Strona główna arrow Rok 2008 arrow Nr 45 (4/2008) arrow Apostoł Bożego Miłosierdzia
Apostoł Bożego Miłosierdzia Drukuj Poleć znajomemu

Mam łaskę od 16 lat pracować w dalekiej, pięknej i egzotycznej Brazylii. Od roku pracuję w parafii Bożego Miłosierdzia w Rio de Janeiro.

Jest to jedyna parafia i kościół w archidiecezji pod tym wezwaniem. Liczy 7 milionów mieszkańców.
W maju bieżącego roku obchodziliśmy jubileusz 25-lecia jej założenia.

Założycielem, budowniczym kościoła i organizatorem wspólnoty parafialnej jest ks. Tadeusz Korbecki SAC. Ks. Tadeusz budowę kościoła i organizację wspólnoty parafialnej zaczął w 1983 r. Zawierzając prace Bożemu Miłosierdziu, przy współudziale ludzi, zbudował duży kościół z centrum pastoralnym oraz domem parafialnym.

Podczas obchodów 25-lecia parafii miałem możliwość zauważyć ogromną wdzięczność parafian dla ks. Tadeusza. Parafianie wspominają go z wielkim szacunkiem i podziwem, wielu z nich, dzieląc się ze mną swoimi wspomnieniami, mówiło mi, że jest to świątobliwy kapłan.

Ks. Tadeusz jest zafascynowany Bożym Miłosierdziem, od samego początku. Organizował nową parafię wokół tajemnicy...

...Bożego Miłosierdzia, kultu Jezusa Miłosiernego i czci do świętej siostry Faustyny Kowalskiej.

Na uwagę zasługuje fakt, że ks. Tadeusz był praktycznie pierwszym apostołem kultu Jezusa Miłosiernego w Rio de Janeiro. Przez wiele lat, razem z Ruchem Bożego Miłosierdzia, którego jest fundatorem, głosił orędzie Jezusa Miłosiernego w wielu parafiach, a także organizował, razem z archidiecezją, Święto Bożego Miłosierdzia w drugą niedzielę Wielkanocy na stadionie Maracanasinho w Rio de Janeiro. W spotkaniach tych brało udział ok. 30 tys. czcicieli Bożego Miłosierdzia.
Ks. Tadeusz pracował w Brazylii do 1998 r., kiedy, odpowiadając na potrzeby nowej placówki misyjnej, wyjechał do Meksyku, gdzie pracował w parafii Tenango del Aire, głosząc kult Jezusa Miłosiernego. Obecnie mieszka w Częstochowie w Dolinie Miłosierdzia.

Parafianie z parafii Bożego Miłosierdzia w Rio de Janeiro, ks. Czesław Zając i ja, jesteśmy mu bardzo wdzięczni za Jego wspaniałą pracę w propagowaniu kultu Jezusa Miłosiernego w Rio de Janeiro. Ziarno rzucone przez niego dzisiaj wydaje już plony.

Ks. Paweł Kowalczyk SAC, misjonarz w Brazylii
Zdjęcia archiwum