Strona główna arrow Inne kraje
Inne kraje
Postulat Sióstr Pallotynek w Rwandzie Drukuj Poleć znajomemu

Po powrocie do Rwandy w 2001 r. zostałam „mianowana” wychowawczynią postulantek (w Polsce i wcześniej w Rwandzie byłam mistrzynią nowicjatu).

Obserwując przez wiele lat młode dziewczyny w Polsce i Rwandzie, zastanawiałam się, jakie są między nimi różnice i podobieństwa w osobowości i charakterach – i takie pytanie zadała mi jedna z polskich nowicjuszek w Gnieźnie. Z moich obserwacji wynika, że człowiek w istocie ludzkiej i naturze jest wszędzie taki sam. Nie widzę różnic – dla każdego z nas wielką wartością jest szacunek dla drugiego człowieka, godność ludzka. Każdy z nas kocha, każdy chce być kochany. To zauważałam w Polsce i to zauważam wśród dziewcząt rwandyjskich – takie same poszukiwania, pragnienia, odniesienia. Wydaje mi się, że z natury ludzkiej każdy z nas ma w sobie coś, takiego...

Czytaj całość
 
Matka Boża Królowa Afryki Drukuj Poleć znajomemu

Wszędzie tam, gdzie docierało Słowo Boże czuwała Maryja. Tak też było w Afryce. Misjonarze, mówiąc o Ewangelii, rozpowszechniali również nabożeństwo do Matki Bożej, przede wszystkim ucząc „Zdrowaś Maryjo”.

Na kontynencie, gdzie macierzyństwo ma tak ogromne znaczenie, Matka Syna Bożego cieszy się szacunkiem we wszystkich narodach.

Kiedy w XVII w. kapucyni uczyli modlitwy różańcowej, ci, którzy nie mieli różańca używali 50 kamyków – po każdym „Zdrowaś Maryjo” wrzucali do kosza 1 kamień. Powstające bractwa różańcowe ożywiały życie religijne. Nawet w okresach prześladowań, pod opieką Matki Bożej, do której wstawiennictwa się odwoływano, Ewangelia utwierdzała się w sercach wiernych i zyskiwała...

Czytaj całość
 
Czy Matkę Bożą można prosić o wszystko? Drukuj Poleć znajomemu

Jedną z najpopularniejszych modlitw w Kolumbii jest nowenna do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (Mariá Auxiliadora). Odbywa się zawsze we wtorek.

Wierni modlą się w różnych intencjach, nawet wręcz nieprawdopodobnych, np. na tę nowennę przyjeżdża dużo płatnych morderców, którzy proszą „o dobrego cela”! To straszne, ale prawdziwe. Bierze się stąd, że Kolumbijczycy z reguły są religijni, ale ich świadomość wiary pozostawia wiele do życzenia. Wiele zachowań kłóci się z samym pojmowaniem wiary, np. kiedy chodzimy z komunią św. do chorych, często spotykamy na ulicach ludzi z gangów, którzy często proszą nas o błogosławieństwo.

Kolumbijczycy chętnie modlą się do świętych – prawie do każdego mają nowennę. Mają też swojego błogosławionego – Beato Padre Marianito – proboszcza, nazywanego...

Czytaj całość
 
Matka Boża z ... Drukuj Poleć znajomemu

MATKA BOŻA BOLESNA Z KIBEHO – RWANDA
Matka Boża objawiała się w latach 1981- 1983 trzem dziewczętom, uczennicom szkoły prowadzonej przez siostry zakonne, ukazując swoje bolesne oblicze, zatroskane o każdego człowieka i wzywając do żalu za grzechy i umartwienia.

28 listopada 1981 r. Matka Boża objawiła się Alfonsynie Mumureke (16 lat), przedstawiając się jako Matka Słowa. Poleciła jej przekazywać osobiste orędzia, skierowane do poszczególnych osób, zgromadzeń zakonnych. Mówiła też o przyszłości Rwandy.
12 stycznia 1982 r. po raz pierwszy Maryja ukazała się Nathalie Mukamazimpaka (17 lat) i poprzez nią wzywała do pokory, gotowości pełnienia woli Bożej, ofiarowania siebie i pogłębienia modlitwy.
Matka Boża ukazywała się Marie-Claire Mukangango (20 lat) od 2 marca 1982 do 15 września 1982 r., wzywając do żalu za grzechy, rozważania męki Jezusa...

Czytaj całość
 
Czuć się potrzebnym Drukuj Poleć znajomemu

Od siedmiu lat pracuję w Wenezueli, w tym od pięciu w diecezji Ciudad Guajana, w mieście Upata, w parafii św. Antoniego z Padwy (2 lata pracowałem niedaleko Caracas). Parafia ta została założona ok. 1762 r. przez kapucynów. Wtedy też powstało miasto.

Kapucyni bardzo pozytywnie zapisali się w pamięci wiernych: pomagali ludziom, uczyli ich np. uprawy roli i hodowli bydła. Byli tu do lat 40 ubiegłego wieku, do czasu, gdy postanowili przejść dalej na południowy wschód, by zastąpić franciszkanów, których liczba znacznie zmalała i zająć się pracą wśród Indian.
Nasza parafia liczy ok. 120 tys. osób w mieście i 26 okolicznych wioskach. To bardzo duża liczba, ale z tego praktykuje zaledwie ok. 1% (tzn. w niedzielę do kościoła przychodzi 800 - 900 osób). Podobnie jest w całej Wenezueli - na 95% ochrzczonych praktykuje zaledwie ok. 1%. Notuje się stale odejścia od Kościoła katolickiego do sekt i odłamów protestanckich oraz świadków Jehowy i mormonów. To bardzo nas boli i choć staramy się bardzo, jednak ciągle...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 100 z 120
SMS misje