Strona główna arrow Pallotyni w Polsce
Pallotyni w Polsce
Śp. ks. Jan Baraniecki ( + 4 V 2017) Drukuj Poleć znajomemu
 Śp. BARANIECKI Jan, (1954 - 2017), członek Delegatury Matki Bożej Miłosierdzia (Brazylia)

Urodził się 2 I 1954 r. w Starczowie (13 km od Ząbkowic Śląskich), w archidiecezji wrocławskiej. Do nowicjatu Stowarzyszenia wstąpił 8 IX 1974 w Ząbkowicach Śląskich, pierwszą profesję złożył 8 IX 1976 w Ołtarzewie a wieczną profesję 28 IX 1980 również w Ołtarzewie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Ołtarzewie w latach 1975 - 1981. Święcenia kapłańskie przyjął 2 V 1981 w Ołtarzewie z rąk ks. Franciszka kard. Macharskiego.
W Polsce zaraz po święceniach pracował w Hodyszewie. Od 1982 przygotowywał się do wyjazdu w Ząbkach i w Belgii a do Brazylii przybył 1983 roku.
W Brazylii pracował jako wikariusz w parafii MB Fatimskiej w Niterói, potem (1988 - 1995) był rektorem domu i proboszczem w parafii św. Benedykta w Itaperuna. Znów wrócił do Niterói do parafii MB Fatimskiej, tym razem jako proboszcz (1997 - 2001). Przez chwilę (2005) był proboszczem w parafii św. Rocha w Rio de Janeiro. W latach 2007 - 2008 wikariuszem w parafii św. Elżbiety w Rio de Janeiro, a od 2009 aż do swej śmierci proboszcz w parafii MB Żeglarzy na faveli w Rio de Janeiro.
W latach 1999 - 2007 radca Delegatury Matki Bożej Miłosierdzia (Brazylia).
Zmarł w godzinach nocnych 4 V 2017 r. w Brazylii.

Więcej na stronie Sekretariatu
 
Śp. ks. Czerwonka Piotr (+ 9 II 2017) Drukuj Poleć znajomemu
Śp. ks. Czerwonka Piotr (+ 9 II 2017)

ks. Piotr Czerwonka SACUrodził się 9 grudnia 1961 r. w Gdyni, w rodzinie Jerzego i Urszuli zd. Trawicka. Nowicjat w Ząbkowicach Śląskich rozpoczął 15 września 1982 r. Pierwszą konsekrację złożył 29 września 1984 r. w Ołtarzewie, a wieczną – 18 września 1988 r. w Ząbkowicach Śląskich – obie na ręce ks. prowincjała Czesława Parzyszka. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Ołtarzewie w latach 1983-89, wieńcząc je magisterium teologii, uzyskanym na ATK w Warszawie (1989). Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 r. w Ołtarzewie z rąk Józefa kard. Glempa, metropolity gnieźnieńsko-warszawskiego. 15 lat przepracował w Papui Nowej Gwinei. Potem w Szkocji. Problemy zdrowotne ostatecznie skłoniły go w 2016 r. do przyjazdu do kraju do naszej wspólnoty w Gdańsku. Szybko postępująca choroba nowotworowa wymagała przeniesienia go 1 lutego 2017 r. do Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Tam też zmarł 9 lutego 2017 r.

Więcej na stronie Sekretariatu
 
Śp. ks. Maślanka Józef SAC (+ 6 I 2017) Drukuj Poleć znajomemu
Śp. ks. Maślanka Józef SAC (+ 6 I 2017)

ks. Maślanka Józef SACUrodził się 20 IX 1933 w Łodygowicach, w archidiecezji krakowskiej, w rodzinie rolnika Antoniego i Julii z d. Moczek. W roku szkolnym 1951/52 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Jeleśni. W 1952 rozpoczął nowicjat w Ząbkowicach Śląskich i 8 IX 1952 przyjął sutannę Stowarzyszenia z rąk prowincjała ks. Stanisława Czapli. Pierwszą profesję złożył 5 VII 1953 na ręce radcy ks. Józefa Wróbla, a wieczną cztery lata później w Rucianem-Nidzie na ręce ks. radcy Franciszka Bogdana. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Ołtarzewie (1953-59). Pracę seminaryjną napisał pt. Chrystus życiem dusz (Ołtarzew 1958) u ks. Józefa Lisiaka. Święcenia kapłańskie przyjął 11 VI 1959 w Ołtarzewie z rąk bpa Zygmunta Choromańskiego.
Od 1971 podjął pracę w Brazylii, gdzie zmarł 6 I 2017 w szpitalu w Manaus.

Więcej na stronie Sekretariatu
 
Śp. ks. Mozolewski Włodzimierz - + 21 IV 2016 Drukuj Poleć znajomemu

śp. ks. Włodzimierz Mozolewski SACWieczorem 21 IV 2016 roku w drodze do Szpitala Powiatowego w Otwocku w rocznicę urodzin św. Wincentego Pallottiego, zmarł ks. Włodzimierz Mozolewski. Włodzimierz urodził się 30 III 1933 roku w Warszawie, w rodzinie stolarza i cieśli Piotra, i Czesławy z d. Łuniewska. Święcenia kapłańskie przyjął 22 VI 1957 w Ołtarzewie z rąk Stefana kard. Wyszyńskiego. W Jego kapłańskim życiu sporo miejsca wypełniła praca duszpasterska na terenach wschodnich, na Ukrainie, Białorusi i Rosji.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 25 IV w pallotyńskim kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.

Pełny biogram tu.

 

foto: Zbiory ks. Stanisława Tylusa SAC

 
Cudze chwalicie ... Ks. Alojzy Majewski SAC Drukuj Poleć znajomemu
CUDZE CHWALICIE…
KS. ALOJZY MAJEWSKI SAC
ks. Alojzy Majewski
 
 
 

     Urodził się 25 kwietnia 1869 roku w Brunswałdzie (Braunswalde; obecnie Gościszewo) k. Sztumu, w diecezji warmińskiej. Uczęszczał do gimnazjum Collegium Marianum w Pelplinie. Za swoje przekonania patriotyczne nie został dopuszczony do zdawania matury. Zmuszony był ją złożyć w gimnazjum w Malborku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w WSD w Braniewie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 marca 1894 roku we Fromborku z rąk bpa Andrzeja Thiela. Przez 8 lat był kapłanem diecezjalnym, pracując duszpastersko w Biskupcu Warmińskim (wikariusz), Sząbruku k. Gietrzwałdu (administrator parafii) oraz Świętej Lipce (wikariusz). W tym czasie poznał późniejszych pallotynów – Augustyna Zarazę i Wojciecha Turowskiego. Podczas pobytu u swoich krewnych w Niemczech poznał niedolę polskich emigrantów, dlatego, obserwując działalność niemieckich pallotynów, zapragnął, aby przeszczepić Pobożne Stowarzyszenie Misyjne na ziemie polskie.
Ksiądz Alojzy wstąpił do Stowarzyszenia 7 marca 1901 roku w Limburgu (Niemcy), a 24 czerwca otrzymał sutannę pallotyńską. Pierwszą profesję złożył 24 czerwca 1902 roku. Po odbyciu nowicjatu nie wyjechał bezpośrednio do Polski, ale w ramach próby na misje do Kamerunu. Razem z nim wyjechało 4 współbraci. Na misjach przebywał w latach 1902-06. Przydzielono go do stacji misyjnej w nadbrzeżnym Kribi. Tam też 21 września 1905 roku złożył wieczną profesję na ręce ks. Heinricha Vietera. Pozwolenie na powrót do ojczyzny otrzymał dzięki życzliwości Maxa Kugelmanna, wówczas wyższego przełożonego Stowarzyszenia. W Limburgu pojawił się 3 lipca 1906 roku.

Czytaj dalej ...

 
Polski pallotyn podsekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów Drukuj Poleć znajomemu
Papież Benedykt XVI mianował polskiego pallotyna, ks. Tadeusza Wojdę podsekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Obok prefekta, kard. Fernando Filoniego, sekretarza, abp Savio Hon Tai-Fai, S.D.B., sekretarza pomocniczego, abp Protase Rugambwy będzie on należał do ścisłego kierownictwa tej dykasterii odpowiedzialnej za Kościół na terenach misyjnych.

Ks. Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w miejscowości Kowala w powiecie kieleckim. W latach 1977-1983 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Równocześnie w latach 1981-1983 studiował teologię ogólną na ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Święcenia kapłańskie...


Czytaj całość
 
Sto lat pallotynów w Polsce Drukuj Poleć znajomemu

Świętując jubileusz stulecia pallotynów w Polsce, warto przypomnieć tych, którzy już odeszli.

Każdy z nich w miarę swoich możliwości dawał świadectwo chrześcijańskiego życia duchem Ewangelii, pełniąc posługę kapłańską czy braterską we wszystkich miejscach, do których został posłany: jedni w kraju, inni na misjach czy służąc pomocą Kościołowi w innych krajach, pełniąc różne funkcje. Czasem była to cicha, żmudna praca, a kiedy indziej czyny wyróżniające się szczególną odwagą aż po oddanie życia za wiarę. Wszystko z miłości do Boga i bliźniego.

Przypominamy tu niektórych z nich.

Ks. Alojzy Majewski (1868-1947) - założyciel Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.
Święcenia kapłańskie otrzymał we Fromborku w 1894 r. Przez 8 lat pracował jako kapłan diecezjalny. Do Stowarzyszenia wstąpił w 1901 r. w Limburgu, już planując założenie SAC w Polsce. Po złożeniu pierwszej profesji w 1902 r. został wysłany jako misjonarz do Kamerunu w Afryce, gdzie pracował 4 lata. W lipcu 1906 r. przyjechał do Limburga na wypoczynek. W styczniu 1907 r. generał Stowarzyszenia przychylił się do jego prośby, zwolnił z prowincji niemieckiej i skierował jako delegata do Polski.
Ks. Majewski przybył do Polski w kwietniu 1907. Do 1925 r. był superiorem polskich pallotynów, przełożonym domów, mistrzem nowicjatu, profesorem, wychowawcą, pisarzem, założycielem i redaktorem czasopisma „Królowa Apostołów”. W 1932 r. sprowadził do Polski Siostry Pallotynki, którym zorganizował dom w Rajcy k. Nowogródka. Był ich kapelanem. Wojna zastała go w Warszawie, gdzie został aresztowany przez gestapo. Wkrótce zwolniony, pod koniec 1939 r. zamieszkał w Tomczycach k. Nowego Miasta, a następnie objął duszpasterstwo przy kościele filialnym w Borowinie (par. Lwów, diec. sandomierska), gdzie pracował do śmierci. ....

Czytaj całość
 
Sanktuaria pod opieką pallotynów Drukuj Poleć znajomemu

CZĘSTOCHOWA Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Na zachodnim zboczu Jasnej Góry, u stóp tronu Królowej Polski w Częstochowie, w roku 1947, osiedlili się Księża Pallotyni. W miejscu starej cegielni rozpoczęto budowę domu i kaplicy z materiałów odzyskanych z rozbiórki starych zabudowań i komina cegielni. W grudniu 1949 roku ks. bp. Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej, uroczyście poświęcił kaplicę i dom. W czasie przemówienia powiedział: Niech to miejsce służy Miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani. Każdy, kto nawiedzi ten kościół, niech zazna Bożego Miłosierdzia.

Od tego czasu uwidacznia się specjalne działanie Bożego Miłosierdzia w tym miejscu, zwanym odtąd Doliną Miłosierdzia.
W głównym ołtarzu, wykonanym z drzewa lipowego przez pana Halszkę z Krakowa, umieszczono w 1952 r. obraz Pana Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu Ufam Tobie”. ...

Czytaj całość
 
Sto lat pallotynów w Polsce Drukuj Poleć znajomemu

Księża i Bracia

Księża. Głównym zadaniem księży należących do stowarzyszenia jest duszpasterstwo i misje w obcych krajach. Statut stowarzyszenia zobowiązuje księży do wszelkich prac, objętych mianem duszpasterstwa, a więc do słuchania spowiedzi, do głoszenia słowa Bożego, do katechizacyi w kościele i w szkole, jeśli mu przełożony pracę tę poruczył, albo do niej władza kościelna za zgodą przełożonych powołała.
Księża należący do stowarzyszenia mają uważać nadto za swój obowiązek urządzanie rekolekcji dla duchownych i świeckich i misji dla ludu.

Bracia. W sprawach domowych i gospodarczych posługuje się stowarzyszenie braćmi. Bracia winni rozumieć życie z wiary, mieć skłonność do pobożności, odznaczać się posłuszeństwem i zamiłowaniem do pracy. Kto raz wstąpi jako brat do stowarzyszenia, ma wypełniać...

Czytaj całość
 
Sto lat pallotynów w Polsce- lata następne Drukuj Poleć znajomemu

I otóż, pobłogosławiła Najśw. Marya Panna nasze zamiary i całe dzieło wzięła w Swoją opiekę.

Ona to przedziwnie prowadziła nas drogami i dróżkami do siebie, do Jej cudownego obrazu w Kochawinie (11. listopada rok upłynął...) - Ona to posłała do nas studentów i braci, zjednała nam Przyjaciół i Dobrodziejów, Ona, Matka najlepsza strzegła nasze zgromadzenie od początku i strzeże aż dotąd. Pod Jej przemożną opieką liczba członków pierwszego polskiego domu misyjnego tak wzrosła, że dom ofiarowany nam przez Ks. Trzopińskiego, prałata, okazał się za szczupły. Rozwój naszego zgromadzenia wymaga budowy nowego odpowiedniejszego domu.... „Collegium Marianum" będzie się nazywał nowy zakład...
Ks. Alojzy Majewski SAC

1908 - Druk miesięcznika „Królowa Apostołów", który byt pierwszym pallotyńskim pismem wydawanym w języku polskim. Pełnił także funkcję powołaniową.

1909
- Zakup domu na wzniesieniu w Kleczy Dolnej koło Wadowic, który nazwano Kopcem, z przeznaczeniem na Collegium Marianum. Rezygnacja z domu w Jajkowcach.

1916 - Rozpoczęło działalność Seminarium Duchowne.

1918-1939
-Założenie placówek w Sucharach, Ołtarzewie, Radomiu. Początki pracy wśród Polonii w Niemczech i Francji...

Czytaj całość