Meksyk
Z meksykańskich tradycji Drukuj Poleć znajomemu

W czasie, kiedy ks. Tadeusz i ks. Piotr byli na wakacjach moim miłym zadaniem było zastąpienie ich w Tenango del Aire. W tej mieścinie, która ma niewiele więcej niż 10 tys. mieszkańców i jest położona na wysokości prawie naszych "Rysów" - są dwie kaplice i kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela.

Świątynia ta od trzech lat jest również diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na maj i czerwiec w parafii przypadają różne uroczystości kościelne i swoiste celebracje miejscowe. Wiele z tych tradycji było interesującym zaskoczeniem i otwarciem oczu na tutejsze przeżywanie wiary. A jest to religijność inna niż w Nezahuolcoyotl, gdzie znajduje się druga placówka pallotyńska. W gruncie rzeczy każda miejscowość, każdy region ma sobie właściwe tradycje.
W Tenango główna fiesta (święto) to uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Grupa ludzi odpowiedzialna za całą oprawę liturgiczną i estetyczną, przy współpracy...

Czytaj całość
 
Droga przez krzyż Drukuj Poleć znajomemu

W dzień św. Walentego wybraliśmy się z ks. Piotrem na eksplorację Iztaccihuatl. Jest to wulkan wys. 5230 m n.p.m. w strefie masywu nowo wulkanicznego.

W tym łańcuchu górskim są jeszcze dwa wyższe i to czynne wulkany - Popocatepetl (5482 m) i Orizaba (5610 m). Ten ostatni jest najwyższym wierzchołkiem Meksyku.
W przededniu rozpoczęcia wspinaczki ks. Piotr nie miał dobrej miny. Bolał go żołądek, a w dodatku cały masyw Iztaccihuatl krył się w burych chmurach. Ale przecież wcześniej wykupione bilety trzeba było wykorzystać…

Z samego rana odprawiliśmy Mszę św., w czasie liturgii godzin pomodliliśmy się o dobą pogodę - i dzięki Bogu, takaż była. Potem gorąca herbata i jeden z parafian...

Czytaj całość
 
Rekolekcje w domu eremity Drukuj Poleć znajomemu

Sierpień w Mexico jest miesiącem wakacyjnym i rekolekcyjnym. Także Pallotyni mają wtedy swój czas odnowy duchowej.

Ks.Tadeusz i ks. Piotr z Tenango  del Aire spędzili po tygodniu w ośrodku rekolekcyjnym w Mecameca na terenie diecezji Valde de Chalco. Natomiast wspólnota z Neza na czele z proboszczem ks. Zbyszkiem pojechała do domu eremity położonego na wysokości 3 tys. m n.p.m.

Owa pustelnia, powstała z inicjatywy hiszpańskiego franciszkanina, została zbudowana w stylu neoromantycznym z wieloma biblijnymi detalami. Składa się z przestrzennego oratorium z widokiem na majestatyczny wulkan Popocatepeti, traktowany tu jako symbol obecności Boga, oraz małej kapliczki adoracji, w której sprawowaliśmy eucharystyczną Ofiarę oraz adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Do tych dwóch miejsc wchodzi się zdejmując buty, podobnie jak do kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku. Buty zostawia się na małym placu, na którym jest... 

Czytaj całość
 
Żyć i umrzeć w Mexico Drukuj Poleć znajomemu

Różne są zwyczaje obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych w México, zależnie od regionu.

Jeżeli ktoś umarł w Tenango del Aire, to można odwiedzić jego rodzinę pogrążoną w żałobie, żeby pomodlić się za zmarłego. Drzwi są otwarte dla każdego przez cały rok żałoby. Od poprzednich Uroczystości Wszystkich Świętych do ostatnich zmarło tam 16 osób. Pierwszego listopada ks. Piotr, proboszcz z Tenango, odwiedził z modlitwą wszystkie 16 rodzin.

W parafii de Nuestra Senora de la Candelaria na przedmieściach stolicy raczej nie praktykuje się zwyczaju z Tenango. Nie widać też tłumów poprzebieranych w maski i stroje „umarłych”, jak w scenie z filmu „Dawno temu w Meksyku”. Natomiast wieczorem, przed 1 listopada, w kościele „pojawił się” ołtarzyk, złożony z trzech części. Na dole znajdowały się słodkie czaszki, zrobione...

Czytaj całość
 
Katechetki w jaskiniowej Bazylice Drukuj Poleć znajomemu

W Meksyku jest zabronione publiczne nauczanie religii w szkole. Toteż wszystkie katechezy przeprowadza się w kościele. Dzieci, które mają przystąpić do I Komunii Św. zaprasza się na dwuletni kurs katechezy.

W pierwszym roku dziecko przybliża się do Boga przez zabawy, filmy, piosenki, czyli obrazowe katechezy. W następnym roku trwa bardziej wytężona praca nad wiedzą religijną, która kończy się egzaminem z katechizmu przed księdzem proboszczem.

W naszej parafii w lutym br. przystąpiło do swej Pierwszej Komunii 280 dzieci, nie licząc indywidualnych inicjacji komunijnych podczas sobotnich Eucharystii w ciągu roku. Do pomocy ks. Zbyszek ma 14 katechetek, które w każdą sobotę o godz. 8.30 prowadzą kursy katechetyczne. Robią to z serca dla dzieci i z wiary dla Boga. Aby im podziękować, parafia p.w. Matki Bożej Gromnicznej organizuje dla nich raz w roku wycieczkę. W tym roku po pierwszokomunijnych uroczystościach...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 81 - 90 z 103
SMS misje