Strona główna arrow Inne kraje
Inne kraje
Boże, Ty jesteś Miłością Drukuj Poleć znajomemu
Dziękujemy Ci, Boże, za życie, cierpienie, modlitwę, za pełną oddania służbę na Stolicy Piotrowej Świętych Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Prosimy Cię, wysłuchaj ich wstawiennictwa i naszej pokornej modlitwy, aby nauczanie i przykład Świętych przyniosły wielorakie owoce w naszych sercach, w Kościele i świecie.
 
8 Marca w Kamerunie Drukuj Poleć znajomemu
Na całym świecie w dniu 8 marca obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kobiet. Kobiety w Kamerunie nie mają tak dobrze, jak w Chinach, Wietnamie czy Rosji, gdzie jest to święto narodowe, czyli dzień wolny od pracy, ale pomimo że dzień pracy, święto jest obchodzone hucznie, z wdziękiem i jak na kobiety przystało z radością i śpiewem!

O kobietach żyjących w Afryce można napisać krótko: gdyby nie praca kobiet, Afryka po prostu nie miałaby z czego żyć. Tego dnia kobiety nie chcą jednak myśleć o kłopotach i trudach dnia codziennego – dzisiaj świętują!

Co charakteryzuje to święto, oprócz dyskusji, rozmów, śpiewu, zabawy itp. ...?
U nas wszystkie Panie wystąpiły w prawie równych sukienkach! Fabryka CICAM przygotowała w tym roku materiał koloru zielonego i różowego ze specjalnym nadrukiem. Tysiące kobiet kameruńskich pokazało się dzisiaj w jednakowych sukienkach z małym wyjątkiem: fason każdej sukienki był inny!!! Kreacje w Doume były tak różnorodne, jak różnorodna i piękna jest uroda kobiet.
Nie widziałam, żeby fason sukienki się powtórzył! Starsze kobiety...
Czytaj całość
 
By uczniowie Chrystusa byli w każdym kraju Drukuj Poleć znajomemu
Rozmowa z ks. Jean Bertrand Etoundi, Sekretarzem Generalnym ds. Misji Pallotynów

R. – Witamy Księdza w redakcji „Horyzontów Misyjnych”. Jako Sekretarz Generalny ds. Misji ma Ksiądz możliwość poznania pracy pallotynów w różnych krajach, tradycyjnie uważanych za misyjne.

K.
– Dopiero rozpoczynam tę pracę. Przyjechałem najpierw do Polski, by zapoznać się z pracą Sekretariatów Misyjnych obu polskich prowincji pallotyńskich.

Jesteśmy wielką, wspaniałą wspólnotą, także dlatego, że mamy misje. Pallotyni robią w świecie dobrą pracę misyjną. Jesteśmy obecni w 47 krajach. W Kamerunie, skąd pochodzę, chrześcijaństwo wprowadzali pallotyni niemieccy, był też założyciel prowincji polskiej, ks. Alojzy Majewski. Obejmujemy naszą uwagą wielu ludzi na misjach, pracujemy w różnych środowiskach. Polscy misjonarze...
Czytaj całość
 
VIII PALLOTYŃSKI KONGRES MISYJNY Drukuj Poleć znajomemu
VIII Pallotyński Kongres Misyjny, którego temat brzmiał: „Ożywiać wiarę i rozpalać miłość: prorocki wymiar Kościoła w Afryce”, został oficjalnie otwarty 24 lutego 2014 r. w Centrum Św. Wincentego Pallottiego w Kigali w Rwandzie. Wzięło w nim udział dwadzieścia osób z czterech kontynentów (Afryki, Ameryki, Azji i Europy) oraz z pallotyńskich jednostek (prowincji, regii i delegatur).

W sobotę, 23 lutego, po niedzielnej Mszy św. w parafii św. Wincentego Pallottiego na Gikondo w Kigali, której przewodniczył przełożony Regii Świętej Rodziny ks. Romuald Uzabumwana, uczestnicy mogli zwiedzić kilka ważnych miejsc w stolicy Rwandy. W niedzielę wieczorem ks. Stanislaw Filipek, sekretarz ds. misji w Rwandzie i Dem. Rep. Konga, przekazał kilka praktycznych uwag i przedstawił uczestników.

W poniedziałek rano, 24 lutego, na rozpoczęcie Kongresu, ks. Romuald Uzabumwana wygłosił słowa powitania. Następnie słowo wstępne do zebranych skierował nowy sekretarz generalny ds. misji, ks. Jean Bertrand Etoundi, a po nim ks. pierwszy radca generalny Adam Golec. Wszystkie trzy wygłoszone mowy podkreślały wagę Kongresu Misyjnego, który po raz pierwszy odbywa się w Afryce, w Rwandzie, nazywanej „krajem tysiąca wzgórz, tysiąca problemów i tysiąca rozwiązań”. Mówcy wypunktowali wyzwania misyjne w Afryce i na całym świecie, przed jakimi stoi...
Czytaj całość
 
Pigmeje z Mayos Drukuj Poleć znajomemu
Około 35 km od Doume znajduje się wioska Mayos. Aby do niej dojechać, trzeba pokonać bardzo wąską drogę, kilka rzeczek, nad którymi zbudowane są mosty z pni drzew i desek (zamykałam oczy przejeżdżając przez nie, jakby to miało w czymś pomóc). W porze deszczowej mosty zalane są wodą i tylko Pigmeje, którzy znają dżunglę jak przysłowiową własną kieszeń, nie zbłądzą i odnajdą drogę... Dla nich każda droga w buszu to droga do domu.

Zapewne niejedno słyszeliście o Pigmejach.

Mayos, to wioska w lesie, utworzona sztucznie, aby zatrzymać na miejscu Małych Ludzi, aby uczynić ich ludźmi cywilizowanymi. Czyżby?

W wiosce postawiono szkołę, wybudowano muzeum, które jakoby poświęcone jest kulturze Pigmejów (zawsze zamknięte; a może tylko wtedy, kiedy ja tam jestem?). Państwo wybudowało „szałasy” z betonu, które miały zastąpić mongulu – chaty zrobione z gałęzi i liści. Szałasy budowane są wyłącznie przez kobiety.

W Mayo, za betonowanymi chatami, w których nikt nie mieszka...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 120
SMS misje