Meksyk
Wakacje w parafii Tenango del Aire  ciąg dalszy Drukuj Poleć znajomemu
W trzecim tygodniu wakacyjnym dopiero się działo! Rozpoczęliśmy od jednodniowej wycieczki do Puebli, a konkretnie do ogromnego ogrodu zoologicznego African Safari.

Jest to bardzo szczególne ZOO, ponieważ zwierzęta żyją na wolności, a ogród przemierza się samochodem lub, jak my, autobusem. Wrażenie było ogromne, co było widać po reakcji dzieci, kiedy zaledwie po przejechaniu bramy wjazdowej na widok wolno żyjących zwierząt biegały od jednej do drugiej strony autobusu.
Ja również świetnie się bawiłem, jak też rodzice i opiekunowie dzieci. Przemierzając ogród zoologiczny poznaliśmy „w pigułce” największe rezerwaty przyrody na świecie wraz z ich dzikimi mieszkańcami.

Kolejną częścią zwiedzania była dwugodzinna piesza wędrówka w drugiej części ZOO, gdzie z bliska można było oglądać zwierzęta i karmić je. Na zakończenie udaliśmy się na Show de aves – pokaz ptaków.

Ptaki: papugi, orły, sępy, strusie emu i wiele, wiele innych gatunków stworzyło wspaniałe przedstawienie. Ptaki przelatywały o kilka centymetrów od naszych głów, wykradały jedzenie widzom, lądowały pośród publiczności oraz wykonywały skomplikowane ewolucje.

Ja sam stałem się również częścią tego show, kiedy ...

Czytaj całość
 
Wakacje w parafii Tenango del Aire Drukuj Poleć znajomemu
Dla dzieci w Meksyku 10 lipca rozpoczął się czas wakacji - potrwa ok. 6 tygodni. Trzeba było pomyśleć o dobrym zagospodarowaniu tego czasu. W naszej parafii w Tenango dzieje się sporo - jako opiekun ministrantów zorganizowałem dla dzieci i młodzieży z grupy i ich rodzeństwa wakacje w parafii.

Przez pięć tygodni będziemy się spotykać cztery razy w tygodniu: wtorek, środa, czwartek i sobotę na wspólnych rozrywkach wakacyjnych. A atrakcji przygotowałem wiele. Za nami już dwa tygodnie wakacji.

Rozpoczęliśmy we wtorek od zabaw sportowych.

W środę również było dużo ruchu podczas tzw. Clase de zumba – ćwiczeń fizycznych do muzyki nowoczesnej, prowadzonych przez instruktorkę. Pot lał się obficie, a zabawy i śmiechu było co nie miara.

W kolejnym dniu rozpoczęliśmy czwartkowe Clases de dibujo – lekcje rysunku pod bacznym okiem artystki malarki Elizabeth. I tak wyszło, że ja okazałem się największym beztalenciem. Mówi się trudno rysuje się dalej!

W soboty mamy zawsze spotkania formacyjne ministrantów – tak było i teraz, tyle że w bardzo wakacyjnym wydaniu, z przewagą ...

Czytaj całość
 
Fiesta Miłosierdzia Bożego w Tenango Drukuj Poleć znajomemu
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”. (Dz. 299).
Temu pragnieniu Jezusa staje się zadość na całym świecie w pierwszą niedziele po Wielkanocy. Również i tu, na ziemi meksykańskiej, w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire, już od dziesięciu lat to święto jest organizowane. Dokładnie mówiąc - od momentu przybycia pierwszych naszych współbraci pallotynów.

Początki były skromne, ale to pierwsi pallotyni przybyli do Tenango rzucili tu ziarno pod zasiew. I to ziarno wydaje swój owoc. Na pierwsze święto Miłosierdzia przybyło ok. kilkuset wiernych. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich latach liczba ta przekroczyła tysiące. W tegorocznych obchodach święta Miłosierdzia Bożego wzięło udział ok. 14 tys. wiernych, przybyłych także z innych stanów Meksyku.

Obchody rozpoczęliśmy już o godz. 6 rano od odśpiewania przez „mariachis”, życzeń „mañanitas” oraz wielu innych piosenek. Od samego rana, kiedy tylko zostały otwarte bramy parkingowe, zaczęły napływać liczne rzesze pielgrzymów. Już przed godz. 10.30 parkingi były zapełnione a ulice w całym miasteczku obstawione zaparkowanymi samochodami i autokarami. O godz. 10. 30 na specjalnie przygotowanym terenie pod 80 metrowej długości namiotem z ołtarzem polowym rozpoczęła się konferencja, którą wygłosił Rafael Sosa Herrera.

W samo południe, kiedy już żar lal się z nieba, rozpoczęła się uroczysta Liturgia Eucharystyczna...
Czytaj całość
 
Przygotowań do Fiesty Bożego Miłosierdzia ciąg dalszy Drukuj Poleć znajomemu
W dniu wczorajszym został rozstawiony olbrzymi namiot, a dziś rozpoczęliśmy wraz z wiernymi rozstawianie pod nim krzesełek dla pielgrzymów.

W planie było rozstawienie wszystkich ok. 6-7 tys. krzesełek, ale jak się okazało nie wszystkie zostały dziś przywiezione. Tak, więc jutro powtórka z dnia dzisiejszego.
Również dziś postawiono konstrukcję pod ołtarz polowy.

Cieszymy się faktem, że do pomocy w dniu dzisiejszym zgłosiło się sporo osób nie tylko z parafii, ale także pielgrzymów, którzy wcześniej brali udział w nowennie przed świętem Miłosierdzia Bożego. We wspólnocie siła i wzajemna pomoc.

Strona techniczna to nie wszystko, co zbliża nas i wiernych do tego szczególnego święta. To przede wszystkim wymiar duchowy.
Od Wielkiego Piątku odmawiamy z wiernymi i pielgrzymami w naszym sanktuarium...
Czytaj całość
 
Los monaguillos de Tenango del Aire Drukuj Poleć znajomemu
Co oznacza to słowo? „Los monaguillos” – to ministranci.
Drogi Przyjacielu Misji i Misjonarzy, chcę w tym artykule opowiedzieć Ci o mojej pracy z dziećmi, a dokładnie o ministrantach i ministrantkach z naszej parafii i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire.

Moim udziałem stała się wielka i niekłamana radość tworzenia grupy ministrantów, ponieważ w naszej parafii takiej grupy nie mieliśmy. Zaraz po moim przyjeździe zauważyłem brak ministrantów w kościele. Toteż pomysł stworzenia takiej grupy zrodził się we mnie wręcz natychmiast.

No, ale był jeden mały problem – jako nowy misjonarz nie najlepiej operowałem jeszcze językiem i nie znałem tutejszych parafian. Pomimo to zdecydowałem się na organizowanie dzieci i przygotowanie ich do służby ministranckiej. Zgłosiło się ośmiu pierwszych kandydatów. Choć przyznać muszę, że z rozmów z zaprzyjaźnionymi osobami w Tenango dowiedziałem się, że nie ma co liczyć na dużą liczbę chętnych. Kiedy zapytałem dlaczego, otrzymałem odpowiedź, że tutejsi ludzie z dystansem odnoszą się do nowych pomysłów. Od razu pomyślałem, że to nie tylko nowy pomysł, idea, ale na dodatek idea nowego misjonarza – wtedy zaledwie z miesięcznym stażem.

Jednak nie robię tego dla siebie i w swoim imieniu. Tu działa Ktoś, dla Kogo poświęciłem swe życie, i dla Jego imienia posługuję. I warto było zrobić...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 51 - 60 z 103
SMS misje