Meksyk
Pamięć o zmarłych w Meksyku Drukuj Poleć znajomemu

W Polsce 1 i 2 listopada to dni, kiedy rodziny odwiedzają groby swych bliskich, składają na nich wieńce i kwiaty oraz zapalają świece i znicze, a przede wszystkim modlą się w intencji zmarłych. Dzień Zaduszny jest dniem zadumy i refleksji nad śmiercią oraz sensem ludzkiego życia i jego przemijaniem.

W Meksyku te dni mają całkiem inny charakter. Są to dni bardzo radosne i wesołe. Doświadczymy tego bardzo mocno, gdy pojedziemy do stolicy i znajdziemy się na głównym placu Zocalo. W tym czasie organizowane są tam zabawy i tańce. Różne grupy przygotowują ołtarze, groby zmarłych – czasem są one bardzo zabawne.
Odnosi się wrażenie, że Meksykanie nie boją się śmierci, że śmierć jest ich dobrą przyjaciółką. Jednak, gdy ta przyjaciółka przychodzi, wrażenie to szybko mija, co widać bardzo mocno szczególnie w czasie pogrzebów.

W Meksyku święta te trwają dłużej, niż w Polsce. Już dużo wcześniej ...

Czytaj całość
 
O meksykańskich wyobrażeniach Jezusa Drukuj Poleć znajomemu

I jeszcze trzy meksykańskie wyobrażenia Jezusa, które zapadły mi w pamięć. Mimo dość groteskowej formuły, warto przyjrzeć się owym wizerunkom jako odzwierciedleniu tutejszej formy modlitwy.

Najpierw Jezus Miłosierny z naszej parafii pallotyńskiej w Neza. Figurę kupiła pewna rodzina, kiedy ich córka odzyskała zdrowie przez łaskę Bożego Miłosierdzia.
Wizerunek został przyniesiony do kościoła w uroczystej procesji. Od ponad dwóch lat, od kiedy tutaj jest, ludzie z coraz większą ufnością zanoszą błagania do Boga, stojąc twarzą w twarz z cudownym wizerunkiem. Jakiś czas temu postawiono tablicę, na której wierni wpinają swoje prośby ze zdjęciami oraz podziękowania z blaszanymi wotami w postaci nóg, rąk czy serca. Tablica, dzięki Bogu, zapełnia się…

Ostatnio przed uroczystością Bożego Miłosierdzia jedna z parafianek zaoferowała, że za uzyskane cudowne łaski uszyje szatę dla Jezusa. Proboszcz się zgodził i w ten sposób figura otrzymała nowe i lśniące okrycie z podpisem: „Jesus en ti confio” (Jezu, ufam Tobie). Nie wszystkim się to spodobało na początku, ale w miarę upływu czasu „materialne” wotum zunifikowało się z oryginałem i nie wywołuje już problemów.

W tym wszystkim dla mnie zadziwiające jest, z jaką pobożnością ...

Czytaj całość
 
Dzieciątko Jezus Lekarz Drukuj Poleć znajomemu

Gmina Kordoba, należąca do stanu Veracruz, znajduje się w południowo – zachodniej części Republiki Meksykańskiej. Mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem.

Głównymi uprawami rolniczymi są: kukurydza, trzcina cukrowa i kawa. Ten ostatni produkt jest najbardziej rozpoznawalnym tak w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Można wiele opowiadać o smakach kawy. Są bardzo różne – od bardzo delikatnego, aż do bardzo mocnego – zaspokajają wszelkie gusta.
Produkcja kawy jest tak duża, że można robić licor  z kawy, smaczne ziarenka palonej kawy w polewie czekoladowej, ciasteczka itp.

W Cordobie istnieje La hacienda de los arcos zwana inaczej Los portales de Kordoba, która w czasie rewolucji meksykańskiej służyła jako miejsce spotkań rewolucjonistów – miejsce odpoczynku, pielęgnowania zranionych i przegrupowania oddziałów. W tej haciendzie podpisano także kilka traktatów rewolucyjnych. Obecnie La Exhacienda...

Czytaj całość
 
"Jestem Miłością i Miłosierdziem samym Drukuj Poleć znajomemu

Kiedy czytamy Pismo Święte zauważamy, że Bóg objawia się jako miłosierny. Całe dzieje Starego Przymierza ukazują lud, który – mimo iż odchodzi od Boga, zdradza go, grzeszy – doświadcza troski Boga, pochylającego się nad nim i okazującego mu miłosierdzie.

W mowach proroków i w psalmach Miłosierdzie Boże jest wyrazem potęgi miłości, która jest większa niż grzech, niż największa nawet niewierność ludu. Kiedy w momencie objawienia na Synaju lud uczynił sobie złotego cielca, Bóg nie zapałał gniewem wobec bałwochwalców, lecz przedstawił się Mojżeszowi jako „Bóg miłosierny, litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność” (Wj 34, 6).

Jednak szczytem objawienia Miłosierdzia Bożego jest misterium paschalne, czyli męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Człowiek przytłoczony cierpieniem, a często własnym grzechem i jego niszczącymi konsekwencjami skłonny jest myśleć, że jest igraszką w rękach Boga, tymczasem Bóg dla ocalenia człowieka nie zawahał się wydać swojego Syna, aby przez Krzyż dokonał zbawienia.

W całych dziejach zbawienia „Krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem, nad tym, co człowiek – zwłaszcza w chwilach trudnych i bolesnych – nazywa swoim losem” (Dives in Misericordia, 6). I ten fakt jest jedną z podstawowych zasad naszej wiary.

To właśnie miłosierdzie pozwala nam żyć wśród społeczeństwa, istnieć, rozwijać się, pogłębiać swoją wiarę. Miłosierdzie podnosi wartość człowieka. Czyni...

Czytaj całość
 
Ojcostwo - dar czy przygoda? Drukuj Poleć znajomemu

Ojcostwo jest przygodą, jest ryzykiem, a w wielu przypadkach jest „złem koniecznym”, a dzieje się tak dlatego, że nie ma u nas szkół ani podręczników ani różnych instrukcji, które mogą nauczyć jak być dobrym ojcem albo matką.

Niejeden uczy się eksperymentując, ponieważ nigdy nie jest się pewnym, czy to, co robi się dla swych dzieci jest dobre. Czasami mama musi wejść w rolę ojca, a tato musi być mamą, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których trzeba myśleć i działać w roli potrzebnej w danej chwili. Jako przykład można podać takie sytuacje jak: noszenie dziecka, ubieranie go, zmiana pieluszek, zwracanie uwagi dzieciom, zakazywanie różnych wybryków, odzywek.

Być ojcem lub matką to bardzo duża odpowiedzialność, ponieważ trzeba doglądać swych pociech w sposób właściwy dla każdego, uwzględniając jego upodobania, problemy i potrzeby, możliwości i ograniczenia, mówiąc krótko wszystkie aspekty jego życia.

Człowiek dorosły w swojej rodzinie nigdy nie przestaje być ojcem, choć równocześnie nigdy nie chce przestać być dzieckiem. Chce dawać, ale i czuć miłość, opiekę, bezpieczeństwo, pewność, że ktoś czuwa nad tobą i nic złego nie może ci się wydarzyć. Ta myśl mi towarzyszy, kiedy mówię o wielkiej odpowiedzialności rodzicielskiej.

Trzeba czuć konieczność opieki nad dziećmi, choć – prawdę mówiąc – czasami nie wiadomo jak to robić. Myślę, że aby być dobrym ojcem, trzeba żyć miłością, robić...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 71 - 80 z 103
SMS misje