Strona główna arrow Papua Nowa Gwinea
Papua Nowa Gwinea
Pożar szkoły w Perigo Drukuj Poleć znajomemu
Dzień trzeci kwietnia na długo pozostanie w pamięci dla Mathildy Kari, dyrektorki szkoły w Perigo, nauczycieli, dzieci i rodziców. Co takiego wydarzyło się tego poranka?.

Rano usłyszałem dzwonek swojego zegarka. Trzeba wstać i iść na rozmyślanie, a potem do kościoła na Mszę św. Ledwo zacząłem się ubierać, usłyszałem dzwonek telefonu. Zastanawiając się, kto tak wczesnym rankiem dzwoni, sięgnąłem po telefon – wyświetlone było imię dyrektorki szkoły. Pomyślałem, że skoro tak wcześnie dzwoni, coś musiało się stać!

Odebrałem i usłyszałem płacz i niezrozumiałe słowa. Zapytałem: „Co się stało? Mów powoli!”. Zrozumiałem, że ktoś podpalił dwie klasy i biuro. Dyrektorka prosiła, aby pójść do elektrowni i powiedzieć, aby wyłączyli prąd dla szkoły w Perigo. Szybko...
Czytaj całość
 
W objęciach wiatrów Drukuj Poleć znajomemu
Od pokoleń wiatr był siłą służącą człowiekowi na różne sposoby i w różnym stopniu. Człowiek nauczył się wykorzystywać tę jego, jednak często nieobliczalną, siłę do zaspokojenia życiowych potrzeb.

Poczynając od wiatrem napędzanych współczesnych urządzeń prądotwórczych, poprzez wcześniejsze pompy wodne i wiatraki młynarskie, a nawet zabawki, skończywszy na żegludze. Nie licząc galer, na których zgasło wiele nieszczęsnych żywotów i istnień ludzkich, a które i tak nie starały się – i słusznie – pokonywać oceanów, to długa karta historii odkrywania nowych lądów i kontynentów należy do żaglowców wykorzystujących ten niewidzialny żywioł, spełniając marzenia. Miotał on marzycieli i śmiałków na falach mórz po wszystkich zakątkach świata; przy czym bilans sukcesów, porażek i strat pozostaje osobną kartą historii.

I choć dziś rozwiązano zagadkę jego powstawania i funkcjonowania; nauczono się go określać, a nawet przewidywać, to i tak nadal ludzkość nie potrafi nad nim panować – choć bardzo tego pragnie.

Wiejąc delikatnie, przynosi ulgę w spiekocie dnia; wychodząc nieco poza ramy „przyjemniaczka”, zaczyna napawać niektórych obawami, a innym wróży...
Czytaj całość
 
Piknik ministrantów z parafii Borami Drukuj Poleć znajomemu
Jako opiekun ministrantów, każdego roku organizuję dla nich piknik.
Podobnie było i w tym roku. Jest to podziękowanie za ich pracę w parafii i za służbę przy ołtarzu. Są to młodzi chłopcy. Wielu z nich ma dopiero dziesięć lub jedenaście lat. Bardzo chętnie uczestniczą we Mszy św. przy ołtarzu. Ktowie, może u któregoś z nich kiedyś zrodzi się powołanie kapłańskie lub braterskie?


Wyjazd zaplanowany został na sobotę 24 maja, na godz. 9.00 rano.
Wszystko zapowiadało się pomyślnie. Wstałem bardzo wcześnie, aby przygotować dla nich jedzenie: kiełbaskę i bułki oraz deser dla każdego z nich. o spakowaniu wszystkiego co miało być zabrane pojechałem po uczestników na najdalszą filię, do Mandi, aby ich przywieźć do Boram, gdzie mieli dołączyć pozostali.
Stąd, razem z księdzem Proboszczem, dwoma samochodami, mieliśmy pojechać na plażę, która nazywa się Wom.

Podczas jazdy widziałem na horyzoncie...
Czytaj całość
 
Ks. Jan Rykała SAC pozdrawia z PNG Drukuj Poleć znajomemu
Drodzy w Chrystusie ! Wieki Post/Wielkanoc 2014
Moc serdecznych pozdrowień z dalekiej Papui. Od paru tygodni przeżywamy już Wielki Post i zbliża się Wielkanoc więc piszę tę parę słów ode mnie.


Na początku stycznia mieliśmy tu spotkanie opłatkowe nas wszystkich Polaków tu pracujących. Tym razem spotkaliśmy się na wyspie Kairiru u ks. Pawła Koteckiego. Musieliśmy tam dopłynąć łódką. Przetransportował nas ks. Darek Woźniak. Mnie trochę obiły fale, bo podróżowaliśmy już po południu, kiedy fale były całkiem spore. Zgromadziło się nas 10 osób. Było kolędowo i świątecznie. Jak zwykle było co jeść i pić. Takie spotkania są dla nas tu odskocznią od codziennej pracy i trudów.

Pod koniec stycznia przypada uroczystość naszego Założyciela św. Wincentego Pallotiego. Mieliśmy parafialną uroczystość. Zaprosiłem też niektóre siostry i księży pracujących w Wewak, bo Pallotti zawsze pragnął jednoczyć wszystkich w pracy apostolskiej dla królestwa Bożego. Myślę, że był zadowolony z takiego wspólnego świętowania.

W lutym dotarł do mnie katechista z jednej z filii parafii Warabung, której w dalszym ciągu...

Czytaj całość
 
Plany i ich zmiany... Drukuj Poleć znajomemu
Mija czwarty miesiąc mego pobytu w PNG, trochę więcej się nauczyłem i zobaczyłem. Sam już często odprawiam Mszę św., przygotowuję kazania w tok pisin (pidgin), które po sprawdzeniu i skorygowaniu przez współbraci, głoszę w czasie niedzielnych czy świątecznych Eucharystii. A na Trzech Króli, którą to uroczystość w Papui obchodzi się w niedzielę przypadającą pomiędzy 2 a 7 stycznia, po raz pierwszy spowiadałem. Oczywiście do dobrej znajomości tok pisin mi jeszcze daleko, ale powoli idzie do przodu. Wiele problemów sprawiają mi nazwy miejscowości, bo różne można spotkać sposoby ich zapisu.

Czas jaki tu spędziłem coraz mocniej utwierdza mnie w prawdziwości hasła „Papua New Guinea – Land of the Unexpected” (Papua Nowa Gwinea – Kraj tego, co niespodziewane). Częste są sytuacje, które zaskakują czy nawet zmuszają do zmiany planów.
Ponad miesiąc, od połowy listopada do połowy grudnia, spędziłem na wyspach Kairiru i Mushu, w parafii St. Martin obsługiwanej przez ks. Pawła. Poznawałem wspólnoty rozrzucone po różnych stronach tych wysp i specyfikę pracy pośród wyspiarzy.

Na zakończenie pobytu u ks. Pawła, w czasie Mszy św. w Smol Mushu, po raz pierwszy błogosławiłem małżeństwa w tok pisin, tylko dwa na początek (piszę, że tylko dwa, bo tu sakramenty bardzo często udzielane są grupowo, po kilkanaście i więcej osób, gdy do danej stacji misyjnej kapłan dociera rzadko). Oczywiście wcześniej ks. Paweł mnie przygotował i w czasie liturgii czuwał, żeby wszystko było dobrze. Po ślubach ks. Paweł chrzcił, a ja zacząłem rozglądać się, gdzie podziali się nowożeńcy, bo nie widzę ich na miejscach do siedzenia. Już by sobie poszli? Moje zaskoczenie było wielkie, gdy dojrzałem ich stojących wraz z innymi rodzicami, by ochrzcić dzieci. ...


Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 140
SMS misje