Strona główna arrow Rok 2009 arrow Nr 47 (2/2009) arrow Powitanie w Amazonii
Powitanie w Amazonii Drukuj Poleć znajomemu
W VII niedzielę zwykłą, 22 lutego 2009 roku, w parafii św. Angelo w Novo Airão miejscowa wspólnota zebrała się, aby podziękować ks. Janowi Sopickiemu SAC za pięć lat posługiwania jako pasterz parafii oraz przywitać nowego proboszcza, ks. Artura Karbowego SAC.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji Manaus, ks. Sebastian Bandeira. Rozpoczynając Mszę św. ksiądz biskup podziękował ks. Janowi za ogromne zaangażowanie w duszpasterską posługę nie tylko w Novo Airão, ale w całej archidiecezji Manaus.
Po akcie pokutnym ks. Stanisław Krajewski SAC przedstawił zebranej wspólnocie parafialnej nowego proboszcza, zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia z jego życia, oraz odczytał dekret metropolity Manaus, abp Luiz Soares Vieira, mianujący ks. Artura proboszczem Novo Airão i zapoznając go jednocześnie z wynikającymi z tego faktu obowiązkami.
W symbolicznym geście bp Sebastian założył stułę na ramiona nowego proboszcza, a odchodzący proboszcz wręczył mu klucze od tabernakulum.

Podczas homilii ksiądz biskup przywitał obecnego pierwszego proboszcza parafii ks. Józefa Maślankę SAC, a następnie podziękował księdzu Janowi za ogromne zaangażowanie w funkcjonowanie parafii, podkreślając zwłaszcza jego pracę na rzecz dzieci z biednych rodzin..... ... oraz zaangażowanie w Kurs Orientacji Religijnej, dzięki któremu wiele osób zaczęło ponownie uczestniczyć w życiu parafii.

Zwracając się do nowego proboszcza, życzył mu niesłabnącej gorliwości w pracy w największej parafii archidiecezji Manaus, gdyż parafia Novo Airão obejmuje teren 30 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Nawiązując do ewangelii z VII niedzieli zwykłej, mówiącej o czterech ludziach, którzy przez dach spuścili łoże z chorym paralitykiem, oczekując jego uzdrowienia przez Jezusa, wskazał na ważność tych czterech przyjaciół chorego. Biskup, opierając się na ich przykładzie, wskazał całej parafii cztery kierunki pracy, której każdy proboszcz musi sprostać. Po pierwsze głoszenie słowa. Słowa Bożego które ma dotrzeć do każdego człowieka poprzez nauczanie i troskę o katechezę.
Po drugie sprawowanie liturgii. Każdy sakrament prowadzi do Boga Ojca, w sposób szczególny Eucharystia winna być miejscem spotkania Żywego Boga ze swoim ludem.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest administracja. Każda parafia wymaga również zaangażowania w część administracyjną, na którą składa się również dbałość o dobra materialne, które są w posiadaniu wspólnoty.
Ostatnim filarem wskazanym przez biskupa, co wcale nie oznacza, że mniej ważnym jest pomoc potrzebującym. Bez tej pomocy każde głoszenie słowa Bożego pozostaje tylko czystą teorią, będącą bardzo daleko od codziennego życia. Pomoc drugiemu człowiekowi to ukazanie mu, że Bóg jest miłosiernym Ojcem kochającym każdego człowieka.

Po tych wskazaniach ks. Artur złożył na ręce biskupa przyrzeczenia proboszczowskie i cała wspólnota wezwała Ducha Świętego, aby towarzyszył w duszpasterskiej pracy nowemu proboszczowi.
Po wyznaniu wiary rozpoczęła się liturgia eucharystyczna. Wspólne przystąpienie do Stołu Pańskiego było punktem kulminacyjnym Eucharystii.

Na zakończenie Mszy św. ks. Józef, jako rektor miejscowej wspólnoty pallotyńskiej, podziękował ks. Janowi za wspólną pracę, życząc mu obfitości łask Bożych w nowej pracy jako proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro. Senior pallotyńskiej amazońskiej wspólnoty zauważył, że nowy proboszcz ma dokładnie połowę jego wieku oraz że sam przybył do Novo Airčo, kiedy miał tyle samo lat.

Po błogosławieństwie, które zakończyło Mszę św. wszyscy przeszli na wspólną kolację w salonie parafialnym, podczas której wielu z parafian dziękowało księdzu Janowi za pięć lat gorliwej pracy.

Ks. Artur Karbowy SAC, zdjęcia: archiwum ks. Artura