Strona główna arrow Rok 2009 arrow Nr 48 (3/2009) arrow Korea Południowa - kult Miłosierdzia Bożego i polscy pallotyni
Korea Południowa - kult Miłosierdzia Bożego i polscy pallotyni Drukuj Poleć znajomemu
Chciałbym być obiektywnym świadkiem wydarzeń, które już od kilku lat mają miejsce w Korei Południowej w Delegaturze Jezusa Miłosiernego, pomimo tego, że od roku w nich uczestniczę.

Myślę, że nie skłamię pisząc, że praca prowadzona przez pallotynów w Korei Południowej dopiero/już od 1995 roku (pierwsi pallotyni przybyli w 1990 roku) znalazła w końcu swój konkretny wymiar. Brak domu, proces nauki języka i wiele, wiele innych czynników składały się na to, że do tego czasu nie można było określić jednoznacznie działań podejmowanych przez pallotynów.

Rok 1995 przyniósł ze sobą nowe pomysły, przywiezione z Polski. W lutym tego roku do Korei został przywieziony z Łagiewnik pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego (obecnie znajduje się w prezbiterium Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Yangdeogwon).

W tym samym czasie pojawiła się propozycja wydawania Apostoła Miłosierdzia Bożego jako kwartalnika oraz dystrybucji obrazów Jezusa Miłosiernego.

Również od tego momentu prace przy budowie domu w górach (w Yangdeogwon – na posesji podarowanej przez Członków Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego) zaczęły nabierać większego rozmachu, choć... ... ze względu na trudny dojazdu do działki i brak środków finansowych jest to do dnia dzisiejszego wyzwanie o krok przekraczające możliwości – stąd nieustanne wsparcie samego Jezusa.

W kwietniu roku 1995 w kaplicy domowej (cała wspólnota pallotyńska mieszkała w domu kapelana Sióstr i szpitala, w którym Siostry posługiwały) został powieszony i poświęcony kolejny obraz Jezusa Miłosiernego. Od tego czasu wierni przybywający na modlitwę, pragnęli poznać bliżej Siostrę Faustynę i Jej objawienia oraz Dzienniczek. Rozpoczął się proces przygotowywania Współpracowników Apostolatu Miłosierdzia.

Dziejowa zmiana dokonała się w 1998 roku, kiedy został zakupiony dom w Bundang-Dong. Pojawiła się perspektywa gromadzenia na modlitwie większej ilości wiernych i szerszego prowadzenia formacji. W Yangdeogwon pierwsze wspólnie przeżywane obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego miały miejsce 7 kwietnia 2002 roku.
Tego samego roku papież Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa dla Apostolatu Miłosierdzia Bożego w Korei.

W domu w Bundang-Dong w każdy piątek odprawiana jest Msza Święta o Miłosierdziu Bożym, na którą każdego tygodnia przychodzi coraz więcej wiernych.
W 2003 roku na Mszę Świętą w Niedzielę Miłosierdzia Bożego do kaplicy w Bundang-Dong przybyło już 85 osób, zaś w Yangdeogwon, wraz z poprzedzającym niedzielę nocnym czuwaniem, w uroczystościach uczestniczyło ponad 110 osób.

Tego samego roku, w grudniu, w Bundang-Dong rozpoczęły się Wieczerniki Miłosierdzia Bożego (w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 22.00 rozpoczyna się Msza Święta, Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dzielenie się doświadczeniem wiary w oparciu o fragmenty Dzienniczka Siostry Faustyny).

W 2004 roku nastąpiło usystematyzowanie duszpasterstwa Apostolatu Miłosierdzia Bożego przez specjalnie zaproszonego Współbrata z Polski.
W tym samym roku, 9 kwietnia, rozpoczęło się w naszej kaplicy nabożeństwo nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. W Święto Miłosierdzia przybyło do kaplicy na nabożeństwo Miłosierdzia Bożego i Mszę Świętą już ok. 170 osób.
W tym samym czasie, w piątym dniu nowenny (na którą zapraszani są do dnia dzisiejszego, najbardziej znani kaznodzieje w Korei: Księża, Siostry, Bracia) po raz kolejny z Bundang-Dong do Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Yangdeogwon wyrusza piesza pielgrzymka (w pierwszej wzięło udział zaledwie troje pielgrzymów, a obecnie ich liczba waha się od 20 do 30 osób).

Od tamtych wydarzeń minęło kolejne pięć lat. Nowenna trwa nie tylko przed Świętem Miłosierdzia Bożego – codziennie o godzinie 15.00 przed Najświętszym Sakramentem gromadzi się ok. 50-80 osobowa grupa wiernych czcicieli Miłosierdzia Bożego, a modlitwa nowenny jest nieustająca.
Po Godzinie Miłosierdzia, o 16.00, każdego dnia tygodnia odprawiana jest Msza Święta z kazaniem.
Wydawany już nie kwartalnik, a miesięcznik: Apostoł Miłosierdzia Bożego rozchodzi się do ponad 3500 wiernych należących do Apostolatu Miłosierdzia Bożego.

Posługa w szpitalach, zgromadzeniach żeńskich, bazie wojskowej, obsługa penitentów, wiedzących o stałej możliwości spowiedzi w naszych domach, nieustannie trwająca budowa domu rekolekcyjnego w górach, duszpasterstwo Współpracowników oraz wiele innych posług, do których zapraszani są pallotyni w całej Korei i poza jej granicami, przyczynia się do tego, że w naszych domach nieustannie trwa modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz o nowych – młodych i chętnych do pracy Księży Pallotynów, którzy zechcieliby przyjechać do pracy w Korei – choć na kilka lat...

Fr Jaro – ks. Jarosław Kamieński SAC
Zdjęcia autora