Strona główna arrow Aktualności
Polskie tradycje w PNG Drukuj Poleć znajomemu

W polskich tradycjach, związanych ze świętami Wielkanocnymi jest wiele zwyczajów, które są właściwe tylko naszej kulturze, a warte tego by znano je także w innych zakątkach świata.

Chciałem, żeby tu, w Papui Nowej Gwinei, ludzie w święta Wielkanocne naprawdę się cieszyli ze zmartwychwstania Jezusa i z uśmiechem na twarzy chodzili. A radość przejawia się również w wesołym duchu. Począwszy od Wielkiej Soboty opowiadałem ludziom na zakończenie liturgii o tradycjach polskich – jak w Wielką Sobotę w Polsce dzieci, całe rodziny udają się do kościoła, by poświęcić pokarmy, by adorować Pana Jezusa przy Grobie. Opowiedziałem też zabawną historię, która wydarzyła się naprawdę w naszym seminarium w Ołtarzewie.

Któregoś roku w Wielką Sobotę, proboszcz z Ołtarzewa prosił akolitów o pomoc przy święceniu pokarmów. Podczas jednej z „sesji” przyszła...

Czytaj całość
 
Pallotyn biskupem w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

3 maja Ojciec Święty Benedykt XVI mianował biskupem prałatury Borba w Amazoni ks. Elói Roggia SAC, dotychczasowego proboszcza parafii św. Wincentego Pallottiego w diecezji Toledo.

Ks. Elóis Roggia urodzil się 16 września 1942 roku w Faxinal do Soturno (Brazylia). Wstąpił do pallotynów - do prowincji Santa Maria - w 1963 roku. 19 grudnia 1971 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Caiçara. W 1972 roku rozpoczął pracę w Niższym Seminarium Duchownym w Faxinal do Soturno, a następnie został tam proboszczem parafii św. Rocha.

W 1973 roku otrzymał zaproszenie do otwarcia pallotyńskich misji w Amazonii. W latach 1974 – 1982 pracował w Amazoni, w tym pierwszy rok w Manaus i przy rzece Rio Negro, a następnie przez 8 lat jako proboszcz parafii MB Niepokalanie Poczętej w Anori. W latach 1983 – 1989 pracował w stanie Rondonia. W latach 1996 – 1998 był ekonomem prowincji Santa Maria oraz członkiem Rady Ekonomicznej przy Zarządzie Generalnym w Rzymie. W latach 1999 – 2005 proboszczem parafii św. Wincentego Pallottiego w miejscowości Palotina, a później w Coronele Vivida.

Ks. Artur Karbowy SAC

 
Wieści z Amazonii Drukuj Poleć znajomemu

W Amazonii księża Józef Maślanka SAC i Jan Sopicki SAC, oprócz miasteczka Novo Airao, liczącego 7 tysięcy mieszkańców, gdzie są 3 kaplice i kościół parafialny, mają pod opieką duszpasterską 50 wspólnot położonych przede wszystkim nad brzegami rzeki Rio Negro.

Dostać się do nich mogą tylko drogą wodną – parafialną barką.
Chcąc dotrzeć do najbardziej odległych miejsc na terenie parafii płynąć trzeba 4 dni, toteż gdy wypływamy starajmy się „po drodze" odwiedzić wszystkie wspólnoty. Taka wyprawa trwa nawet kilkanaście dni. Wtedy mieszkajmy na barce, gdzie są 2 małe pokoiki z dwoma pryczami, kuchenką i łazienką oraz toaleta. Wieczorami siedzimy przy świeczce, bo bateria, jaką posiadamy, jest za słaba...

Czytaj całość
 
Brazylia czci Miłosierdzie Boże Drukuj Poleć znajomemu

Siostra Faustyna Kowalska zanotowała w „Dzienniczku” słowa Jezusa nakazujące ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy i obchodzenie go na całym świecie.

Każdy, kto w tym dniu przystąpi do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjmie Komunię świętą dostąpi odpuszczenia wszelkich grzechów.
Kult Miłosierdzia Bożego cieszy się ogromną popularnością także w Brazylii. Do jego rozwoju przyczynili się znacznie polscy misjonarze pracujący w różnych częściach kraju. Wiele parafii w Wielki Piątek rozpoczęło nowenną przygotowawczą do święta Miłosierdzia Bożego.

W Rio de Janeiro obchody święta Miłosierdzia Bożego odbywają się od 18 lat - po raz pierwszy rozpoczął je wtedy ks. Tadeusz Korbecki SAC, wraz ze wspólnotą Emanuel. Ks. Tadeusz wybudował w latach następnych Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Z powodu ogromnego zainteresowania wiernych...

Czytaj całość
 
Takie sobie dywagacje primaaprylisowe Drukuj Poleć znajomemu

Poprosiliśmy pallotyńskich misjonarzy z Papui Nowej Gwinei, by króciutko o opowiedzieli – każdy o sobie. Udało nam się uzyskać odpowiedź od 50% z nich. Oto jak siebie scharakteryzowali:

Ks. Darek Woźniak SAC 
Urodziłem się, bo … tak jakoś wyszło. A po jakimś czasie przyjechałem tutaj. Minęło już prawie tuzin lat jak tu jestem i do tej pory zdążyłem już nieźle napsuć krwi w parafii Turyngi - gdzie zaczynałem swoją przygodę misyjną, później o to samo postarałem się nad rzeką Sepik, w parafii Kanduanum - tam poszło mi już znacznie lepiej, a od dwóch lat staram się zrobić to samo - z nie mniejszym skutkiem, a powiedziałbym nawet lepiej - w dwóch parafiach „na morzu”: Kairiru i Vokeo, położonych na dziesięciu wyspach. I czemu zaraz tak szumnie mówić o morzu? Taki mały kawałeczek oceanu, a i tak ...

Czytaj całość
 
Otwarcie Roku Katechetycznego w Wikariacie Oceanicznym Drukuj Poleć znajomemu
Z ogromna radością 21 czerwca, wspólnie z katechistami i koordynatorami katechezy w Wikariacie Oceanicznym archidiecezji Niteroi, otworzyliśmy Rok Katechetyczny w naszym regionie.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Kazimierz Pac SAC. Ks. Kazimierz podczas Mszy św., podkreślił trudną pracę katechety, który, jako woluntariusz, z miłością poświęca swój czas, aby ewangelizować dzieci, młodzież i dorosłych. Katecheci, mimo wysiłku...
Czytaj całość
 
Pomagać seminarium we własne urodziny Drukuj Poleć znajomemu

W urodziny pomagać seminarium. Taka myśl towarzyszy ks. Janowi Stawickiemu SAC, który prawie od 10 lat przy okazji własnych urodzin urządza obiad dobroczynny.

Dochód z niego w całości jest przeznaczony na potrzeby naszego pallotyńskiego Seminarium Duchownego w Rio de Janeiro.

Właśnie w piątek , 22 czerwca, parafia św. Sebastiana w Itaipu przygotowała obiad urodzinowy.

W Brazylii jednym z najważniejszych świąt rodzinnych są urodziny, które co roku obchodzone są w gronie przyjaciół.

Parafia jest wielką rodziną dla każdego księdza i parafianie w dniu urodzin starają się w szczególny sposób okazać wdzięczność i pamięć dla swoich duszpasterzy. Często...

Czytaj całość
 
Awaria generatora Drukuj Poleć znajomemu
Właśnie wróciłem z Warabung, gdzie zepsuł mi się generator.

Niestety elektryk wymontował tylko część, która się zepsuła i jutro będę musiał zawieść i przywieść go z powrotem. Na szczęście znalazł zapasową część, a nie jest to łatwe, bo agregat jest starszy ode mnie - ma ponad 40 lat. Oby to była tylko ta część i ten problem.

 Ks. Jacek Bilik SAC
 
Dzień Księdza w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
Od wielu lat Brazylia obchodzi dzień poświęcony księżom w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Vianey - 4 sierpnia. Tego roku obchodziliśmy 150 rocznicę jego śmierci.

Wspólnota księży pallotynów w odpowiedzi na propozycję Prefekta ds. Kleru zorganizowała dzień skupienia w Wyższym Seminarium Duchownym w Rio de Janeiro, na obchody którego zaprosiła nie tylko polskich współbraci, ale również zaprzyjaźnionych księży diecezjalnych z Brazylii i Portugalii.

W godzinach porannych zebrani księża, wysłuchali konferencji ks. Czesława Zająca SAC, na temat życia, duchowości i myśli świętego Proboszcza z Ars, który jako podstawę swojej działalności kapłańskiej wybrał modlitwę i miłosierdzie przekazywane przez Eucharystię i Spowiedź Sakramentalną. W następnej części spotkania uczestnicy mieli okazję wprowadzić w czyn...

Czytaj całość
 
Przez naszą parafię przeszła wichura... Drukuj Poleć znajomemu
Żebyśmy nie mogli „narzekać” na brak „urozmaicenia” w ostatnią niedzielę w nocy nawiedziła naszą parafię wichura. Wieczorem wracałem do domu i dobrze, że nie jechałem zbyt szybko, bo kiedy wyjechałem z za zakrętu na ostatniej prostej, tuż obok kościoła parafialnego, drogę zagrodziło mi złamane drzewo. Na szczęście udało mi się wyhamować, zawrócić i okrężną droga dojechać do domu.

Następnego ranka oczekiwała mnie jednak dalsza część efektów wichury. Zadzwonił do mnie jeden z liderów kościoła filialnego w Perigo informując mnie, że wielkie drzewo poleciało na kościół i są duże zniszczenia.
Czym prędzej więc wsiadłem do samochodu i popędziłem. Przez głowę przelatywały mi różne obrazy: kościół zniszczony doszczętnie, częściowo itp. Wyobrażałem sobie też to drzewo, które spadło i tak, z głowa pełną katastroficznych obrazów, dojechałem do kościoła filialnego, odległego około 5 km od parafialnego.

Zobaczyłem mnóstwo ludzi, z których część zajęta była usuwaniem zniszczeń, a inni komentowaniem wydarzeń...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 31 32 33 34 35 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 477 - 486 z 486