Strona główna arrow Aktualności
Otwarcie nowicjatu 2014 w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
14 stycznia w Corneiro Procopio w brazylijskim stanie Parana miało miejsce kanoniczne otwarcie pallotyńskiego nowicjatu 2014 dla Ameryki Łacińskiej.

To już po raz trzeci nowicjusze z całej Ameryki Łacińskiej wspólnie przeżywają Okres Wstępny. Tegoroczny nowicjat rozpoczęło 17 młodych ludzi. Naszą radością jest fakt, że w tej grupie jest sześciu członków Regii Matki Bożej Miłosierdzia z Rio de Janeiro.

Uroczystą Mszę św. na otwarcie nowicjatu celebrowali wyżsi przełożeni: Ks. José Elias Fadul SAC (Prowincjał z São Paulo), ks. José Rodrigues Filho SAC (Regionał z Rio de Janeiro), oraz ks. Elmar Neri Rubira SAC Dyrektor Nowicjatu.
Podczas otwarcia...

Czytaj całość
 
Światowy Dzień Trędowatych Drukuj Poleć znajomemu
W ostatnią niedzielę stycznia – od 1954 r. - jest obchodzony Światowy Dzień Trędowatych. Jego inicjatorem był Raoul Follereau, który swoje życie poświęcił trędowatym.

Trąd (choroba Hansena) – przewlekła choroba zakaźna wywołana przez prątek t. Mycobacterium leprae; zmiany w skórze i nerwach obwodowych; postać guzowata oraz gruźlicopodobna (prócz zmian skórnych zmiany neurologiczne). Nazywany jest „chorobą najbiedniejszego świata”.
Na trąd cierpi obecnie ok. 15 mln ludzi na całym świecie. Pomimo ustawicznej walki z ta chorobą są jednak stale nowe przypadki zachorowań.
W czołówce krajów dotkniętych trądem znajdują się: Indie, Myanmar, Nepal, Madagaskar, Brazylia, Etiopia i Mozambik.

Nie wiadomo dokładnie od kiedy trąd pojawił się na ziemi. Najstarsze, mówiące o nim dokumenty...
Czytaj całość
 
PNG w duchu pallotyńskim Drukuj Poleć znajomemu
Refleksje na temat ducha pallotyńskiego przyszły w czasie uroczystej Mszy św. ku czci naszego założyciela św. Wincentego Pallottiego, która miała miejsce w naszej parafii w Boram 19 stycznia br.

Wspólna Msza św. dla wszystkich parafian, tych z głównej części w Boram i tych z pozostałych filii, rozpoczęła się godz. 9:00. Msza św. była celebrowana przez trzech kapłanów: ks. Józefa Roszyńskiego SVD, ks. Jana Rykałę SAC i piszącego tekst, jako głównego celebransa. Z pallotynów oczywiście uczestniczył też br. Janusz Namyślak. Oprócz parafian przybyły też przedstawicielki zgromadzeń żeńskich z Wewak.

Kiedy przeżywałem całą liturgię ze wspaniałymi procesjami, śpiewem i zaangażowaniem ludzi świeckich, pomyślałem, że to przecież jest to, czego pragnął nasz Założyciel. Ks. Jan, który wygłosił kazanie o św. Wincentym, wspomniał o jego wielkim pragnieniu zaangażowania ludzi świeckich w życie kościoła. Właśnie w czasie kazania...
Czytaj całość
 
List z PNG na Boże Narodzenie Drukuj Poleć znajomemu
W Boże Narodzenie minie 2 miesiące od mojego powrotu do PNG. Był to czas kiedy na nowo podjąłem obowiązki po ponad półrocznym chorobowym pobycie w Polsce.

Po powrocie szybko trzeba się było wziąć do pracy, bo w listopadzie odwiedzałem wszystkie moje wspólnoty na terenie parafii. Modliliśmy się za zmarłych z ich rodzin. Nawet sporo ludzi przychodziło. W ten sposób uczę ich pamięci o swoich zmarłych, bo często zajęci są swoimi zmarłymi przez krótki czas po śmierci, kiedy wypłacają sobie nawzajem różne zobowiązania finansowe związane ze zmarłym, a potem zwykle grób porasta trawa i na tym się kończy pamięć o zmarłym.

Oprócz wyjazdów wieczornych na Msze św. była normalna praca pastoralna i odwiedziny chorych w szpitalu, gdzie jestem kapelanem. Jestem też kapelanem w więzieniu, lecz....
Czytaj całość
 
Kościół w Amazonii i jego problemy Drukuj Poleć znajomemu
W listopadzie w Manaus odbył się pierwszy w historii Kongres Kościoła Katolickiego z Amazonia Legal. Chodzi o spotkanie księży biskupów z terytorium tak zwanej Amazonii administracyjnej lub też prawnej.

Tak właśnie pozwalam sobie przetłumaczyć zwrot Amazonia Legal, który jest stosowany na oznaczenie tych wszystkich terytoriów, gdzie spotkać można las amazoński i cokolwiek z nim mogłoby być związane. W praktyce oznacza to, że Amazonia Legal jest sporo większa od geograficznej, bo pierwsza leży na obszarze dziewięciu stanów brazylijskich, a druga tylko na sześciu, które powszechnie uważa się za amazońskie (Amazonas, Roraima, Rondônia, Acre, Pará e Amapá).

Jakie to ma znaczenie? To pewnie najlepiej wyjaśniłyby liczby. Może na początku same zachwyty. Na przykład Amazonia Legal to lekko ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych, co daje 61% całej Brazylii. Dżungla amazońska to 1/3 wszystkich lasów deszczowych na świecie. Na terytorium Amazonia Legal mamy 1/5 światowych zasobów wody pitnej. O zwierzakach i roślinach już nie będę wspominał, bo oczywiście wszystkiego mamy tu najwięcej i tylko w Amazonii wiele z tego Bożego stworzenia można napotkać.

Są też inne liczby, które już na pewno nie zachwycają. Napawają zaś...
Czytaj całość
 
IV Zebranie Regii Matki Bożej Miłosierdzia SAC w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
W domu formacyjnym Matki Bożej Miłości w Guapimirim trwa IV Zebranie Regionalne Regii Matki Bożej Miłosierdzia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rio de Janeiro. Tematem przewodnim Zebrania, trwającego od 4 do 8 listopada 2013, są słowa: „Charyzmat życia konsekrowanego w służbie Nowej Ewangelizacji”.

Zgodnie z Prawem SAC (nr 341) w Zebraniu uczestniczą wszyscy wieczni profesi pracujący w stanie Rio de Janeiro i Minas Gerais oraz wicerektor wspólnoty w Manaus i przedstawiciel wspólnoty lokalnej w Portugalii. W sumie 26 członków Regii. Zgodnie z umową między Regią zależną i Prowincją Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu w Zebraniu uczestnicy wiceprowincjał ks. Lesław Gwarek SAC reprezentujący Wyższego Przełożonego. Celem zebrania jest przeanalizowanie prowadzonych aktywności apostolskich i planowanie nowych działań (prawo SAC nr 110). Zebranie zostało otwarte przez Wyższego Przełożonego Regii ks. Jarosława Chmieleckiego SAC.

Pierwszy dzień zebrania był dniem odnowy duchowej prowadzonej przez ks. Lesława Gwarka. Punktem wyjścia...
Czytaj całość
 
Pieszo do Fatimy Drukuj Poleć znajomemu
Od kilku lat nie miałem czasu, aby napisać doktorat. Kiedy zaczynałem wątpić, że uda mi się go skończyć, powiedziałem: „Matko Boża! Święcenia kapłańskie miałem 13.05.2000 roku. Jeśli napiszę doktorat, to idę pieszo do Fatimy!”. W obecnym roku 2013 (!) dnia 13 maja obroniłem doktorat o nauczaniu wielkiego czciciela Matki Bożej kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nie mam wątpliwości komu to wszystko zawdzięczam. Słowo się rzekło.

2 września wyleciałem samolotem z Lizbony do Fatimy. Na lotnisku czekał na mnie mój „anioł” – ks. Artur Karbowy SAC. Zawiózł mnie do Księży Pallotynów do Odivelas. Poznałem przemiłą wspólnotę polsko-brazylijską. Nim położyłem się spać ks. Artur zabrał mnie na kolację do zaprzyjaźnionej rodziny. Zjedliśmy tam typowo portugalskie danie – suszonego dorsza, sprowadzanego z Norwegii(!). Niezłe, co? Ciekawe było również to, że pierwszą kobietą spotkaną w Portugalii była mieszkanka parafii w Odivelas o imieniu Fatima. A to miłe! Dziękuję Ci, Matko Boża!

Następnego dnia, jeszcze przed świtem odprawiliśmy Mszę Świętą i wyruszyliśmy w kierunku Alahandry. Rozpoczęło się! Super! – pomyślałem. Na to czekałem! W krótkim czasie...
Czytaj całość
 
Pomoc w odnowieniu świątyni w Tartakowie na Ukrainie Drukuj Poleć znajomemu
PROSIMY O POMOC W ODNOWIENIU ŚWIĄTYNI W M.TARTAKÓW, ARCHIDIECEZJA LWOWSKA - UKRAINA

Krótka historia parafii:

9 kilometrów na wschód od Sokala (ok.80 km. od Lwowa) leży malownicza miejscowość Tartaków, często opisywana przez historyków w XIX wieku.

Pierwsze wzmianki o Tartakowie pochodzą z 1415 r. W 1487 r. zbudowano drewniany kościół. W mieście znajdują się też piękny pałac oraz park.

W 1603 r. z dotacji rodziny Trzcińskich zbudowano murowany jednonawowy kościół w stylu romańskim...
Czytaj całość
 
Sympozjum z okazji 40-lecia misji pallotyńskich Drukuj Poleć znajomemu
Zaangażowanie osób świeckich w ewangelizację nie byłoby tak intensywne i nie rozszerzałby się tak silnie kult Miłosierdzia Bożego, gdyby nie pallotyńscy misjonarze. Co do tego zgodzili się wszyscy uczestnicy Sympozjum Misjologicznego zorganizowanego z okazji 40-lecia obecności pallotyńskich misjonarzy w Rwandzie i Brazylii. Uroczyste obchody tej rocznicy odbywały się od 20 do 22 września 2013 r. w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie. Zorganizowały je zarządy Prowincjalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Prowincji Chrystusa Króla i Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

Prelegenci w trakcie sympozjum przypomnieli, że i w Rwandzie, i w Brazylii pallotyńskie misje powstały jakby na przekór światu. W Polsce rządził komunizm, który utrudniał wszelkie wyjazdy za granicę. W Brazylii, panowała dyktatura wojskowa. W Rwandzie napięcia między Tutsi i Hutu. Niepokoje polityczne jednak nie blokowały pracy misjonarzy. Wręcz przeciwnie. Dla miejscowej ludności stali się oni jedyną nadzieją na lepszy los, ludźmi Boga.

W trakcie obrad nie tylko przypomniano początki pallotyńskich misji i ich pionierów, takich jak ks. Tadeusz Korbecki, który...
Czytaj całość
 
Nowy w PNG Drukuj Poleć znajomemu
Byłem proboszczem w Ząbkowicach Śl., kiedy na początku roku szkolnego 2011/2012 zaczęło do mnie docierać, że Pan chce bym porzucił pracę w Polsce i podjął pracę w Papui Nowej Gwinei.

mojej decyzji poinformowałem przełożonych i rodzinę oraz przyjaciół końcem maja 2012 r. Wtedy też zapadła decyzja, że od września tego roku udam się do Warszawy na przygotowania, do Centrum Formacji Misyjnej. Przygotowania zakończyłem końcem maja br. i wysłałem dokumenty do współbraci w Papui, potrzebne do otrzymania wizy. Wizę otrzymałem w lipcu br. a w sierpniu przełożeni kupili bilet do Papui, na 17 września br.

Wystartowałem z Warszawy o 11:55. Zaraz w samolocie spotkałem dwie siostry zakonne i zapytałem dokąd lecą, bo domyślałem się, że gdzieś na misje. Jakie było moje zaskoczenie, gdy odpowiedziały, że do Papui Nowej Gwinei. Zamieniłem się...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 43 - 56 z 486