Strona główna arrow Aktualności
Wystawa maryjna w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
Parafia św. Benedykta Czarnego w Itaperunie intensywnie przeżywa duchowość miesiąca października.

Przez cały miesiąc poświęcony różańcowi można obejrzeć wystawę maryjną, która została usytuowana w nowej zakrystii i biurze parafialnym. Wystawa ma na celu przypomnieć ważność modlitwy różańcowej i kultu Tej, którą Jezus nam dał za Matkę. Św. Jan Paweł II przedstawił nam ten moment słowami: „Prosząc umiłowanego ucznia aby traktował Najświętszą Maryję Pannę jako swoją Matkę, Jezus ustanowił kult maryjny”.

Na wystawie znajdują się rzeźby, obrazy malowane i haftowane, ikony – w sumie 197, które przedstawiają i przypominają postać Maryi i różnorodność tytułów które Jej są przypisane.
Podczas wystawy chcemy każdemu zaproponować chwilę medytacji na temat Tej, która bezwarunkowo spełniła wolę Boga, która współpracowała w Zbawieniu Świata poprzez zwykłe i zarazem nadzwyczajne TAK. Jest to hołd...
Czytaj całość
 
Pallotyńska Niedziela Misyjna 5 października 2014 Drukuj Poleć znajomemu
Po raz kolejny świętować będziemy Pallotyńską Niedzielę Misyjną, by przyjrzeć się blizej jednemu z krajów, w których działają Pallotyni. Tym razem jest to Kamerun i założyciel Kościoła w Kamerunie, biskup Henrique Vieter.

Celebrując jubileusz stulecia śmierci pierwszego biskupa Kameruna, pallotyna, bp. Henrique Vieter (1853-1914), który zmarł 7 listopada 1914 roku w Yaoundé, Kamerun tegoroczna pallotyńska niedziela misyjna, która obchodzimy 5 października 2014 roku, została poświęcona temu niezwykłemu misjonarzowi. Biskup Vieter odegrał ważna rolę w narodzinach i rozwoju Kościoła w Kamerunie oraz w zakorzenieniu charyzmatu pallotyńskiego w Niemczech, Polsce i innych krajach świata oraz w narodzeniu misyjnej gałęzi Sióstr Pallotynek. Wspominamy ...
Czytaj całość
 
Festiwal Pallotyński i Dzień Sportowy w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
W pierwszy weekend września odbył się Festiwal Piosenki Pallotyńskiej i Dzień Sportowy. Wydarzenia miały miejsce w domu postulantatu pallotyńskiego Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Guapimirim.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Festiwal odbywa się w tym samym terminie i rozpoczyna się Mszą św. Tegorocznej Mszy przewodniczył przełożony regionalny ks. Jose Rodrigues Filho SAC. Po zakończeniu Mszy św. część osób udała się, aby posłuchać i kibicować zespołom, a pozostali uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, która trwała przez cały czas Festiwalu.

Każdy zespół mógł przedstawić do dwóch utworów dla „rozgrzania publiczności” i zakończyć występ muzyką o tematyce pallotyńskiej napisaną specjalnie na ten Festiwal. Wszystkie zespoły zaprezentowały się wspaniale. Każdy utwór...

Czytaj całość
 
Caminhada powołaniowa Drukuj Poleć znajomemu
Jak najlepiej zakończyć miesiąc powołaniowy? Imprezą, która zwróci uwagę większości obserwatorów!!! Z takim założeniem już po raz dziewiąty w ostatnią niedzielę sierpnia z parafii św. Benedykta Czarnego w Itaperunie wyruszyła caminhada powołaniowa.

Co to takiego caminhada powołaniowa? Trudno to wytłumaczyć. Trochę spaceru, trochę pielgrzymki pieszej, trochę modlitwy, trochę refleksji, trochę śpiewu, dużo radości i entuzjazmu – tak najkrócej można określić czym jest caminhada powołaniowa (w naszym rozumieniu można to określić jako marsz dla powołań, choć też nie jest to słowo oddające wszystko). No i oczywiście do tego trzeba dodać tych, którzy idą, czyli ludzi w różnym wieku pragnących zwrócić uwagę społeczności na powołanie. Mówiąc o powołaniu nie myśmy tylko o powołaniu do życia zakonnego czy kapłańskiego, ale o powołaniu w szerszym znaczeniu.

Przez cały sierpień...
Czytaj całość
 
Papież Franciszek w Korei powiedział Drukuj Poleć znajomemu
Naród wielki i mądry nie ogranicza się do umiłowania swoich starodawnych tradycji. Docenia on także ludzi młodych, starając się przekazać im dziedzictwo przeszłości i zastosowanie go do wyzwań współczesności. Za każdym razem, gdy młodzi gromadzą się wspólnie, tak jak w tym przypadku, jest to dla nas wszystkich cenna sposobność, aby wysłuchać ich nadziei i niepokojów.

Jesteśmy też wezwani do refleksji nad tym, czy dobrze przekazujemy nasze wartości przyszłym pokoleniom oraz jakiego rodzaju świat i społeczeństwo przygotowujemy, aby im przekazać. W tym kontekście uważam, że szczególnie ważna jest dla nas refleksja na temat konieczności przekazania naszej młodzieży daru pokoju.

Dążenie do pokoju jest również wyzwaniem dla każdego z nas, a zwłaszcza dla tych z was, których zadaniem jest dążenie do dobra wspólnego rodziny ludzkiej poprzez cierpliwą pracę dyplomatyczną. Jest to odwieczne wyzwanie burzenia murów nieufności i nienawiści, i krzewienia kultury...
Czytaj całość
 
Zakończenie VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży Drukuj Poleć znajomemu
„Chwała męczenników niech was rozpromieni!”. Wszystkich nas pocieszają i umacniają te słowa stanowiące część tematu Szóstego Azjatyckiego Dnia Młodzieży. Młodzi Azji: jesteście spadkobiercami wielkiego, cennego świadectwa złożonego Chrystusowi.

On jest światłością świata; On jest światłem waszego życia! Męczennicy z Korei - i niezliczona rzesza innych z całej Azji – oddali swe ciała prześladowcom, nam zaś przekazali odwieczne świadectwo, że światło prawdy Chrystusa rozprasza wszelką ciemność, a miłość Chrystusa jest chwalebnie zwycięska. Będąc pewnymi Jego zwycięstwa nad śmiercią i naszego w nim udziału, możemy zmierzyć się z wyzwaniem naśladowania Chrystusa dzisiaj, w naszych warunkach i w naszym czasie.

Słowa, nad którymi się właśnie zastanawialiśmy, są pocieszeniem. Druga część...
Czytaj całość
 
Trochę o Korei Południowej Drukuj Poleć znajomemu
Korea liczy prawie 50 mln mieszkańców, spośród których najwięcej ludzi wyznaje buddyzm - ok. 24 proc., wyznawcy Kościołów protestanckich stanowią ok. 18 proc. i katolicy 10,4 proc. Cały czas rośnie liczba katolików. Z drugiej strony prawie 50 proc. społeczeństwa nie jest związana z żadną religią. W większości nie są to ludzie niewierzący, ale całkowicie pochłonięci pracą, którym rodzice i dziadkowie nie przekazali wiary. Potrzebują oni bodźca do odkrycia sfery religijnej.

Koreańczycy są przede wszystkim narodem niezwykle pracowitym. Praca stoi u nich na pierwszym miejscu i tym samym jest to podstawowa różnica w porównaniu z Europejczykami. My nadal chyba – chcę w to wierzyć - na pierwszym miejscu stawiamy rodzinę a później pracę. W Korei taka postawa utrzymuje się od zakończenia wojny w 1953 r., kiedy kraj wszedł na drogę niezwykłego rozwoju gospodarczego. Liczy się dla nich praca jako przede wszystkim wysiłek wykonywany na rzecz narodu. Może to trochę denerwować, ale chyba należy zazdrościć Koreańczykom ich narodowej dumy. Widać to, gdy osiągają sukcesy...
Czytaj całość
 
Błogosławiona uboga w duchu Drukuj Poleć znajomemu
Miałem w jednej z moich wspólnot staruszkę, Barbarę, którą odwiedzałem przy okazji świąt i udzielałem Komunii św. i sakramentu chorych. Staruszka nie chodziła do kościoła od prawie 5 lat, bo mogła zrobić tylko parę kroków w swoim domu czy do koła niego.

Żyła w małym domku, a raczej szałasie, bo ściany nie były obite deskami czy blachą. Za każdym razem kiedy ją odwiedzałem była pogodna i uśmiechnięta, nigdy nie narzekała na współziomków czy rodzinę. Kiedy miała, zawsze dawała mi parę groszy. Była matką wielu dzieci, z których jeden syn jest sołtysem (counsel) tej wspólnoty.

Niedawno zmarło się staruszce w niedzielne popołudnie. Poproszono mnie...
Czytaj całość
 
Traim na helpim Drukuj Poleć znajomemu
Czyli "próbować i pomagać". Brzydką przywarą, jaką okazuje większość Papuasów, jest „próbowanie" na ile ktoś im pozwoli.

To mi przypomina, jak przed moim wstąpieniem do nowicjatu (we wrześniu 1989) pan w WKU chciał wziąć mój dekret mówiący o przyjęciu mnie do nowicjatu. Nie chciało mu się robić kopii, to może mi zabierze dokument. Ale mu nie dałem, ustaliłem granice.

Tak samo jest z miejscowymi, często sprawdzają, gdzie jest granica, do której mogą coś robić, do której mogą się posunąć. Czasami jest to śmieszne, a czasami przykre. Gdy dzieci dotykają skóry białego, śmieszy mnie to. Jednak gdy ktoś zaczyna mieszać w pieniądzach złożonych przez ludzi na ofiarę i robi coś, czego proboszcz zabronił, to już mnie martwi. Ofiarę po nabożeństwach niedzielnych, gdy nie ma księdza liczą i na karteczce piszą ile zostało zebrane. Podpisują się dwie osoby. Po jednej niedzieli były dwie karteczki, jedna...
Czytaj całość
 
Ciągle nie ma pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej Drukuj Poleć znajomemu
Już prawie 2 lata trwa krwawy konflikt zbrojny w Republice Środkowoafrykańskiej, którego prawdziwą przyczyną są interesy polityczne i gospodarcze napastników.

Wywołany został przez islamskie ugrupowanie Seleka w grudniu 2012. Atakowane były również misje katolickie. Niedawno rebelianci zaatakowali katolicką katedrę w Bambari, w której schroniło się ponad 12 tys. uchodźców. Zginęło 26 osób, w tym 11 kobiet, a 35 osób zostało ciężko rannych. Świadkowie mówią o oddziałach rebeliantów, którzy ostrzelali katedrę i przyległe do niej budynki, w tym pomieszczenia szkolne. Rebeliantów próbowali odeprzeć stacjonujący w mieście żołnierze z sił pokojowych. Wśród ludności rośnie strach, ponieważ rebelianci zajmują kolejne dzielnice i stosują przemoc. Lokalne władze, w tym...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 15 - 28 z 486