Strona główna arrow Aktualności
Festiwal Peixe-Boi 2011 Drukuj Poleć znajomemu
W brazylijskim stanie Amazonas każde miasto organizuje swój festiwal folklorystyczny. W ciągu całego roku można przemieszczać się z miasta do miasta, aby uczestniczyć w zabawach, które ilustrują miejscowe legendy. W Presidente Figueiredo odbywa się festiwal cupaçu (miejscowy owoc), w Barcelos rybek akwariowych, w Manaus święto byka, w Maues guarana (kolejny owoc), w Parantins najsłynniejszy w Amazonii festiwal dwóch byków, w Manacapuru ciranda (miejscowy taniec), a w Novo Airão festiwal Peixe Boi.

O tym festiwalu pisałem już w ubiegłym roku. Tym razem chcę przedstawić tegoroczną edycję, która miała miejsce w ostatni weekend października.
Jednak tak naprawdę już dużo wcześniej rozpoczęły się przygotowania do festiwalu. Przez kilka tygodni w dwóch miejscach w mieście powstawały stroje, dekorowano pojazdy, a grupa ludzi uczyła się tanecznej choreografii. Dwie szkoły reprezentujące Park Narodowy Jau i archipelag wysp Anavilhanas przygotowywały się, aby poprzez sztukę przypomnieć miejscowe legendy i konieczność ochrony Peixe-Boi – Ryby Byka. Ryba ta kiedyś w dużych ilościach występowała w wodach Rio Negro, nad którą położone jest Novo Airão, lecz z powodu smacznego mięsa jej populacja została mocno uszczuplona.

W sobotni wieczór...
Czytaj całość
 
Odpust w parafii św. Benedykta Czarnego w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
Święto odpustu z racji święta patrona dla parafii zawsze jest momentem, w którym cała wspólnota parafialna doświadcza umocnienia w wierze poprzez doświadczenie Boga, przeżytego we wspólnocie poprzez praktykę miłosierdzia i silniejszego przeżycia sakramentów.

W tym roku do przeżycia odpustu przygotowywał nas brazylijski pallotyn ks. Jose Rodrigues Filho, który właśnie powrócił do kraju po dziesięciu latach posługiwania w Portugalii. Ks. Jose Rodrigues otrzymał święcenia diakonatu w naszej parafii i od tego momentu po raz pierwszy powrócił do nas.

Wymiana doświadczeń wiary między rekolekcjonistą a wiernymi była bardzo owocna dla każdego z nas. Przez dziewięć dni, podczas nowenny przed odpustem, mieliśmy możliwość uczestniczenia w naukach, które katechizowały i ponownie ewangelizowały parafian podkreślając życiowy przykład św. Benedykta Czarnego, łaski i błogosławieństwo otrzymane przez jego wstawiennictwo oraz konieczność świadczenia własnym życiem doświadczenia wiary we wspólnocie parafialnej i życiu osobistym. Każdego dnia nauki były skierowane do innej grupy: dzieci, małżeństw, młodzieży, akcentując w nich konieczność kroczenia drogą, której przykład...
Czytaj całość
 
Dzień patronki Brazylii w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
12 października w Brazylii obchodzone jest święta Patronki Kraju Matki Bożej z Aparecida oraz Dzień Dziecka.

Z tej okazji w parafii św. Benedykta Czarnego w Itaperunie zorganizowano konną procesję z figurką Matki Bożej z Aparecida.
Po przemierzeniu ulic miasta procesja przybyła do kościoła parafialnego gdzie została przywitana przez proboszcza ks. Zbigniewa Lewandowskiego SAC.
...
Czytaj całość
 
Modlitwa za ojczyznę w Novo Airăo Drukuj Poleć znajomemu
Ponad sto osób z różańcami i zapalonymi świecami w dłoniach wzięło udział 12 października w procesji ulicami Novo Airão. Niesiono w niej barwnie udekorowaną figurę Matki Bożej z Aparecidy, z racji przypadającego tego dnia Jej liturgicznego święta.

W trakcie trwającego godzinę marszu odmawiano tajemnice chwalebne różańca i śpiewano maryjne pieśni. Modlono się m.in. za ojczyznę, jako że Matka Boża z Aparecidy jest od 82 lat patronką Brazylii. Procesji życzliwie przyglądali się mieszkańcy miasta, stojący na progu swoich domów.

Następnie miejscowy...

Czytaj całość
 
IV Rekolekcje Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
Dziękujemy Jezusowi Miłosiernemu za rekolekcje, które odbyły się 17 września w Centrum Duszpasterskim przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro. Rekolekcje prowadził kustosz Sanktuarium ks. Jan Sopicki SAC, który ukazał nam jak w swoim życiu pogłębić duchowe doświadczenie oparte na „Dzienniczku” siostry Faustyny i Piśmie Świętym.

Ks. Jan przedstawił nauki na temat: drugie przyjście Jezusa; grzesznik i Miłosierdzie; dzieła miłosierdzia; zaufanie Miłosierdziu Bożemu; przygotowania do Kongresu Miłosierdzia, który odbędzie się w Sanktuarium w 2012 roku.

Ks. Jan przedstawił wybrane tematy w oparciu o świadectwa i własne doświadczenie wiary ...
Czytaj całość
 
Rekolekcje wspólnoty ZAK w Manaus Drukuj Poleć znajomemu
W tym roku już po raz piąty odbyły się rekolekcje wspólnoty Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego w Manaus, tym razem w dniach od 9 do 11 września w domu rekolekcyjnym Sióstr Salezjanek.

Rozważania nad tematem „Modlitwa u św. Wincentego Pallottiego” prowadziła siostra Gilda Teresinha Santo (pallotynka). Udział w rekolekcjach wzięły 22 osoby z następujących pallotyńskich wspólnot: parafii Matki Bożej Chwalebnej, parafii Królowej Apostołów, parafii Matki Bożej z Fatimy i misyjnego regionu Ponta Negra.

Mszy św. na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył ks. Stanisław Krajewski SAC z parafii Matki Bożej Chwalebnej. Pierwsze rozważanie dotyczyło tematu: Znak krzyża według odczuć naszego Założyciela. Znak krzyża jest pedagogią modlitwy, którą ...
Czytaj całość
 
XXI Festiwal Piosenki Pallotyńskiej w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
Zgodnie z ponad dwudziestoletnią tradycją 7 września – w dniu, w którym Brazylia obchodzi rocznicę ogłoszenia Republiki – odbył się Festiwal Piosenki Pallotyńskiej, już XXI. Tegoroczna edycja miała miejsce w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cachoeiras de Macacu.

Od samego rana do miasteczka zaczęły przybywać autobusy z różnych parafii naszej Regi. Wszyscy zostali przyjęci z ogromną radością i powitani skromnym śniadaniem.
O 9.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Przełożony Regionalny ks. Jarosław Chmielecki SAC. Licznie zgromadzone delegacje z pallotyńskich parafii, zespoły biorące udział w Festiwalu wraz ze swoimi duszpasterzami wypełniły kościół parafialny.

Po Eucharystii wszyscy udali się do budynku szkoły, gdzie odbyła się zasadnicza część Festiwalu. Wystąpiło...
Czytaj całość
 
Tydzień Rodziny w brazylijskich parafiach Drukuj Poleć znajomemu
Miesiąc sierpień w Brazylii jest miesiącem powołaniowym. Każdej niedzieli rozważa się powołanie do innego stylu życia Kościele i społeczeństwie. Pierwsza niedziela rozważa powołanie do życia w kapłaństwie, następnie rozważane jest powołanie do ojcostwa, życia zakonnego, a w ostatnią niedzielę powołanie osoby świeckiej w Kościele.

Wraz rozważaniem powołania do ojcostwa rozpoczyna się w brazylijskim Kościele Tydzień Rodziny - w tym roku trwał od 14 do 21 sierpnia. Poszczególne diecezje, parafie, wspólnoty przygotowywały swój program nawiązujący do ogólnokrajowego tematu: „Rodzina, osoba, społeczeństwo”.
Również nasze pallotyńskie parafie włączyły się w obchody Tygodnia Rodziny.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Itaipuaçu każdego dnia inna grupa...
Czytaj całość
 
Tydzień Rodziny w Novo Airao Drukuj Poleć znajomemu
Od 1992 roku w Kościół w Brazylii organizuje Tydzień Rodziny, który rozpoczyna się w druga niedzielę sierpnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na upadek wartości tworzących rodzinę oraz przyczynienie się do kształtowania odpowiedzialnych rodzin.

W tym roku Konferencja Episkopatu Brazylii zaproponowała temat: „Rodzina, osoba, społeczeństwo”, wskazując, że każda osoba żyje zarówno w rodzinie jak i w społeczeństwie i obydwa środowiska są od siebie zależne. Poszczególne diecezje, parafie, wspólnoty organizują własny program Tygodnia Rodziny.

Już drugi raz w parafii św. Angelo w Novo Airao zorganizowaliśmy w dniach od 14 do 20 sierpnia Tydzień Rodziny. Staraliśmy się zaangażować...

Czytaj całość
 
Wakacji Ministrantów z Tenango del Aire ciąg dalszy Drukuj Poleć znajomemu
Nasi ministranci nie narzekają na nudne wakacje. Organizujemy dla nich wiele zajęć, a także wyjazdów. Jak wspominałem  poprzednio angażujemy rodziców w wyjazdy, przez co nasza wspólnota staje sie bardziej zżyta i otwarta. A udało nam się jeszcze być w kilku ciekawych miejscach.

Hacjenda Panuaya

Po wizycie u Ojców Dominikanów w Agua Viva, wyjechaliśmy we wtorek do pięknej Hacienda Panuaya. Wraz z nami pojechali zaprzyjaźnieni podopieczni z ośrodka dla osób starszych Comunidad Familiar de Misericordia.

Dzień upłynął nam na zabawie i wspólnym udziale w wielu atrakcjach.

Ważne było nasze wspólne przebywanie.

Dzieci podzieliłem tak, aby każde z nich, wraz ze swoim rodzicem, było odpowiedzialne za osobę starszą. ...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 127 - 140 z 486