Strona główna arrow Pallotyni w Polsce arrow Pallotyni na misjach
Pallotyni na misjach Drukuj Poleć znajomemu

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego od początku swego istnienia było nastawione na misje zagraniczne.

Założyciel pallotynów w Polsce, ks. Alojzy Majewski, pracował przez 4 lata w Kamerunie. Wydał również kilka pozycji książkowych na temat misji zagranicznych.

Po II wojnie światowej wyjazdy misyjne miały miejsce bardzo rzadko z powodów politycznych – nie zezwalały na nie władze komunistyczne. Kilka grupowych wyjazdów udało się zorganizować dopiero w latach siedemdziesiątych.

W 1973 r. pallotyni polscy rozpoczęli misje w Rwandzie, a następnie w Zairze (Demokratyczna Republika Konga) – obecnie jest to Regia Świętej Rodziny. W tym samym roku pallotyni podjęli działalność misyjną w Brazylii. Od 1971 r. pracował tam już ks. Józef Maślanka SAC.
Kolejne misje to: Korea Południowa, Papua Nowa Gwinea (1990 r.), Wybrzeże Kości Słoniowej (Sanktuarium Królowej Pokoju w Yamoussoukro). Najmłodsze misje...

... pallotyńskie to: Meksyk, Kolumbia i Wenezuela. Swą działalnością pallotyni obejmują także tereny byłego Związku Radzieckiego (Białoruś, Ukraina, Syberia) oraz Czechy i Słowację.

Praca misjonarzy wymaga ogromnego wysiłku i borykania się z przeróżnymi trudnościami. Misjonarze oprócz kościoła parafialnego muszą obsługiwać, często znajdujące się w znacznej odległości, kaplice i punkty misyjne na terenie parafii. Niezależnie od trudności transportowych, pogodowych, zdrowotnych starają się dotrzeć wszędzie, gdzie wierni czekają na Eucharystię i sakramenty. Przygotowują katechistów i liderów, by pod ich nieobecność nie zamierało życie religijne wspólnot.

Z uwagi na dynamiczny rozwój Polskiej Prowincji Chrystusa Króla podjęto decyzję o przekształceniu Prowincji Polskiej na dwie: Prowincję Wschodnią i Prowincję Zachodnia (8 września 1992 r. – Dekret Rady Generalnej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego). Granica biegnie linią zachodnią diecezji olsztyńskiej, płockiej, łowickiej, radomskiej, kieleckiej, krakowskiej. Siedzibą Prowincji Wschodniej pozostała Warszawa, z nazwą Prowincja Chrystusa Króla. Siedzibą Prowincji Zachodniej został Poznań. Jej historia zaczęła się 25 marca 1993 r. Prowincja ta przyjęła nazwę Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Misjonarze z Prowincji Zwiastowania Pańskiego pracują w Brazylii, Papui Nowej Gwinei, Korei Południowej, Meksyku, a także na Białorusi.

Na obszarze swojej działalności, oprócz systematycznej pracy ewangelizacyjnej, misjonarze pallotyńscy wnoszą znaczny wkład w rozwój idei i kultu Miłosierdzia Bożego oraz włączają się aktywnie w działalność charytatywną i socjalną.
W epoce szybkich zmian społecznych, politycznych, w skomplikowanej sytuacji ekonomicznej starają się odbudować i budować katolicyzm zgodnie z zasadą, że Kościół to ludzie.

Pallotyni podejmują także pracę wśród polskich emigrantów. Już w okresie międzywojennym polscy pallotyni wyjeżdżali w celach duszpasterskich do Polonii w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Francji. W krajach tych są obecni do dnia dzisiejszego.

JMJ Zdjęcia: archiwum