Strona główna arrow Aktualności
Droga Krzyżowa na Copacabana Drukuj Poleć znajomemu
Piątkowy wieczór w Rio de Janeiro upłynął pod znakiem Drogi Krzyżowej celebrowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży. Wziął w niej udział także Papież Franciszek.

Nabożeństwo zostało przygotowane z wielki rozmachem. Fragmenty Pisma Świętego odpowiadające poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej ilustrowane były teatralnym przedstawieniem każdej ze scen. Inscenizacje zaprezentowano na 13 stacjach ustawionych wzdłuż promenady przy plaży Copacabana. Choć w czasie przejazdu Papieża z miejsca lądowania śmigłowca na scenę główną zebrana młodzież emanowała gigantyczną energią i radością, to już w czasie samego nabożeństwa dominował nastrój powagi i skupienia.

Procesję otwierali ministranci, za którymi niesiony był przez młodych przedstawicieli wszystkich kontynentów krzyż Światowych Dni Młodzieży. Za nim ...
Czytaj całość
 
Msza św. rozesłania - homilia Papieża Drukuj Poleć znajomemu
Czcigodni Bracia w biskupstwie i kapłaństwie,
Droga Młodzieży!
„Idźcie (…) i nauczajcie wszystkie narody”. Tymi słowami Jezus zwraca się do każdego z was, mówiąc: „Wspaniale było uczestniczyć w Światowym Dniu Młodzieży, przeżywać wiarę razem z młodymi ludźmi z czterech stron świata, ale teraz musisz iść i przekazywać to doświadczenie innym”. Jezus Cię wzywa, abyś był uczniem pełniącym misję! Co mówi nam Pan dzisiaj, w świetle Słowa Bożego, którego wysłuchaliśmy? Trzy słowa: idźcie, bez obawy, aby służyć.

1. Idźcie. W tych dniach tutaj, w Rio, mogliście przeżyć piękne doświadczenie spotkania Jezusa, i to spotkania Go wspólnie z innymi, odczuwaliście radość wiary. Ale doświadczenie tego spotkania nie może zostać zamknięte w waszym życiu czy w małej grupie parafialnej, w ruchu, waszej wspólnocie. Byłoby to niczym odcięcie tlenu płonącemu ogniu. Wiara jest płomieniem, który staje się tym żywszy, im bardziej się nią dzieli, przekazuje, aby wszyscy mogli poznać, umiłować i wyznawać Jezusa Chrystusa, który jest Panem życia i historii (por. Rz 10, 9).

Jednakże uwaga! Jezus nie powiedział: jeśli chcecie, jeśli macie czas, ale: „Idźcie (...) i nauczajcie wszystkie narody”. Dzielenie się doświadczeniem wiary, dawanie świadectwa wiary, głoszenie Ewangelii jest poleceniem, które Pan daje całemu Kościołowi, także tobie. Jest to nakaz, który nie wynika jednak z woli panowania czy władzy, ale z siły miłości, z faktu, że Jezus pierwszy przyszedł do nas i dał nam nie trochę siebie, lecz całego siebie, dał swoje życie, aby...
Czytaj całość
 
Dodaj wiary, dodaj nadziei, dodaj miłości! Drukuj Poleć znajomemu
Młodzi Przyjaciele! „Dobrze, że tu jesteśmy” – zawołał Piotr na widok Pana Jezusa przemienionego, w chwale. Czy my również chcemy wypowiedzieć te słowa? Myślę, że tak, bo dzisiaj wszystkim nam jest dobrze być tutaj razem, zgromadzonym wokół Jezusa! To On nas przyjmuje i jest obecny pośród nas tutaj, w Rio.

Ale w Ewangelii słyszeliśmy też słowa Boga Ojca: „To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!” (Łk 9, 35). Jeśli więc z jednej strony przyjmuje nas Jezus, to z drugiej strony również my powinniśmy Go przyjąć, wsłuchać się w Jego słowa, ponieważ właśnie wtedy, gdy przyjmujemy Jezusa Chrystusa, Wcielone Słowo, Duch Święty nas przemienia, oświetla drogę przyszłości i sprawia, że rosną w nas skrzydła nadziei, byśmy przemierzali drogę z radością (por. enc. Lumen fidei, 7).

Ale co możemy zrobić? „Bota fé – dodaj wiary”. Krzyż Światowego Dnia Młodzieży głosił te słowa w czasie całego swego pielgrzymowania po Brazylii. „Dodaj wiary” – co to znaczy? Kiedy...
Czytaj całość
 
ŚDM - drugi dzień katechez Drukuj Poleć znajomemu
Drugiego dnia katechez w ramach Światowych Dni Młodzieży Rio2013 pallotyńskie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro z radością gościło bp Vitório Pavanello z archidiecezji Campo Grande w stanie Mato Grosso do Sul w Brazylii.

Biskup nawiązał dialog z młodzieżą wprowadzając ich w temat katechezy. Biskup ostrzegł, że bycie chrześcijaninem nie jest łatwe. Bycie uczniem Chrystusa oznacza podźwigniecie własnego krzyża i kroczenie za Jezusem.

Krzyże mogą być osobiste, ale istnieją również krzyże wspólnotowe. Krzyż...Czytaj całość
 
JMJ Rio 2013 - dzień katechez Drukuj Poleć znajomemu
Pallotyńskie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro zostało wybrane jako jedno z 273 miejsc, w których odbywają się katechezy Światowych Dni Młodzieży Rio2013.

Pielgrzymi przyjęci przez rodziny czy przebywający w centrach parafialnych, mimo zimna i deszczu, z ogromną radością przybywali na katechezy.

24 lipca katechistą był ordynariusz diecezji Brasilândia w stanie São Paulo w Brazylii bp Milton Kenan Jr. Mówił na temat: „Być nadzieją, należeć do Boga”.

Słuchaczka...
Czytaj całość
 
Witajcie w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
Mimo nienajlepszej pogody w Rio de Janeiro w radosnej atmosferze rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Ich uczestnicy już wczesnym popołudniem zaczęli przybywać na plażę Copacabana, zajmując miejsca blisko podium (brak sektorów). Ci, którzy znaleźli się dalej mogli obserwować to co się działo na telebimach.

Radosną atmosferę podtrzymywały występy brazylijskich zespołów i solistów, wykonujących utwory o treściach chrześcijańskich. Uczestnicy obejrzeli film o Janie Pawle II, który zainicjował spotkania z młodzieżą.

Ok. 18.30 czasu lokalnego (w Polsce 22.30) na podium z ołtarzem weszli procesyjnie biskupi z różnych krajów, którzy przybyli z młodzieżą. Wspólnie został odmówiony różaniec, który prowadzili młodzi ludzie z różnych kontynentów.

Po kolejnej...
Czytaj całość
 
Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro rozpoczęte Drukuj Poleć znajomemu
Ojciec Święty Franciszek przybył do Brazylii, aby spotkać się z młodzieżą z całego świata. Dni Młodzieży poprzedziły trzyletnie przygotowania i Tydzień Misyjny.

Przez długie trzy lata w parafiach w całej Brazylii trwały przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Oczywiście w samym Rio de Janeiro i okolicach przygotowania miały większą siłę.

Ogromny nacisk położono na przygotowanie ochotników, którzy podczas Dni Młodzieży będą przyjmować młodzież z całego świata, opiekować się nią, wskazywać drogę, pomagać w każdy możliwy sposób. Osobne przygotowania dotyczyły rodzin, które pod swój dach przyjmą młodych pielgrzymów.

Na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży rozpoczął się Tydzień Misyjny. Do brazylijskich parafii przyjechały...
Czytaj całość
 
Śp. ks. Grzegorz Szmit SAC Drukuj Poleć znajomemu

W dniu dzisiejszym dotarła do nas smutna wiadomość - ks. Grzegorz Szmit SAC, misjonarz w Meksyku, zginął 18 czerwca 2013r. w wypadku drogowym.


Módlmy się w intencji Zmarłego - prosimy Cię, Panie, zmiłuj się w swojej ojcowskiej dobroci nad duszą Twego oddanego sługi. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...

 
W tych trudnych chwilach wspierajmy modlitwą także bliskich śp. ks Grzegorza.
Czytaj całość
 
Warto się wysilić Drukuj Poleć znajomemu
Każdy z nas na swój sposób przeżywał ostatnie konklawe, w czasie którego wybrano nowego papieża Franciszka. Z pewnością łączyła nas wspólna intencja związana z wyborem nowego Rybaka Dusz i sternika Kościoła, przejawiająca się we wspólnej modlitwie o światło Ducha Świętego dla kardynałów zgromadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej. Wielu dołączyło do tej intencji swoje indywidualne wyrzeczenia, umartwienia i inne formy błagania. Ja postanowiłem, że na tę intencję ofiaruję pielgrzymkę. Jak postanowiłem tak też zrobiłem.

12 marca 2013 wyruszyłem z naszego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire do... nie do Guadalupe, ale do naszej nowej parafii w Valle de Chalco pod wezwaniem Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. Nie jest ważne czy się idzie do ogromnych sanktuariów czy do małej parafii z kościołem bez dachu - liczy się intencja i ofiara.

Korzystając, że w dniu rozpoczynającego się konklawe wypadał mój dzień wolny wystartowałem. Do przejścia w jedną stronę miałem 18.3 km, trasą biegnącą po szlaku kolejowym. Zdawać by się mogło, że po trakcie kolejowym będzie się szło dosyć łatwo - nic bardziej mylnego. Kamienie, którymi...
Czytaj całość
 
Komunia bez laptopa, bez kosmetyczki, bez wielkich gadżetów& w Manaus Drukuj Poleć znajomemu
I Komunia św. w stolicy Amazonii, jeśli jest już jakimś kosztem, to tylko dla kieszeni proboszcza, bo trzeba przygotować duży tort dla dzieci pierwszokomunijnych. Nikt tam nie myśli o prezentach, które są w Polsce.

Dzieci przeżywają I Komunię św. w wieku 12 lat, a czasem starsze. Przygotowanie trwa 2 lata. Kończy się uroczystą Mszą św. Na ogół to parafia sponsoruje koszulki pierwszokomunijne, tak dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Rzadko się zdarza, że dziewczynki mają sukienki podobne do sukienek dziewczynek w Polsce - jeśli już, to bardzo skromne, a chłopcy białą koszulę i czarne spodnie.
Po Komunii św. jest wspólna uroczystość...


Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 70 z 486