Strona główna arrow Aktualności
Święcenia kapłana z plemienia Tukano (Amazonia) Drukuj Poleć znajomemu
19 sierpnia, w Pari Cachoeira ,odległej części gminy Sao Gabriel da Cachoeira, na północnym zachodzie stanu Amazonas, już na granicy z Kolumbią, obchodzono bezprecedensowe wydarzenie, ekscytujące i niezapomniane: Sergio de Jesus Alves de Azevedo, Indian z plemienia Tukano (jedno z dwudziestu trzech grup etnicznych nad Rio Negro), został wyświęcony na kapłana.
Syn Jose i Anity, zamieszkały w wiosce San Jose, jednej z czterdziestu ośmiu wspólnot parafii św. Jana Bosco w Pari Cachoeira.


Szkoła podstawowa i średnia zarazem, w której uczy się ponad dwustu pięćdziesięciu uczniów z okolicznych wsi, zawiesiła działalność na tydzień, aby pomóc rodzinie przygotować tę uroczystość. Została ustawiona scena artystycznie ozdobiona przez lokalnych artystów.
Rodziny z Pari Cachoeira zorganizowały się, aby powitać i ugościć wielu „krewnych” (dla Indian każdy Indianin niezależnie od przynależności etnicznej jest krewnym!), którzy zaczęli przybywać na cztery dni przed uroczystością, aby uczestniczyć w triduum przygotowawczym. Każdego dnia po modlitwach były kulturalne prezentacje z przedstawieniami teatralnymi, pieśniami i tańcami.

16 sierpnia o godzinie 05.30 na pokładzie statku „Perola Negra, dwadzieścia osób: księża, zakonnice, świeccy i biskup wypłynęło z miasta Sao Gabriel da Cachoeira. Płynęliśmy...
Czytaj całość
 
Tydzień Rodziny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
Tydzień Rodziny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro był przeżyty bardzo dynamicznie i owocnie. Kościół w Brazylii celebruje Tydzień Rodziny po drugiej niedzieli sierpnia, toteż rodzinne świętowanie rozpoczęliśmy 13 sierpnia odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego z przedstawicielami grup i ruchów działających przy naszym Sanktuarium.

W środę Laurinha do Rei z grupy małżeństw podzieliła się z nami swoimi rozważaniami na temat „Jakość życia”. Połączyła zdrowie ciała i duszy. Podała przykłady drobiazgów, które mogą poprawić życie osobiste i domowników, jak np. rozpoczęcie dnia od powiedzenia prostego „dzień dobry” domownikom oraz wykonanie niektórych ćwiczeń fizycznych, aby obudzić ciało, zdrowe odżywianie się. Na zakończenie...
Czytaj całość
 
Dzień Ojca w opinii brazylijskich Indian Drukuj Poleć znajomemu
Druga niedziela sierpnia to w Brazylii Dzień Ojca. Oczywiście to wspaniała okazja, żeby podziękować ojcu za trud każdego dnia. Jak to bywa z każdym świętem najwięcej korzysta na tym handel. Już kilka tygodni przed drugą niedzielą sierpnia w telewizji, radio i sklepach reklamy zapraszają kupujących do kupienia idealnego prezentu dla ojca za niebywale małą cenę. Łatwo wpaść w pułapkę konsumpcji.

Tym razem z ciekawością prześledziłem podejście do Dnia Ojca brazylijskich Indian.

„Każdy dzień to dzień miłości i szanowania swoich rodziców, nie potrzebny jest do tego specjalny dzień” - to stanowisku Joaquim Sampaio z plemienia Tukano, który ma 71 lat i jest dumnym ojcem czterech synów i córki. Indianin dodaje, że dzień ten jest przeważnie upamiętniony prezentem dla ojca, dzięki czemu handlarze podwajają swoje zyski. Dla jego córki, 38-letniej Carmen Sampaio, postać ojca jest bardzo ważna: „ Kto jeszcze ma ojca żyjącego, winien dbać o niego, okazać miłość, uwagę i uczucie każdego dnia. Mamy tylko jednego ojca, po śmierci na nic nasze łzy”.

Podobnie...
Czytaj całość
 
28 Światowe Dni Młodzieży Drukuj Poleć znajomemu
W dniach od 23 do 28 lipca 2013 w Rio de Janeiro – Brazylia, będą miały miejsce 28 Światowe Dni Młodziezy z udzialem Papieża. Hasłem spotkania będą slowa Jezusa: “Idzie więc i nauczjcie wszystkie narody” (Mt 28,19).

W ramach przgotowania do Spotkania, dwa znaki ŚDM wędrują od września 2011r. po diecezjach Kościoła brazylijskiego: Krzyż i Ikona Matki Bożej. Diecezja Leopoldina, w której paracuję, w listopadzie ubiegłego roku została pobłogosławiona przez te dwa znaki. Tysiące młodzieży wyszły na ulice Leopoldiny, aby przyjąć Krzyż i Ikonę.

Biskup diecezji miał wspaniałą ideę, aby zrobić kopię Krzyża. Gdy Krzyż oryginalny został posłany do sąsiedniej diecezji, kopia (3,8m wysokości, waga 50kg) zaczęła...
Czytaj całość
 
Wakacje ministrantów z Tenango del Aire 2012. Cz. 1 Drukuj Poleć znajomemu
Na tegoroczne wakacje zaplanowałem po raz kolejny sporo atrakcji i wydarzeń dla moich ministrantów. Będziemy się spotykać trzy razy w tygodniu.

Więcej się nie da, bo od czasu zmiany placówki, pracuję na dwóch parafiach i nie jest łatwo, ale człowiek nie taki żeby sobie nie poradził, jeśli ma dobre chęci. Problem też tkwi w transporcie, bo z Sam Miguel Xico do Tenango jest 23km drogi, a samochód mamy tylko jeden. Zawsze jeszcze jest transport publiczny, ale to znacznie wydłuża czas dojazdu i do bezpiecznych się nie zalicza. Przydałby się motor, ale to ponad nasze możliwości finansowe.
Hmmm...? Może jakiś dobry anioł by nas wspomógł? No i znów głośno myślę…

Tak więc, dzieciaki rozpoczęły swe wakacje w parafii. Od 11.00 do 16.00 wspólnie...Czytaj całość
 
Nowa placówka pallotyńska w Meksyku Drukuj Poleć znajomemu
Od ponad dwóch miesięcy wraz z ks. Bartkiem jesteśmy na naszej nowej placówce w parafii p.w. Nuestra Señora del Refugio w Valle de Chalco. Powoli, ale ufam, że skutecznie, wchodzimy w nową rzeczywistość – w parafię i duszpasterstwo. Nasi parafianie bardzo troszczą się o nas i na każdym kroku odczuwamy ich zainteresowanie, wielką sympatię oraz gotowość pomocy.

Tak wiec jesteśmy i działamy – w duchu charyzmatu pallotyńskiego. Perspektywy na przyszłość wydają się bardzo obiecujące, także jeśli chodzi o utworzenie i prowadzenie tu wspólnoty ZAK.

W czwartek odbyło się spotkanie naszego dekanatu, na którym Ksiądz Dziekan przedstawił moją kandydaturę na stanowisko Koordynatora Duszpasterstwa Młodzieży w dekanacie San Diego. Propozycja ta...
Czytaj całość
 
Nowa łódź w PNG Drukuj Poleć znajomemu
Już ponad rok od momentu, kiedy niszczycielska fala tsunami, która siała spustoszenie u wybrzeży Japonii, dosięgła również i nas. Zniszczeń u nas, w Papui Nowej Gwinei, również było sporo. Dziś, po ponad roku od tego wydarzenia, z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Dużo prac zostało już wykonanych. Nie będę pisać o tym co inni już zrobili w parafii Boram: kościół pięknie odmalowany, nowa zakrystia, nasz dom również nie przypomina już schronu po wybuchu bomby: nowa elewacja, wyposażenie....

Chcę napisać o Kairiru parę słów. Otóż parafia Kairiru, dzięki Waszej ofiarności, otrzymała nową łódkę: Yamaha, 19 stóp długości, która to łódź zastąpi starą zniszczoną przez tsunami i nie nadającą się do remontu. Zastanawiałem się, jakie imię jej nadać. Chciałem wymyślić coś, co poniekąd przypominać będzie Polskę. I oto jest!!!! Eureka!!!!! Nazwę ją: „A kuku”! I tak też się stało. Czerwoną farbą na bazie żywic epoksydowych wymalowane zostało imię łódki, a na rufie białe litery również przypominają, iż łódką tą pływa..
Czytaj całość
 
Kapliczki Jezusa Miłosiernego i Duszpasterstwo Zdrowia Drukuj Poleć znajomemu
Co zrobić żeby rozpropagować kult Miłosierdzia Bożego? Takie pytanie z pewnością towarzyszy wielu duszpasterzom. Jednym z pomysłów było zrobienie kapliczek Jezusa Miłosiernego.

Taka kapliczka jest oddawana w ręce grupy 30 rodzin z ideą, aby u każdej osoby kapliczka była jeden dzień. W tym dniu wszyscy domownicy mogą modlić się przed obrazem Miłosierdzia Bożego ze specjalnie przygotowanej książeczki. W ten sposób każdy z domów raz w miesiącu zamienia się w domowe sanktuarium Bożej Łaski. Idea przyjęła się i dziś jest wiele kapliczek odwiedzających rodziny.

W naszej parafii Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro w 2003 roku grupa rodzin otrzymała pierwszą „Kapliczkę Miłosierdzia Bożego”. W tym czasie istniało już Duszpasterstwo Zdrowia.

Pani Penha miła ciężko chorą wnuczkę. Lekarze nie wiedzieli jak ją leczyć, a ponieważ babcia miała głębokie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, poprosiła o „wypożyczenie” kapliczki, gdyż czuła w swoim sercu, że jest to właściwa droga, aby pomóc...
Czytaj całość
 
Święto Bożego Ciała w Boram (PNG) Drukuj Poleć znajomemu
Święto Bożego Ciała jest obchodzone w PNG w niedzielę. Tak było zawsze. W dzień powszedni ludzie z pewnością by nie przyszli. PNG to jeszcze ciągle młody chrześcijańsko kraj, gdzie tradycja chrześcijańska, a tym bardziej katolicka jest jeszcze bardzo słabo ugruntowana. Poza tym to kraj wielu wyznań chrześcijańskich, chociaż ciągle katolików jest najwięcej pośród papuaskich chrześcijan.

Dowiedziałem się z plakatów rozwieszonych na mieście, że tegoroczne obchody Bożego Ciała zbiegną się z zawodami sportowymi tzw. „Iron Man” czyli triatlon: pływanie, bieganie i jazda na rowerze. Część trasy tych zawodów została zaplanowana na terenie naszej parafii. Obawiałem się, ażeby w pewnym momencie nie spotkały się nasza procesja z Ciałem Chrystusa i wyścig rowerowy czy zastęp biegaczy. Próbowałem dotrzeć do organizatorów, aby się upewnić, ale nic z tego nie wyszło. Miałem tylko nadzieję, że kiedy my dojdziemy do miejsca gdzie ewentualnie moglibyśmy się spotkać będzie po wszystkim. I tak właśnie się stało.

Procesję zaczęliśmy, jak zawsze, przy kościele filialnym w Sałarin, oddalonym od naszego kościoła parafialnego o około 5 km. Nie było...
Czytaj całość
 
Patroni Światowego Dnia łodzieży Rio 2013 Drukuj Poleć znajomemu
Na szczycie Sanktuarium Matki Boskiej da Penha, jednym z najważniejszych punktów kultu maryjnego w Rio de Janeiro, w niedziele 27 maja zaprezentowano świętych i błogosławionych, którzy będą pomagać młodzieży w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Rio 2013 aby osiągnąć drogę świętości.

Wybrano pięciu patronów i trzynastu orędowników.
Patroni są duchowymi przewodnikami Spotkania Młodzieży.
Pod płaszczem patronki Brazylii Matki Bożej z Aparecida pojawiają się:
żołnierz straży Chrystusa i patron miasta - święty Sebastian;
głosiciel pokoju i miłości; pierwszy święty Brazylijczyk - Antonio de Santanna Galvao;
patronka misji - święta Teresa z Lisieux;
błogosławiony Jan Paweł II.

Wzorem do naśladowania dla młodzieży i ich orędownikami zostali wybrani:
św. Rosa de Lima – patronka Ameryki Łacińskiej,
św. Teresa de Los Andes – chilijska karmelitanka, ...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 85 - 98 z 486