska SAC
Zdjęcia z archiwum s. Blanki