Strona główna arrow Rok 2005 arrow Nr 30 (1/2005) arrow Przez sport z pomocą potrzebującym
Przez sport z pomocą potrzebującym Drukuj Poleć znajomemu
Jednym z istotnych aspektów pracy Kościoła katolickiego w Brazylii jest troska o biednych. Na różne sposoby stara się pomóc tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Oczywiście nie może skończyć się na dobrych chęciach, ale zawsze trzeba zrobić, dać coś konkretnego – najczęściej jest to żywność. Aby uzyskać jak najwięcej podstawowych środków żywnościowych, ks. Zbigniew Lewandowski SAC zorganizował w Itaperunie wycieczkę rowerową dla wszystkich mieszkańców. Wpisowym był kilogram żywności niepsującej się – ryż, mąka, olej, cukier, fasola. 15 listopada 2004 r. – w rocznicę ogłoszenia niepodległości Brazylii – przy kościele świętego Benedykta w Itape zgromadziło się ponad 600 rowerzystów.

Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie proboszcza, księdza Zbyszka, rozpoczął się przejazd ulicami miasta. Dzieci i młodzież, wraz z rodzicami i dziadkami, przy eskorcie policji na motorach i samochodu z nagłośnieniem, z którego komentowano przejazd i nadawano muzykę, przemierzały ulice miasta. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową czapeczkę chroniącą od słońca. Uczestnicy losowali rowery, koszulki, torby – dary instytucji, sklepów oraz bogatszych mieszkańców Itaperuny, którzy w ten sposób chcieli się włączyć w pomoc biednym.

Ks. Artur Karbowy SAC, misjonarz w Brazylii