Święto Miłosierdzia Bożego w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

„Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświecony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz. 49).

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione w 2000 r. Przez Jana Pawła II i od tego czasu jest uroczyście obchodzone w całym katolickim świecie.

Podobnie jest też w Brazylii, gdzie nie tylko wierni z ogromna ufnością zbliżają się do źródła Bożego Miłosierdzia. W wielu kościołach - zgodnie z zapiskami z „Dzienniczka” siostry Faustyny - w Wielki Piątek rozpoczęła się nowenna przed Świętem Miłosierdzia.

W naszym pallotyńskim sanktuarium w Rio de Janeiro święto to ma szczególny wymiar. Jak co roku na obchody przybyli pielgrzymi z całego Rio de Janeiro oraz okolicznych miejscowości.

Eucharystii o godzinie 15.00 przewodniczył obecny rektor Pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Francisco Marques Filho SAC, a koncelebrował ks. Adam Kowalik SAC.
Ks. Francisco przypomniał licznie zebranym wiernym historię święta oraz ukazał...

...Jezusa Miłosiernego jako ucieczkę dla grzeszników. Podczas dziękczynienia wszyscy obecni zostali zawierzenie Miłosierdziu Bożemu.

Po Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, a następnie wikariusz z sanktuarium, ks. Akacio Nery Pinto SAC, poprowadził procesję Eucharystyczną z obrazami Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Miłosierdzia. Na czele procesji szli: ksiądz proboszcz, Czesław Zając SAC oraz ks. Franciszek. Rzesze wiernych, ufające w Miłosierdzie Boże, przeszły ulicami parafii wypraszając Miłosierdzie dla całego świata.

W stolicy zielonej Amazonii – Manaus – święto Miłosierdzia Bożego miało charakter centralny, jednoczący całą diecezję na spotkaniu w katedrze archidiecezjalnej.
W parafii Matki Bożej Chwalebnej ks. Stanisław Krajewski SAC od Wielkiego Piątku każdego dnia o godzinie 15.00 prowadził nowennę przygotowawczą.

W 2 Niedzielę Wielkanocną o godzinie 14.00 ks. Stanisław poprowadził procesję Jezusa Miłosiernego w kierunku katedry. W procesji tej, obok obrazu Miłosierdzia Bożego, były niesione również relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Dzięki staraniom ks. Stasia jest to jedyna parafia w Manaus posiadająca relikwie Świętej, która przyczyniła się do propagowania Miłosierdzia Bożego na całym świecie.

W Itaperunie święto Miłosierdzia stało się wielkim świętem dla całego miasta. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13.30, kiedy przy kościele św. Benedykta ks. Zbigniew Lewandowski SAC rozpoczął uroczystą procesję samochodową. Wielu mieszkańców miasta zebrało się, aby przejeżdżając ulicami miasta z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego zaprosić każdą osobę, pragnącą zanurzyć się w źródle Miłosierdzia, na uroczyste obchody święta.

Wszyscy udali się w kierunku Itapuã Clube, gdzie o godzinie 14.00 rozpoczęło się wysławianie Miłosierdzia Bożego poprzez muzykę. W Godzinie Miłosierdzia, poprzez śpiewaną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, wypraszano łaskę nawrócenia dla grzeszników. Następnie w godzinnym wykładzie przypomniano najważniejsze kwestie z teologii Miłosierdzia Bożego. Wieczorna Eucharystia, którą celebrowali miejscowi duszpasterze: ks. Zbyszek Lewandowski SAC, ks. Stefan Kajfasz SAC, ks. Józef Stępinski SAC, ks. José Zavorski SAC zjednoczyła Itaperunę we wspólnej, ufnej modlitwie do Jezusa Miłosiernego.

Ks. Artur Karbowy SAC

 
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html