Strona główna arrow Inne kraje
Inne kraje
Centrum socjalne Elisabetta Sanna w Odivelas Drukuj Poleć znajomemu
Święty Wincenty Pallotti był znany przez mieszkańców Wiecznego Miasta jako Apostoł Rzymu. Zawsze czynił wszystko, aby zwiększyć wiarę i rozpalić miłość miedzy katolikami i głosić ją na całym świecie. Najpełniej duchowość Pallottiego wyraża się w oświadczeniu: „Bóg miłość niekończona”. Z tego wypływa właściwy dla niego charyzmat: ewangelizować to dotrzeć do ewangelizowanych z miłością, aby mogli wierzyć.

W roku przygotowania do jubileuszu 50. rocznicy kanonizacji Wincentego Pallottiego ks. Jan Pietrus SAC, wpatrując się w przykład życia świętego chce wskazać na miłość do bliźniego jako najlepszą drogę prowadzącą do Boga.

W związku z tym w parafii Najświętszego Imienia Jezusa w Odivelas (Portugalia) 17 marca 2012 roku otworzono „Centrum socjalne Elisabetta Sanna”. Sale służące dziełu pomocy biednym przy kościele parafialnym zostały powiększone i odnowione, aby lepiej móc przyjąć tych, którzy potrzebują pomocy. Jak podkreślił ks. Jan potrzebujący muszą być przyjęci z godnością i jakością.

„Centrum socjalne Elisabetta Sanna” zostało pomyślane z myślą o bezdomnych i tych, co żyją w warunkach uwłaczającej godności, w związku z tym kto przybędzie po pomoc, obok zwyczajowej pomocy w formie żywności, będzie mógł...
Czytaj całość
 
Rekolekcje Miłosierdzia Bożego w Odivelas Drukuj Poleć znajomemu
W piątek 17 lutego 2012 roku rozpoczęły się tradycyjne Rekolekcje Miłosierdzia Bożego w parafii Najświętszego Imienia Dzieciątka Jezus w Odivelas. Tematem tegorocznych rekolekcji było: „Miłosierdzie w życiu świętych”.

Ojcem duchownym rekolekcji był ks. Jose Zavorski SAC, który przedstawił wyzwania i atrakcje życia świętych. Jako przykład ks. Jose przedstawił św. Pawła, Augustyna, Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty.

Adoracja Najświętszego Sakramentu, lektura Pisma Świętego, Msza św., sakrament spowiedzi, Koronka do Miłosierdzia Bożego pomogły uczestnikom w dostrzeżeniu potrzeby świętości w życiu osobistym. Oczywiście...

Czytaj całość
 
Polscy pallotyni w Portugalii: ponownie odkryć siłę imienia Jezus Drukuj Poleć znajomemu
Ponownie odkryć siłę imienia Jezus, ukazać piękno, różnorodność i bogactwo liturgii Kościoła - to główne cele jakie przyświecały ks. Janowi Pietrusowi w tegorocznych obchodach święta patronalnego parafii Najświętszego Imienia Jezusa w Odivelas. Polscy pallotyni od lat posługują w tej parafii położonej na przedmieściach Lizbony.

3 stycznia – w ósmym dniu po Bożym Narodzeniu – liturgia Kościoła wspomina, że podczas obrzezania nowo narodzony Syn Maryi otrzymał imię Jezus – Bóg Zbawia. Podczas liturgii został przedstawiony parafii nowy wikariusz: ks. Artur Karbowy.

Ks. Pietrus przypomniał licznie zgromadzonym parafianom, że istnieje wiele imion, którymi określano Syna Bożego: Emmanuel, Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju, Syn Człowieczy. Wszakże imieniem własnym Wcielonego Słowa jest imię Jezus. Ono bowiem zostało nadane Mu przez samego niebieskiego Ojca jako...
Czytaj całość
 
Kobieta w meloniku Drukuj Poleć znajomemu
Kobieta w meloniku – elegancja czy ekstrawagancja? Dla pań będących pod wpływem dyktatury europejskich projektantów mody melonik może stanowić co najwyżej jeden z nieistotnych detali ekscentrycznych strojów proponowanych przez wspomnianych twórców. Owszem, cieszy oko, ale nikt tego na siebie nie włoży. Na pewno?

Otóż jest takie miejsce na ziemi, gdzie może nie docierają zbyt szybko informacje o ostatnich dziwactwach firmowanych przez Chanel czy Armaniego, lecz gdzie bez melonika, jako nieodłącznego elementu stroju, prawdziwa elegantka nie pokaże się na ulicy. Cóż to za dziwny kraj, w którym atrybut londyńskiego gentelmana uznany jest za niezbędne wyposażenie damskiej garderoby? Boliwia.

Nazwa niewiele mówiąca zwyczajnemu zjadaczowi chleba nad Wisłą. Oczywiście wiemy, że chodzi o państwo gdzieś w Ameryce Południowej, górzyste, zamieszkiwane w większości przez Indian, i pewnie ubogie skoro niewiele się o nim mówi w telewizji.
Ale już uciekają naszej uwadze takie informacje, że jest to kraj terytorialnie trzy razy większy od Polski, o niezwykle bogatej i starej kulturze...
Czytaj całość
 
Odzyskać Kościół na Ukrainie Drukuj Poleć znajomemu
Jestem ks. Andrzej Mihułka, rodem z Komarna koło Gródka Jagiellońskiego na Ukrainie. Obecnie pracuję w miejscowości Sokal na północ od Lwowa. Jestem proboszczem parafii i kościoła, leżącego w centrum miasta, w którym do niedawna znajdował się bazar oraz w Tartakowie, gdzie kościół został odzyskany przez mojego poprzednika, ks. Olega Salomona.

Kiedyś było tu piękne i słynne sanktuarium Matki Bożej Tartakowskiej Uzdrowicielki Chorych. Są to piękne tereny, o bogatej historii, zwłaszcza Lwów czy Stanisławów, Tarnopol, Kamieniec Podolski. Tuż przy granicy z Polską, na wysokości Tomaszowa Mazowieckiego leży miejscowość Sokal, miasto powiatowe liczące dwadzieścia parę tysięcy mieszkańców.

A nieopodal mała wioseczka (kiedyś duża miejscowość na prawie magdeburskim) Tartaków. Znajduje się tu pałac Potockich, niestety ruina.
Piękny jest kościół, zbudowany w roku 1603 jako kościół drewniany, zniszczony i odbudowany jako murowany na planie krzyża równoramiennego. Rozwijał się tu kult Matki Bożej, działy się liczne cuda.

Kiedy sanktuarium w Tartakowi zostało odzyskane, było dużo zniszczeń. Mieścił się tu magazyn zboża – pozostały jeszcze niektóre fragmenty kondygnacji magazynowych.

W kościele jest skromnie. Nie ma jeszcze światła, nie ma okien. Dach jest zniszczony. W ubiegłym roku...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 40 z 120
SMS misje