Meksyk
VI Światowe Spotkanie Rodzin - dzień ostatni Drukuj Poleć znajomemu
Przy pięknej, słonecznej pogodzie ludzie szczelnie wypełnili plac przed bazyliką Matki Bożej w Guadelupe. O godzinie 9.00 rozpoczęła się Msza św. na zakończenie VI Światowego Spotkania Rodzin.

Przewodniczył legat papieski, kardynał Tarcisio Bertone. Koncelebrowali: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, kardynał Nenio Antonelli, prymas Meksyku, kardynał Norberto Rivera Carrera oraz wielu kardynałów, biskupów i księży z różnych krajów.
Bazylika, która może pomieścić około 10 tysięcy wiernych była pełna, a na placu przed bazyliką było jeszcze około 8 tysięcy wiernych.

Metropolita Meksyku przywitał obecnych, podkreślając że Ojciec Święty Benedykt XVI uczestniczy w tej celebracji za pomocą łączy satelitarnych. W sposób szczególny przywitał reprezentantów rodzin z 98 krajów, które wysłały swoje delegacje na to spotkanie.

Pierwsze czytanie z Księgi Przysłów, o szacunku w rodzinie, odczytane zostało w języku angielskim. Psalm responsoryjny odśpiewano po hiszpańsku. Drugie czytanie z Listu św. Pawła do Kolosan 3, 12 – 21 oraz Ewangelię według św. Łukasza 2, 41 – 52 odczytano po hiszpańsku.
Homilię wygłosił kardynał Tarcisio Bertone, legat papieski. Zapewnił o papieskiej łączności ze wszystkimi zebranymi oraz zapowiedział, że...

Czytaj całość
 
VI Światowe Spotkanie Rodzin - dzień drugi Drukuj Poleć znajomemu
Drugi dzień Spotkania rozpoczął się porannym nabożeństwem pod przewodnictwem kardynała Christiana Wiyghan Tumi z Kamerunu. Po wspólnej modlitwie, przy udziale około 10 tysięcy osób uczestniczących w kongresie teologiczno-pastoralnym, został intronizowany obraz Matki Bożej z Guadalupe, patronki meksykańskiej ziemi.

Intronizacja wiernej kopii obrazu, który w 1531 roku odbił się na kapie św. Juan Diego poprzedziła bezpośrednie prace kongresu. Pierwsza sesja poświęcona była problemowi seksualności i roli środków masowego przekazu w kształtowaniu rodziny. Sesji poświęconej migracji w społeczeństwie przewodniczył kardynał Odilo Pedro Scherer, metropolita Sao Paulo.

W Godzinę Miłosierdzia przewodniczący polskiej delegacji bp Stanisław Stefanek zaprosił Polaków uczestniczących w Spotkaniu na Mszę św. w kaplicy. Wielu uczestników kongresu z zainteresowaniem uczestniczyło w liturgii sprawowanej w dziwnym dla nich języku. Szczególne zainteresowanie wzbudziły śpiewane po polsku kolędy.

Poobiedniej sesji przewodniczył metropolita Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois.
W opinii prowadzących kongres była to jedna z najciekawszych sesji, gdyż zajmowała się...

Czytaj całość
 
VI Światowe Spotkanie Rodzin Drukuj Poleć znajomemu
W dniach 14 – 18 w stolicy Meksyku trwać będzie VI Światowe Spotkanie Rodzin, zorganizowane pod hasłem „Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich”.

W tym roku w spotkaniu rodzin katolickich przewiduje się uczestnictwo około miliona osób z prawie 100 krajów. Wśród nich jest też delegacja polskich rodzin, której towarzyszy wiceprzewodniczący Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Stefanek.

Spotkania, które odbywają się co 3 lata, zainicjował Jan Paweł II, a ich ideę kontynuuje Benedykt XVI. Dotychczas odbyły się: w 1994r. – w Rzymie pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”; w 1997 r. w Rio de Janeiro (Brazylia) – „Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości”; w 2000 ponownie w Rzymie – „Dzieci wiosną rodziny i społeczeństwa”; w 2003 w Manilii (Filipiny) – „Rodzina chrześcijańska Dobrą Nowiną na trzecie tysiąclecie” (równolegle odbywał się w trzech grupach wiekowych kongres dzieci i młodzieży); w 2006 r. w Walencji (Hiszpania) – „Przekazywanie wiary w rodzinie”.

Czytaj całość
 
Świadkowie cierpienia Drukuj Poleć znajomemu

Señora Josefina z Neza sama musi się leczyć, bo już za młodu straciła nerkę, a w dodatku puchną jej kolana. I już wkrótce ma wyznaczony termin na operację nóg. Mimo tego wciąż jest aktywna jako nadzwyczajny szafarz. Co czwartek idzie do chorych z Panem Jezusem.

Sama jest świadkiem cierpienia, więc lepiej rozumie swoich chorych. Przy tym ma wielkie serce do ewangelizacji i niesamowity humor, który niejednego podnosi na duchu.

W związku z przyspieszonym życiem w stolicy i okolicach, którego efektem są m.in. wielogodzinne korki samochodowe, a co za tym idzie stres, znerwicowanie, przemęczenie, można doświadczyć owocu zabicia ducha przez leki, depresje oraz poczucie beznadziei. Dla niektórych swoistym środkiem na wyleczenie się z tego jest alkohol lub narkotyki.
Właśnie we wrześniu pożegnaliśmy w Tenango dwóch młodzieńców: jednego kawalera, a drugiego żonatego, którzy zmarli na marskość wątroby.

Dla wielu naturalnym wyjściem z tego nałogu jest tzw. juramento. Niedawno brat Michał pierwszy raz asystował 17-latkowi przy takiej przysiędze przed Krzyżem.
Młodzieniec, w obecności swojej mamy, siostry i br. Michała, na 3 miesiące wyrzekł się picia alkoholu.

Drugim wyjściem z tego bagna...

Czytaj całość
 
La Hermana Blanca Drukuj Poleć znajomemu

Nie mam wyznaczonych godzin, aby się modlić do niej. Mogę się modlić kiedy chcę; w niedzielę nie modlę się do niej, jednak spędzam z nią i moją rodziną cały dzień tutaj w domu, kładę jej tequilę, piwo, kwiaty – powiedział pan Fermin. 10 maja położyłem jej róże, ponieważ ona jest „szefową”, jest częścią mojej rodziny, ona nas ochrania i strzeże – powiedział pan Arroyo.

La Hermana Blanca (Biała Siostra) posiada różne imiona, np. La Ninia Blanca (Biała Dziewczynka), Santisima (Najświętsza), lecz najbardziej znanym imieniem jest La Santisima Muerte (Święta Śmierć). Jej kult powstał w latach 60., kiedy w Catemaco (stan Veracruz) jeden z mieszkańców zobaczył figurę Świętej Śmierci na deskach swojej chaty. Poszedł do miejscowego księdza, aby zobaczył i zatwierdził ten wizerunek, jednak ksiądz go zanegował. Pomimo tego kult pozostał i rozrastał się.

Inni twierdzą, że kult Świętej Śmierci jest o wiele starszy i sięga swoimi korzeniami pierwotnych wierzeń Meksykańczyków. Wierzyli oni, że po śmierci człowiek szedł do krainy zmarłych, gdzie był przyjmowany przez boga śmierci Mictecancuhtli i boginię śmierci Mictecacihuatl. Aby dojść do tej krainy....

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 70 z 103
SMS misje