Strona główna arrow Aktualności
Zaproszenie do szopki w Monsaraz Drukuj Poleć znajomemu
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas kiedy w wielu miejscach pojawiają się okolicznościowe ozdoby. Choinki, Święty Mikołaj, szopki, świecidełka ozdabiają nie tylko domy, ale i ulice miast. Ciekawą formą ozdobienia miasta jest umieszczenie figur szopki bożonarodzeniowej w Monsaraz w Portugalii.

To średniowieczne miasto od grudnia do 6 stycznia zamienia się w ogromną szopkę. W tym roku 46 figur naturalnej wielkości rozmieszczono w różnych miejscach miasta - wszystkie skierowane są w kierunku Betlejemskiej Szopy.

Już po raz trzynasty odwiedzający to miasteczko wśród średniowiecznych murów i zabudowań mogą "cofnąć się w czasie" i włączyć się w wędrówkę do miejsca, gdzi narodziło się Dzieciątko Jezus.

Przy bramie wejściowej do miasta obserwują wchodzących rzymscy żołnierze. Przy jednym z wodopojów...
Czytaj całość
 
Pallotyńska Wystawa Szopek w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
VII Pallotyńska Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych w Itapwrunie została otwarta.

1 grudnia podczas Mszy św. w kościele św. Benedykta Czarnego w Itaperunie Przełożony Regionalny ks. Jarosław Chmielecki SAC wraz z proboszczem i inicjatorem wystawy ks. Zbigniewem Lewandowskim SAC dokonali otwarcia i poświęcenia wystawy.

Podczas Mszy św. ks. Jarosław modlił się, aby wystawa stała się kolejnym środkiem służącym ewangelizacji, przypominającym, że Bóg chciał i ciągle chce przebywać wśród nas.

Nowością tegorocznej wystawy są figury naturalnej wielkości wykonane przez plastyka Gelcyra Barbosa Bicalho, ta ogromna szopka zajmuje ulicę przy kościele i przechodząc między postaciami wkracza się w klimat Bożego Narodzenia. Właściwa wystawa...
Czytaj całość
 
Pallotyn w Hongkongu Drukuj Poleć znajomemu
Już prawie trzy miesiące jestem w Hongkongu, cóż za przygoda! Zupełnie inny świat, całkowita zmiana stylu życia i odkrywanie każdego dnia czegoś nowego.

Przebywam w centrum diecezjalnym, które znajduje się tuż za katedrą. Mieszkam na piętnastym piętrze, w części zarezerwowanej dla kapłanów. Pochodzimy z bardzo różnych miejsc - głównie są to księża chińscy pracujący w różnych urzędach diecezjalnych oraz emeryci, ale nie brakuje również Włochów, Niemców, Irlandczyków czy innych narodowości, często przejazdem. Jestem tu jedynym pallotynem, jednakże styl życia sprawia, że jestem bardziej zanurzony w życie wspólnotowe aniżeli miało to miejsce w Val d'Oise.

Mój czas jest podzielony pomiędzy posługiwaniem wspólnocie francuskojęzycznej i własną formacją w ramach roku sabatycznego... Mam wreszcie trochę więcej czasu...
Czytaj całość
 
Prośba o modlitwę o pokój w Demokratycznej Republice Konga Drukuj Poleć znajomemu
Oto opis sytuacji wojny i trwającej przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie posługują pallotyni: kapłani, bracia i siostry. W tych trudnych czasach, chcemy zapewnić o naszej solidarność i wsparciu w modlitwie naszych braci i siostry z rodziny pallotyńskiej, oraz wszystkie osoby dotknięte tą straszną sytuacją.

Odpowiadając na prośbę ks. Romualda Uzabumwana, proszę wszystkich członków rodziny pallotyńskiej o modlitwę za szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Pokoju o trwały pokoju i dobrobytu w tym kraju. Proszę o dołączenie tej intencji do waszych modlitw osobistych i wspólnotowych.
ks. Jakub Nampudakam
Przełożony Generalny


Drodzy Bracia i Siostry,
Piszę do was, aby poinformować o aktualnej sytuacji we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie nasi bracia i siostry pallotyni pracują głównie w dwóch miejscach: w parafii w Rutshuru i w Centrum Formacji w Keshero – diecezja Goma. Obecnie te dwa miejsca są pod okupacją rebeliantów.

Po kilku dniach względnego spokoju, w zeszłym tygodniu...
Czytaj całość
 
HISTORIA O BANERZE, NA KTÓRYM JEST UKAZANY ŚW. MAKSYMILIAN KOLBE Drukuj Poleć znajomemu
W Wewak m.in. jestem kapelanem więzienia, w którym znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego. Kiedy rozpoczynał się ogłoszony przez polski senat Rok Kolbiański 14 VIII 2010 nie miałem nic poza 2 obrazkami świętego o wielkości kartki papieru. Postanowiłem sobie, że na następnym urlopie w Polsce odwiedzę Niepokalanów i przywiozę jakiś duży obraz świętego, który mógłby wisieć na ścianie kaplicy.

Wyjechałem na urlop w maju 2011. Jak zwykle - na urlopie brakuje czasu na odwiedzenie wszystkich przyjaciół i znajomych i wydawało mi się, że nie dojadę do Niepokalanowa. Szukałem gdzie indziej obrazów czy plakatów z wizerunkiem świętego, ale nigdzie nie było nic stosownego i odpowiednio dużego. Koniec urlopu zbliżał się wielkimi krokami.

Postanowiłem pojechać do naszego seminarium w Ołtarzewie, pod Warszawą. Stamtąd wyruszyłem do Niepokalanowa, bo to tylko kilka przystanków koleją. Odetchnąłem...
Czytaj całość
 
Sokal. Intronizacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia Sokalskiej Drukuj Poleć znajomemu
30. września 2012 r. w Sokalu odbyła się podniosła uroczystość Intronizacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia Sokalskiej. Uroczystość połączono z odpustem parafialnym ku czci patrona kościoła św. Michała Archanioła.

Uroczystościom przewodniczył Wikariusz Generalny Archidiecezji Lwowskiej Obrządku Łacińskiego ks. infułat Józef Pawliczek. Kopię Cudownego Obrazu mieszkańcy Sokala przywitali przy greckokatolickiej cerkwi pw. św. Michała Archanioła a następnie odbyła się procesja do centrum miasta do kościoła rzymskokatolickiego, gdzie na Wizerunek Matki Bożej oraz pielgrzymów z Hrubieszowa oczekiwało duchowieństwo oraz wierni obu katolickich obrządków. Po wprowadzeniu kopii Obrazu MB Sokalskiej do kościoła odbyło się przekazanie Obrazu miejscowej wspólnocie, a następnie odprawiono Mszę św. koncelebrowaną przez Ojców Bernardynów z Hrubieszowa i Ukrainy a także duchowieństwo rzymsko i greckokatolickie..
Czytaj całość
 
Bł. Jan Paweł II o rodzinie Drukuj Poleć znajomemu
1. "Oto Twoja Matka i Twoi bracia" (Mt 12,47).
Słowa, które wypowiada ktoś z rzeszy słuchającej nauczania Chrystusa, przypominają Mu o rodzinie. Przyszedł na świat jak każdy człowiek - On, Syn Człowieczy - poczęła Go Matka i Ona też wydała Go na świat. Jej dziewicze macierzyństwo było osłonione zstąpieniem Ducha Świętego - dla ludzi pozostawało nieznane. Wiedział o nim tylko Józef, który w oczach wszystkich uchodził za ojca Jezusa z Nazaretu.


Krewni Maryi i Józefa, pochodzący również z rodu Dawida, byli zgodnie z obyczajem nazywani braćmi i siostrami Jezusa.
Tak więc Odkupienie świata dokonuje się naprzód poprzez rodzinę. Nowe Przymierze łączy się ze Starym na gruncie tego przykazania, które uwydatnia świętość rodziny oraz odpowiadającej jej powinności: "Czcij ojca twego i matkę twoją". W prawie Bożym, w Dekalogu, przykazanie to następuje bezpośrednio po trzech pierwszych, które określają stosunek człowieka do Boga. Jest ono pierwszym wśród przykazań, które łączą stosunek do Boga ze stosunkiem do człowieka, przykazania pierwszej tablicy i przykazania tablicy drugiej - od czwartego do dziesiątego.

2. Już to samo wskazuje na kluczowe znaczenie rodziny. Przykazanie zobowiązujące człowieka do czci rodziców, ojca i matki, zabezpiecza podstawowe dobro ludzkiej wspólnoty. Rodzina bowiem znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, wszystkich społeczności i społeczeństw. Bóg jako Najwyższy Prawodawca daje temu wyraz w Przymierzu synajskim, a Ewangelia potwierdza i pogłębia...
Czytaj całość
 
Nowenna do św.Benedykta Czarnego w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
Parafia św. Benedykta Czarnego w Itaperunie 26 września rozpoczęła nowennę przed dorocznym odpustem.

Uroczystości zakończyły się 5 października. Wszyscy zostali zaproszeni, aby rozpalić wiarę i odnowić pobożne praktyki poprzez nowennę do św. Benedykta, adorację Najświętszego Sakramentu i nauki katechetyczne skierowane każdego dnia do małżeństw, rodziców dzieci pierwszokomunijnych, dzieci, młodzieży młodszej, młodzieży.

Poprzez przygotowania do odpustu, nasz proboszcz ks. Zbigniew Lewandowski SAC pragnął, aby parafianie mogli umocnić...
Czytaj całość
 
Bienvenido, księże Jaro Drukuj Poleć znajomemu
„Witaj serdecznie, księże Jaro, na meksykańskiej ziemi” - tymi słowy został przywitany nasz współbrat pallotyn, ks. Jarosław Kmiecik SAC w obu naszych parafiach.

Ks. Jaro, jak go tu od razu nazwano, przyleciał do Meksyku 2 października wraz z ks. prowincjałem Adrianem Galbasem SAC i radcą prowincjalnym ks. Zbigniewem Rębiszem SAC. Następnego dnia rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie pallotyńskiej i parafiach wizytację kanoniczną.

W ten szczególny czas wpisał się również kongres Miłosierdzia Bożego...
Czytaj całość
 
Modlitwa osób konsekrowanych o pokój w Syrii Drukuj Poleć znajomemu
Syryjscy chrześcijanie trwają na modlitwie za swoją ojczyznę. Mimo coraz trudniejszej sytuacji w wielu kościołach wciąż odbywają się regularne nabożeństwa, a rodziny i sąsiedzi spotykają się wieczorami na wspólnym różańcu.

Modlitwa i post w intencji pokoju w Syrii trwa także w Indiach. Podjęły ją m.in. siostry ze zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Jak podkreśla przełożona wspólnoty w Bombaju, do szczególnej modlitwy zmotywowało je to, że ich zgromadzenie zostało założone przez bł. Jakuba Alberione właśnie w duchu św. Pawła.

„To właśnie w Damaszku, na ulicach którego teraz rządzi śmierć i zniszczenie, Apostoł...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 71 - 84 z 486