Strona główna arrow Aktualności
VI Pallotyńska Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych Drukuj Poleć znajomemu
Zwyczajem poprzednich lat, parafia św. Benedykta Czarnego w Itaperunie - RJ z inicjatywy proboszcza ks. Zbigniewa Lewandowskiego SAC zorganizowała VI Pallotyńską Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych.

Wystawa cieszyła się dużą popularnością. W dniach od 17 grudnia 2011 do 1 stycznia 2012 odwiedziło ją wielu mieszkańców i gości Itaperuny.

Każdego wieczoru można było również posłuchać koncertu muzyki bożonarodzeniowej, obejrzeć jasełka przygotowane przez dzieci oraz skosztować regionalnych potraw.

Szopki były wystawione w budującym się centrum pastoralnym im. Bł. Jana Pawła II. Wśród nich znalazły się te, które zostały przekazane przez przyjaciół, księży pochodzących z różnych regionów Brazylii i świata oraz wykonane...
Czytaj całość
 
Polscy pallotyni w Portugalii: ponownie odkryć siłę imienia Jezus Drukuj Poleć znajomemu
Ponownie odkryć siłę imienia Jezus, ukazać piękno, różnorodność i bogactwo liturgii Kościoła - to główne cele jakie przyświecały ks. Janowi Pietrusowi w tegorocznych obchodach święta patronalnego parafii Najświętszego Imienia Jezusa w Odivelas. Polscy pallotyni od lat posługują w tej parafii położonej na przedmieściach Lizbony.

3 stycznia – w ósmym dniu po Bożym Narodzeniu – liturgia Kościoła wspomina, że podczas obrzezania nowo narodzony Syn Maryi otrzymał imię Jezus – Bóg Zbawia. Podczas liturgii został przedstawiony parafii nowy wikariusz: ks. Artur Karbowy.

Ks. Pietrus przypomniał licznie zgromadzonym parafianom, że istnieje wiele imion, którymi określano Syna Bożego: Emmanuel, Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju, Syn Człowieczy. Wszakże imieniem własnym Wcielonego Słowa jest imię Jezus. Ono bowiem zostało nadane Mu przez samego niebieskiego Ojca jako...
Czytaj całość
 
Nowy proboszcz w Novo Airăo Drukuj Poleć znajomemu
W liturgiczne wspomnienie Świętych Młodzianków męczenników w parafii św. Angelo w Novo Airão biskup pomocniczy archidiecezji Manaus Mario Antonio Silva przewodniczył Mszy św., podczas której został ustanowiony nowy proboszcz parafii - ks. Marcelo Nespoli SAC.

Mszę św. koncelebrowali Księża Pallotyni, a wśród nich Przełożony Regii Matk i Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro ks. Jarosław Chmielecki SAC oraz miejscowi duszpasterze: ks. Józef Maślanka SAC i ustępujący proboszcz ks. Artur Karbowy SAC.

Ksiądz Biskup przypomniał wiernym że spoglądając na żłobek trzeba pamiętać, że Jezus narodził się jako Światło Świata i tym światłem trzeba rozjaśniać mroki nie tylko naszego życia, ale i życie osób, które spotykamy na naszej drodze.
W imieniu Archidiecezji podziękował ks. Arturowi za posługę w parafii i życzył ks. Marcelemu zapału i odwagi...

Czytaj całość
 
Kolęda inaczej Drukuj Poleć znajomemu
W parafii przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro od trzech lat jest wprowadzony piękny zwyczaj. Od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do święta Objawienia Pańskiego grupa parafian wychodzi z kościoła i przechodzi ulicami parafii śpiewając.

Niejeden z mieszkańców zaciekawiony wygląda z domu, aby zobaczyć skąd dochodzi ta melodia i słyszy pytanie: „Chce Pan, aby ksiądz pobłogosławił Pana dom”?
Tym księdzem jest ks. Jan Sopicki SAC, który na nieodłącznym akordeonie wygrywa bożonarodzeniowe melodie.

Kiedy do domu zapraszany jest ksiądz, aby pobłogosławić mieszkanie widzimy...


Czytaj całość
 
Słowo od Wspólnoty Pallotynów w Papui Nowej Gwinei Drukuj Poleć znajomemu
Drodzy Współbracia, Drogie Współsiostry, Czcigodni Rodzice i Rodzino, Drodzy Przyjaciele, na których Jacek, nasz Współbrat mógł zawsze liczyć.
Choć dzielą nas dziesiątki tysięcy kilometrów, choć nie usłyszycie szeptu naszych modlitw, choć nie zobaczycie na naszych twarzach łzy staczającej się po policzku jak kropla rosy spływająca rankiem po źdźble trawy, pragnę Was zapewnić w Imieniu Janka, Darka, Janusza i swoim: Jesteśmy z Wami i Wraz z Wami zanosimy nasze modlitwy do Dobrego i Kochającego Ojca w Niebie za Jacka: naszego Brata, Kapłana, Przyjaciela… Wierzymy i ufamy, iż On, Dobry Bóg, wysłucha naszych modlitw.


„…W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Oto idę przygotować Wam miejsce…”

Jezus nigdy nie rzucał słów na wiatr, nie wypowiadał słów bez znaczenia. Dzięki jednemu słowu chromy zaczynał chodzić; po krótkiej modlitwie Jezus nakarmił tłumy zgłodniałych słuchaczy, mając do dyspozycji znikomą ilość chleba i ryb…
Wierzymy, i wierzymy w to mocno, że słowa Jezusa o mieszkaniu dla nas, dla Jacka stają się rzeczywistością tu i teraz. I choć serce pełne jest pytań bez odpowiedzi: dlaczego teraz, a nie za lat kilkadziesiąt, powołałeś go, Panie do siebie, czyż nie mógł Twój sługa służyć Tobie i ludziom, którzy przez lata nie mieli i być może nie będą mieli kapłana? jednak mimo tego serce pełne jest wiary, iż Bóg wysłucha naszych modlitw: o miłosierdzie, o niebo, o wieczne szczęście dla naszego Współbrata Jacka.

W czasie...
Czytaj całość
 
Nowa kaplica Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Itaipu Drukuj Poleć znajomemu
21 grudnia w parafii św. Sebastiana w Itaipu została pobłogosławiona nowa kaplica Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Przed rokiem proboszcz parafii ks. Kazimierz Pac SAC wraz z członkami wspólnoty rozpoczął remont i powiększenie salonu wybudowanego przez swojego poprzednika ks. Jan Piotra Stawickiego SAC. Salon ten służył za miejsce celebracji niedzielnej Mszy św.

Kaplica Matki Bożej Niepokalanie Poczętej została wybudowana w 1936 roku przez rodzinę Cruz Nunes. Jest niewielka – są tu miejsca siedzące dla około 80 osób. Z biegiem lat kaplica była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich wiernych, w związku z tym ks. Jan Piotr wybudował z boku kaplicy zadaszenie, gdzie celebrowano niedzielną Mszę św. W ubiegłym roku...
Czytaj całość
 
Ks. Jacek Bilik SAC narodził się dla nieba Drukuj Poleć znajomemu
Dzisiaj (2.01.2012) w nocy zmarł ks. Jacek Bilik SAC, wieloletni misjonarz w Papui Nowej Gwinei.
Wielokrotnie prosiliśmy Państwa o modlitwę w intencji ks. Jacka. Prosimy i teraz.


Boże, zanosimy do Ciebie naszą modlitwę i prosimy przyjmij do pełni Swojej Chwały Twego sługę Jacka. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Boże, który ks. Jacka uczyniłeś głosicielem Ewangelii Twojego Syna tym, którzy jej nie znają, a jego życie zjednoczyłeś z cierpieniem naszego Zbawiciela, prosimy Cie, wyprowadź z tej ofiary moc dla misjonarzy w Papui Nowej Gwinei. Prosimy Cię też, uczyń ją kluczem otwierającym serca tych, którym służą. Który żyjesz na wieki wieków. Amen.

Otoczmy także modlitwą bliskich ks. Jacka, by znaleźli pocieszenie w swym strapieniu.
Zdrowaś Maryjo…

Miesiąc przed swoją śmiercią ks. Jacek napisał ostatni list do „Horyzontów Misyjnych”. Pisał o swojej chorobie:

Kiedy w styczniu 2010 roku udawałem się do Polski na kapitułę prowincjalną, nawet przez myśl mi nie przeszło, że po 13 latach pracy na misjach w Papui Nowej Gwinei będzie to dla mnie podróż w jedną stronę.


Niemal bezpośrednio po wyjściu z samolotu znalazłem się w szpitalu. Najpierw...
Czytaj całość
 
List z Papui Nowej Gwinei Drukuj Poleć znajomemu
Drodzy w Chrystusie! Moc serdecznych pozdrowień z dalekiej Papui, kraju wiecznego lata, po prostu z Paradajsu czyli ziemskiego raju, bo PNG to Rajska Wyspa.

Dużymi krokami zbliżają się świta, mamy już 2 tydzień adwentu. Śpieszę się więc, by dotrzeć z życzeniami na czas. Zanim złożę życzenia, napiszę parę słów od siebie, o mojej pracy i życiu tutaj. Wróciłem z urlopu w Polsce na początku sierpnia, a dokładnie 3. Już w stolicy PNG - Port Moresby - zastała mnie wiadomość, że Papua ma nowy rząd, który powstał nie całkiem legalnie, modliłem się, żeby to wszystko wyszło Papui na dobre, a przede wszystkim, aby był spokój. Chyba wielu w tym kraju modliło się podobnie, bo transformacja rządowa przeszła pokojowo.
Kiedy wróciłem z lotniska zastałem u nas w domu gości: franciszkanów – jednego kończącego pracę w PNG, a drugiego dopiero ją rozpoczynającego. Po 3 tygodniach pojechali do buszu, aby „młody” misjonarz mógł poznawać tajniki życia misyjnego.

W tym czasie dowiedziałem się...
Czytaj całość
 
Międzynarodowe Boże Narodzenie w Itaipu już po raz trzynasty Drukuj Poleć znajomemu
W dniach 10 – 11 grudnia w parafii św. Sebastiana w Itaipu odbyło się 13 Międzynarodowe Boże Narodzenie, parafialna zabawa z okazji zbliżających się świąt.

W tym roku na miejsce uroczystości wybrano szkołę Athayde Parreiras. Otwarcie miało miejsce podczas Mszy św. celebrowanej w sobotę przez naszego wikarego ks. Juliano Gulherme SAC. Zgodnie z tradycją naszej zabawy zostały przygotowane stanowiska z jedzeniem typowym dla pięciu kontynentów. Były też sprzedawane wyroby parafialnych artystów.

Grupa Młodzieży Pallotyńskiej zaprezentowała sztukę teatralną o walce między dobrej i złem. Przedstawienie było tak dobrze odebrane, że nasz proboszcz ...

Czytaj całość
 
Baranowicze: Spotkanie delegatury świętego Michała Archanioła Drukuj Poleć znajomemu
W dniach od 21 do 24 listopada w Baranowiczach odbyły się rekolekcje pallotyńskie dla współbraci z delegatury, prowadzone przez naszego prowincjała ks. Adriana Galbasa SAC.

To spotkanie duchowej formacji było szczególnie ważnym wydarzeniem, pozwalającym nam przeżyć w jednym miejscu i w jednym czasie tę formę modlitwy, a także dały poczucie jedności oraz troski prowincjała o nasze codzienne życie.

W czasie rekolekcji prowadzący przedstawił nam informacje dotyczące spraw podjętych na ostatnim Zjeździe Proboszczów i Rektorów w Częstochowie. Odbyło się też spotkanie, na którym każdy ze współbraci mógł podzielić się radościami i problemami codziennego życia w naszych placówkach.

Po zakończonych rekolekcjach kapłańskich...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 113 - 126 z 486