Strona główna arrow Aktualności
Zmartł ks. Tadeusz Korbecki SAC Drukuj Poleć znajomemu
Dnia 9 marca 2016 roku zmarł nasz współbrat
KS. TADEUSZ KORBECKI SAC

 
Ks. Tadeusz Korbecki SAC urodził się 24 stycznia 1941 roku w Błędowej Tyczyńskiej. Pierwszą konsekrację w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego złożył 8 września 1963 roku w Ząbkowicach Śląskich.
Święcenia prezbiteratu przyjął 14 czerwca 1970 roku w Ołtarzewie.
Po święceniach kapłańskich posługiwał w Gdańsku (1970-1973), Brazylii (1973-1998), Gdańsku i Warszawie (1998-1999), Meksyku (1999-2008), Częstochowie (2008-2009) i Ząbkowicach Śląskich (2009-2016).

Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. Tadeusza zostanie odprawiona 17 marca br. (czwartek) o godz. 11.00 w pallotyńskim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich.
Po mszy św. odbędzie się pogrzeb na miejscowym cmentarzu.

Śp. ks. Tadeusza polecajmy Miłosierdziu Bożemu, prosząc dla Niego o łaskę nieba.
 
Przekaż 1% podatku Drukuj Poleć znajomemu
Przekaż 1% podatku

Drodzy Czytelnicy!
Chcemy Was zachęcić do przekazania 1% na cele działalności naszego czasopisma. Akcja ta ma sens, jeśli będzie miała charakter masowy. Zachęćcie proszę, również Waszych krewnych i przyjaciół. Podajemy szczegółowe informacje – numer KRS i tzw. cel szczegółowy Horyzonty Misyjne. Wypełniając rozliczenie należy koniecznie dobrze wpisać te dwie informacje.
KRS 0000309499
Cel szczegółowy
1%: Horyzonty Misyjne

Dziękujemy!
 
UFAĆ BOGU MIMO WSZYSTKO Drukuj Poleć znajomemu
Dając mi możliwość pracy w Burundi Pan Bóg pozwolił mi poznać różne aspekty życia ludzi w tym kraju. Moje opowiadanie o tym czasie byłoby niepełne, gdybym pominęła swoje doświadczenia z kontaktów z więźniami.

Jeździłam tam czasem z siostrami. Warunki były tam okropne. To nie było więzienie podzielone na części dla kobiet i dla mężczyzn. Więźniowie byli skazani na siebie cały czas, nigdzie nie wychodzili. Dla mnie te warunki były bardzo poniżające. Wchodziło się wielką bramą.

Kiedyś była tam epidemia czerwonki. Miałam dowieźć leki i żywność. Chodziłyśmy z siostrami nie tylko leczyć chorych, ale też sprawdzać warunki, żeby potem wymagać od dyrektora więzienia. Było tam wielkie podwórko i dookoła pomieszczenia. W jednym z nich przebywały kobiety. W małym pomieszczeniu kobiety razem z dziećmi spały na byle jakich materacach. Nie było nic przeznaczonego dla nich. Toaleta wspólna z mężczyznami. Gotowanie na ognisku (każda miała swoje) na dziedzińcu. Jak słońce – w porządku, ale jak pada deszcz – gdzie się podziać?
Siedziały w tych brudnych, ciemnych pomieszczeniach. Nie ma żadnych warunków...
Czytaj całość
 
ZOSTAWIAM TO PANU BOGU Drukuj Poleć znajomemu
Byłam w Burundi tylko pół roku. Po 2 miesiącach mojego pobytu napadnięto na nasz dom formacyjny. Przyszli o 3 nad ranem.

Do moich drzwi zapukała siostra Afrykanka i prosiła, żeby otworzyć. Otworzyłam – w tym momencie weszło iluś umundurowanych, uzbrojonych mężczyzn. Wszystkich obecnych w domu wrzucili do mojego pokoju i kradli wszystko, co się dało.
Mialam naszykowane pieniądze, żeby następnego dnia oddać dług w Bujumbore. Ukradli te pieniądze i wszystkie drobne rzeczy, które przywoziłyśmy z Europy. Dla nich to były rzeczy wartościowe. Ukradli też ubrania, mój polar, plecak – wszystko. Nas rzucili pod ścianę. Nie było światła. Pilnowali nas, a my głośno mówiłyśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Oni buszowali po całym domu.

To było bolesne doświadczenie. Jedna siostra...
Czytaj całość
 
Campanha da Fraternidade 2015 Drukuj Poleć znajomemu
Jak zawsze w Wielkiego Postu, w Brazylii mamy Campanha da Fraternidade, czyli Kampanię Braterstwa. Wyznam szczerze, że jest ona w tym roku wyjątkowo ciekawa i bardzo potrzebna. Jej temat to: „Braterstwo: Kościół i społeczeństwo.” Celem ogólnym tegorocznego programu duszpasterskiego, bo chyba tak trzeba to określić, chcąc najzwięźlej wyrazić esencję Kampanii, jest rozwój i pogłębienie w świetle Ewangelii, dialogu i współpracy między Kościołem i społeczeństwem.

Nie można tego rozumieć jakoby Kościół i społeczeństwo byłyby dwoma odrębnymi rzeczywistościami. My, katolicy, jesteśmy przecież też społeczeństwem, przynajmniej pewną jego częścią. Niestety, społeczeństwo, świadomie lub nie, od Kościoła nieustannie się separuje, chcąc nas przedstawiać jako coś przestarzałego i zbędnego. A tymczasem tak nigdy nie było, nie jest i nie powinno być. Ten rozwój i pogłębienie dialogu ze społeczeństwem...
Czytaj całość
 
Pierwszy postulat w Meksyku Drukuj Poleć znajomemu
W dniach od 15 października do 15 grudnia 2014 roku, we wspólnocie pallotyńskiej w Tenango del Aire odbył swój postulat pierwszy meksykański kandydat na pallotyna, Héctor Jesús Jiménez Romero.

Przez dwa miesiące poznawał wspólnotę miejscową: czym się zajmujemy jak wygląda nasze życie i praca duszpasterska. W drugiej części postulatu również sam aktywnie pomagał w pracy z grupami parafialnymi. W czasie studium poznawał podstawy języka portugalskiego, studiował Katechizm Kościoła Katolickiego, zapoznawał sie z historią naszego Stowarzyszenia, osobą naszego Założyciela i poznawał w stopniu ogólnym Prawo, według którego funkcjonuje dzieło św. Wincentego Pallottiego.

Uczestniczył też....
Czytaj całość
 
Wizyta Generała Pallotynów w Papui Nowej Gwinei Drukuj Poleć znajomemu
Od 4 do 10 lutego 2015 Przełożony Generalny, Ks. Jacob Nampudakam przeprowadził oficjalną wizytę Delegatury Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Papui Nowej Gwinei.

Pierwsi dwaj polscy misjonarze wyjechali do tej misji 30 stycznia 1990, a następni 08 lutego. W związku z tym w 2015r. uroczyście obchodzimy 25-lecie obecności pallotynów w tym kraju.

W tych latach prawie dziesięciu współbraci pracowało na stacjach misyjnych w diecezji Wewak, największej diecezji w Papui Nowej Gwinei, liczącej około 100 tysięcy katolików. Obecnie pracuje pięciu współbraci, którzy opieką duszpasterską
Czytaj całość
 
Pierwsza profesja w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
1 lutego podczas Mszy św. o godzinie 19.00 w parafii św. Benedykta w Itaperunie miała miejsce pierwsza profesja Bruno Bauera, pallotyńskiego nowicjusza z Regi Matki Bożej Miłosierdzia.

Na tę uroczystą chwilę przybyło wielu parafian, gdyż Bruno pochodzi z naszej parafii. Z ogromną radością byliśmy świadkami jak jeden z nas składa profesję zakonną, podpisuje zobowiązanie posłuszeństwa i otrzymuje pallotyńskie szaty.

Obok rodziny i znajomych Bruna byli obecni klerycy, nowicjusze, księża, a wśród nich...
Czytaj całość
 
Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2015 Drukuj Poleć znajomemu
Drodzy Bracia i Siostry!
W naszych społeczeństwach jak nigdy dotąd w historii zachodzą procesy wzajemnego uzależniania i interakcji na skalę światową, które choć obejmują również elementy problematyczne lub negatywne, mają na celu polepszenie warunków życia rodziny ludzkiej, nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale i politycznym oraz kulturalnym. Każda osoba bowiem należy do ludzkości i podziela nadzieję na lepszą przyszłość z całą rodziną ludów. Z tego stwierdzenia wywodzi się wybrany przeze mnie temat tegorocznego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy: «Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu».


Pośród rezultatów nowoczesnych przemian rosnące zjawisko przemieszczania się ludności jawi się jako «znak czasów», jak to określił Papież Benedykt XVI (por. Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2006 r.). O ile bowiem z jednej strony migracje często wskazują na braki i słabe punkty państw i wspólnoty międzynarodowej, o tyle z drugiej ukazują także dążenie ludzkości do życia w jedności z poszanowaniem różnic, otwartość i gościnność, które pozwalają na sprawiedliwy podział dóbr ziemi, ochronę i umacnianie godności oraz centralnego miejsca...
Czytaj całość
 
PALLOTYNI NA CAŁYM ŚWIECIE ŚWIĘTUJĄ OKTAWĘ EPIFANII Drukuj Poleć znajomemu
„Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2) – te słowa Trzech Mędrców stały się inspiracją do świętowania przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego – Pallotynów Oktawy Epifanii.
Jej inicjator, św. Wincenty Pallotti (1795 - 1850) zaprosił wszystkich, aby przyszli oddać hołd Bogu, który objawił się w postaci słabego dzieciątka.


Podczas Oktawy w Rzymie od 6 do 13 stycznia odprawiano Msze św., podczas których ukazywano jedność wiary chrześcijańskiej mimo różnorodności obrządków, charyzmatów, duchowości.

Pallotyni w różnych częściach świata także celebrują Oktawę Objawienia Pańskiego. W kościele Królowej Apostołów w Rzymie uroczystej Mszy św. na otwarcie oktawy Epifanii w dniu 6 stycznia 2015 roku przewodniczył wice generał pallotynów ks. Adam Golec SAC. Podczas homilii przypomniał, że rok 2015 będący rokiem Życia Konsekrowanego jest okazją, aby prosić Maryję, dzięki której było możliwe wcielenie Syna Bożego, aby był to rok odnowy życia chrześcijańskiego i apostolskiego świadectwa. „Podobnie jak Mędrcy możemy kierować się światłem, aby pokonać wszystkie przeszkody, które napotykamy w naszym kroczeniu ku Bogu. Odpowiedź ...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 14 z 486