Strona główna arrow Rok 2009 arrow Nr 46 (1/2009) arrow List z faveli w Rio de Janeiro
List z faveli w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu

W nr 43 (2/2008) „Horyzontów Misyjnych” zamieszczona została rozmowa, w której opowiadałem Państwu o mojej parafii na faveli w Rio de Janeiro, o trudnych warunkach życia ludzi i podejmowanych formach pomocy dla nich.

Stale potrzebna jest pomoc charytatywna w jedzeniu dla najbardziej potrzebujących, którą możemy realizować w ramach pomocy ze strony innych ludzi czy niektórych zakładów pracy.
Oprócz systematycznej pomocy staramy się też w okresie świątecznym przygotować paczki z żywnością, odzieżą i zabawkami dla dzieci.

W Brazylii rok szkolny rozpoczyna się w marcu – i to znowu troska dla nas, by zapewnić dzieciom z najbiedniejszych rodzin podstawowe artykuły szkolne.

Prowadzimy przy parafii zajęcia kulturalne dla dzieci, ale pomieszczenia wymagają natychmiastowego remontu – przecieka dach, na ścianach pojawia się pleśń.

Remontu wymaga także kościół. Przede wszystkim potrzebna jest wymiana dachu. W pięknych kiedyś...

...  witrażach, w postaciach świętych, niektóre fragmenty zastąpiono szybami, gdyż jedne zostały uszkodzone wskutek starości, przyczyniły się też do tego charakterystyczne tu zmiany temperatury, a inne zostały zniszczone przez kule.

Nasze możliwości są bardzo ograniczone, toteż będziemy Państwu wdzięczni za każde wsparcie. Myślę, że dzieląc się radością wiary, nie możemy zapomnieć o tych, którzy potrzebują pomocy. Troszcząc się o drugiego człowieka, dajemy przecież świadectwo własnej wiary.

Podczas Pasterki z ogromną radością i wdzięcznością serca, wraz z całą wspólnotą parafialną, modliłem się za tych wszystkich, którzy pamiętają o prezentach nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale w ciągu całego roku wspierają naszą wspólnotę. Niech Boże Dziecię błogosławi wszystkim w Nowym Roku.

Ks. Jacek Wójcik SAC