Strona główna arrow Aktualności
Procesja spotkania w Itaipu Drukuj Poleć znajomemu
W Wielką Środę wieczorem w parafii św. Sebastiana w Itaipu odbyła się procesja spotkania. To nabożeństwo Wielkiego Tygodnia sięga swoimi korzeniami XV wiecznej tradycji portugalskiej. Przybyło do Brazylii wraz z kolonizacją kontynentu.

O 20.00 w kościele parafialnym oraz w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej były odprawiana Msze św. Po ich zakończeniu z obu kościołów wyruszyły procesje ulicami naszej parafii. Z kościoła św. Sebastiana wyszli mężczyźni z Jezusem dźwigającym krzyż. Z kaplicy Matki Bożej wyszła procesja z kobietami i Matką Bożą Bolesną. W role Jezusa i Jego Matki wcielili się przedstawiciele Młodzieży Pallotyńskiej.

Podczas obu procesji...

Czytaj całość
 
Benedicto, Hermano, tu eres Mexicano Drukuj Poleć znajomemu
Potrzeba 5-6 godzin, by dotrzeć samochodem z Tenango del Aire do Guanajuato-León-Silao. Chodzi o trzy, blisko siebie położone - miejsca w stanie Guanajuato, które nawiedził Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie swej pielgrzymki do Meksyku. Chodzi, jak często była o tym mowa, o centrum geograficzne tego kraju

Nie mogę okiem znawcy/eksperta dzielić się wrażeniami na temat tego wydarzenia; zbyt mało czasu spędziłem w Meksyku. Nie byłem też fizycznie w miejscach papieskiego pielgrzymowania. Przelewam więc na papier moje spontaniczne odczucia, a także to, co usłyszałem od współbraci, co wyczytałem i „załapałem”, oglądając transmisje telewizyjne.

Jest niezaprzeczalną prawdą, że Ojciec Święty został przyjęty entuzjastycznie. Polacy w kraju mogli to dostrzec, śledząc dostępny przekaz radiowy i telewizyjny. Reakcje ludzi, którzy wiwatowali na cześć Papieża na trasie i w czasie jego przejazdów, mogły czynić wrażenie. Można było często słyszeć, że jest to najbardziej katolicka część Meksyku. Tytułem przykładu: Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne formuje ok. 300 kandydatów do kapłaństwa.

W naszej Wspólnocie mogliśmy...
Czytaj całość
 
Homilia papieża Benedykta XVI w Hawanie Drukuj Poleć znajomemu
"Błogosławiony jesteś, Panie Boże ... Błogosławione niech będzie Twoje imię pełne chwały i świętości” (Dn 3, 52). Ten hymn błogosławieństwa z Księgi Daniela rozbrzmiewa dziś w naszej liturgii zapraszając nas wielokrotnie do błogosławienia i chwalenia Boga. Należymy do rzeszy tego chóru, który nieustannie wielbi Pana. Włączamy się w koncert dziękczynienia i ofiarujemy nasz głos radosny i pełen ufności, starający się umocnić drogę wiary w miłości i prawdzie.

„Niech będzie błogosławiony Bóg”, który gromadzi nas na tym symbolicznym placu, abyśmy zanurzyli się głębiej w Jego życiu. Doświadczam wielkiej radości będąc dzisiaj między wami i przewodnicząc tej Mszy św. w momencie kulminacyjnym Roku Jubileuszowego poświęconego Matce Bożej Miłosierdzia z El Cobre.

Serdecznie pozdrawiam kardynała Jaime Ortegę y Alamino, arcybiskupa Hawany i dziękuję mu za uprzejme słowa, skierowane do mnie w imieniu wszystkich. Pozdrawiam również obecnych tu kardynałów, moich braci biskupów z Kuby i innych krajów, którzy zechcieli uczestniczyć w tej uroczystej liturgii. Pozdrawiam także kapłanów, seminarzystów, zakonników i wszystkich wiernych tu zgromadzonych oraz towarzyszących nam przedstawicieli władz.

W pierwszym czytaniu trzej młodzieńcy, prześladowani przez króla babilońskiego, wolą stanąć w obliczu śmierci i być spaleni w płomieniach ognia, niż zdradzić własne sumienie i wiarę. Znaleźli.oni siłę by „uwielbiać, chwalić i błogosławić Boga” będąc przekonanymi, że Pan wszechświata i dziejów nie pozostawi ich śmierci i nicości. Rzeczywiście, Bóg nigdy nie opuszcza swoich dzieci, nigdy o nich nie zapomina. Stoi ponad nami i może...
Czytaj całość
 
Centrum socjalne Elisabetta Sanna w Odivelas Drukuj Poleć znajomemu
Święty Wincenty Pallotti był znany przez mieszkańców Wiecznego Miasta jako Apostoł Rzymu. Zawsze czynił wszystko, aby zwiększyć wiarę i rozpalić miłość miedzy katolikami i głosić ją na całym świecie. Najpełniej duchowość Pallottiego wyraża się w oświadczeniu: „Bóg miłość niekończona”. Z tego wypływa właściwy dla niego charyzmat: ewangelizować to dotrzeć do ewangelizowanych z miłością, aby mogli wierzyć.

W roku przygotowania do jubileuszu 50. rocznicy kanonizacji Wincentego Pallottiego ks. Jan Pietrus SAC, wpatrując się w przykład życia świętego chce wskazać na miłość do bliźniego jako najlepszą drogę prowadzącą do Boga.

W związku z tym w parafii Najświętszego Imienia Jezusa w Odivelas (Portugalia) 17 marca 2012 roku otworzono „Centrum socjalne Elisabetta Sanna”. Sale służące dziełu pomocy biednym przy kościele parafialnym zostały powiększone i odnowione, aby lepiej móc przyjąć tych, którzy potrzebują pomocy. Jak podkreślił ks. Jan potrzebujący muszą być przyjęci z godnością i jakością.

„Centrum socjalne Elisabetta Sanna” zostało pomyślane z myślą o bezdomnych i tych, co żyją w warunkach uwłaczającej godności, w związku z tym kto przybędzie po pomoc, obok zwyczajowej pomocy w formie żywności, będzie mógł...
Czytaj całość
 
Pielgrzymka do Chrystusa Odkupiciela Drukuj Poleć znajomemu
3 marca uczestniczyłam w pielgrzymce parafii św. Sebastiana w Itaipu do Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro. W pielgrzymce wzięło udział 45 osób.

Pielgrzymka była owocna dla wszystkich, nie tylko z powodu pięknych widoków jakie rozciągają się z jednego z najsłynniejszych miejsc Rio de Janeiro, ale przede wszystkim z powodu ducha jedności i braterstwa który dawał się odczuć w każdym momencie. Już w momencie wyjazdu spod kościoła w Itaipu, oczekując na autobus, mogłam z wieloma osobami wymienić doświadczenia z innych pielgrzymek i wizyt przy Chrystusie Odkupicielu.

Podczas drogi do sanktuarium na Corcovado, po modlitwie, mogliśmy zapoznać się z osobami, których wcześniej nie znaliśmy.

Po przybyciu do sanktuarium Chrystusa Odkupiciela ogarnął nas...
Czytaj całość
 
Rekolekcje Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
Z pewnością jednym z bardziej owocnych sposób celebrowania 50 rocznicy kanonizacji naszego Założyciela i 10-lecia Regii jest czerpanie ze źródła naszego charyzmatu i duchowości, którym jest życie św. Wincentego Pallottiego.

W tym roku, zgodnie z tradycją naszej Regii, w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, w dniach od 27 lutego do 1 marca uczestniczyliśmy w dorocznych ćwiczeniach duchowych. Rekolekcje były prowadzone przez...
Czytaj całość
 
Rekolekcje Miłosierdzia Bożego w Odivelas Drukuj Poleć znajomemu
W piątek 17 lutego 2012 roku rozpoczęły się tradycyjne Rekolekcje Miłosierdzia Bożego w parafii Najświętszego Imienia Dzieciątka Jezus w Odivelas. Tematem tegorocznych rekolekcji było: „Miłosierdzie w życiu świętych”.

Ojcem duchownym rekolekcji był ks. Jose Zavorski SAC, który przedstawił wyzwania i atrakcje życia świętych. Jako przykład ks. Jose przedstawił św. Pawła, Augustyna, Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty.

Adoracja Najświętszego Sakramentu, lektura Pisma Świętego, Msza św., sakrament spowiedzi, Koronka do Miłosierdzia Bożego pomogły uczestnikom w dostrzeżeniu potrzeby świętości w życiu osobistym. Oczywiście...

Czytaj całość
 
Rekolekcje karnawałowe w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
W Centrum Pastoralnym Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro odbyły się I otwarte Rekolekcje Karnawałowe.

Rekolekcjom przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Jan Sopicki SAC. Rekolekcje otwarte pozwoliły na duży przepływ uczestników co było dla organizatorów ćwiczeniem w zaufaniu Opatrzności Bożej, której nie brakowało.

Rozpoczynając rekolekcje ks. Jan wygłosił konferencję o Duchu Świętym, mówił też o „Uczcie Baranka” Scotta Hahna.
Pallotyński kleryk Joao Paulo przedstawił postać św. Wincentego Pallottiego, a postulant Denilson dał świadectwo swojego powołania. Odwiedził nas też przełożony Regii Matki Bożej Miłosierdzia, ks. Jarosław Chmielecki SAC.

Czytając fragmenty...


Czytaj całość
 
Drogi Naszej Pani Drukuj Poleć znajomemu
Z Rio de Janeiro do Aparecidy wyruszyła pierwsza pielgrzymka rowerowa. Start poprzedziła uroczysta Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Rio, w którym posługują polscy pallotyni. Specjalnego błogosławieństwa uczestnikom pielgrzymki udzielił arcybiskup Rio de Janeiro Orani Tempesta.

Z sanktuarium Bożego Miłosierdzia pątnicy udali się do sanktuarium Matki Bożej na Skale (Nossa Senhora da Penha), gdzie dołączyła do nich druga grupa rowerowa. Pielgrzymce przewodzi ks. Krzysztof Sopicki SAC, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Rio i aktywny kolarz. Specyfiką tej pielgrzymki rowerowej – pierwszej, w której biorą udział rowerzyści-amatorzy - jest to, że trasa poprowadzi polnymi drogami poprzez tereny górzyste i wyniesie około 435 km.

Natomiast kolejna grupa rowerowa wyruszyła z pallotyńskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej z Niterói. Wśród tych pielgrzymów większość stanowią...
Czytaj całość
 
Odpust św. Sebastiana Drukuj Poleć znajomemu
20 stycznia parafia św. Sebastiana w Itaipu obchodziła doroczny odpust parafialny. Od samego rana wiele osób przychodziło do kościoła, aby modlić się przez wstawiennictwo św. Sebastiana, prosić go o potrzebne łaski podziękować za otrzymane dary.

Po południu rozpoczęły się przygotowania do wielkiej procesji z figurą świętego patrona. O godzinie 19.00 ze śpiewem i modlitwą rozpoczęła się procesja, która przeszła ulicami parafii. W procesji obok figury szedł Przełożony Regii Matki Bożej Miłosierdzia ks. Jarosław Chmielecki SAC i nasz proboszcz ks. Kazimierz Pac SAC.

Po dojściu do kościoła rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Jarosław, a do koncelebrujących księży dołączył również ks. Jacek Wójcik SAC. Kościół zapełnił się nie tylko parafianami, ale i gośćmi...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 99 - 112 z 486