Strona główna arrow Rok 2005 arrow Nr 30 (1/2005) arrow Dzień Babci i Dziadka w Brazylii
Dzień Babci i Dziadka w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Wprawdzie Dzień Babci i Dziadka w Brazylii obchodzimy w zupełnie innym terminie niż w Polsce, ale cel jest ten sam – podkreślić, jak ważni są w życiu wnuków, w życiu rodziny i podziękować za ich miłość i pomoc.

Polacy świętują 21 i 22 stycznia, a Brazylijczycy 26 lipca – w dniu, kiedy Kościół celebruje wspomnienie świętych Joachima i Anny – rodziców Najświętszej Maryi Panny.

Tak jak w innych krajach, dziadkowie często są tutaj proszeni przez rodziców o pomoc w wychowaniu dzieci, gdyż w społeczeństwie, w którym rodzice są coraz częściej zmuszani do dłuższego przebywania poza domem, to właśnie na dziadkach spoczywa obowiązek towarzyszenia dzieciom. I oni często dają pierwsze lekcje katechizmu swoim wnukom. W czasach, kiedy – paradoksalnie, w trosce o zabezpieczenie dzieciom bytu materialnego – rodzice nie mają czasu zajmować się...

...dziećmi, dziadkowie stają się cichymi pomocnikami w życiu domowym. Tę ich cichą służbę na rzecz rodziny starają się docenić księża podczas Mszy św.

W parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cachoeiras de Macacu ks. Józef Stępiński SAC podczas niedzielnych homilii na każdej Mszy św. 25 lipca wspominał przykład Joachima i Anny, jako tych, którzy dzięki przykładowi swojego życia ukazali Maryi, że najważniejsze w życiu to odnaleźć Boże powołanie i żyć zgodnie z nim. Babcie i dziadkowie, obecni na Mszy, otrzymali od najmłodszych parafian symboliczny kwiatek.

Natomiast w parafii p.w. św. Elżbiety Królowej Portugalii w Rio de Janeiro dniem obchodów tego święta była sobota, 24 lipca. W tym dniu Pastoral da Terceira Idade (grupa osób starszych) przygotowała oprawę liturgiczną Mszy św., na którą zostali zaproszeni dziadkowie z całej parafii. Uczestniczyli oni aktywnie w Eucharystii, celebrowanej przez ks. Artura Karbowego SAC. Na zakończenie przedstawiciele młodzieży złożyli dziadkom życzenia długich lat życia i podziękowali im za trud, włożony w ukazywanie młodszym, jak kroczyć drogą życia i wiary. Namacalnym wyrazem tej wdzięczności była ręcznie wykonana torebeczka z pachnącym serduszkiem oraz suszonym kwiatkiem, jako zapewnienie o nieustającej pamięci modlitewnej.

Z kolei w parafii p.w. św. Rocha w Rio de Janeiro ksiądz Jarosław Chmielecki SAC przewodniczył Mszy św. w intencji wszystkich dziadków, przypominając zebranym życie św. Anny. Ukazał ją jako wzór żony, matki i babci. Oczywiście nie zapomniał też o kochanych dziadkach, którzy bardzo często pozostają w cieniu babć, choć i oni są opiekunami wnuków. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy otrzymali obrazki z wizerunkami świętych patronów tego dnia.

Ks. Artur Karbowy SAC, misjonarz w Brazylii
Zdjęcia z archiwum ks. Artura