Meksyk
Święto Miłosierdzia Bożego w Meksyku Drukuj Poleć znajomemu

W ciągu niecałych dwóch lat od przybycia do Meksyku polscy Księża Pallotyni dokonali ogromnych zmian. Kościół w Tenango del Aire, razem z odbudowaną wieżą, z daleka lśni śnieżną białością. Przed wejściem do świątyni stoi figura Jezusa Miłosiernego, taka sama jak figura w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Wierni zapełniają kościół, co przedtem nie było zbyt częstym zjawiskiem. Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc nabrały nowego kolorytu i powagi. Najlepszym dowodem pracy Księży Pallotynów w Tenango było uroczyście obchodzone Święto Miłosierdzia Bożego 30 kwietnia 2000 r., w dniu kiedy kanonizowana była święta siostra Faustyna Kowalska. Program przygotowany przez polskich księży był imponujący.
Już o 6.00 rano ludność miejscowa przyszła do kościoła, śpiewając tzw. Mananitas...

Czytaj całość
 
Z Ewangelią w górach Meksyku Drukuj Poleć znajomemu

W meksykańskich górach jest taka tradycja, że mężczyźni witają Nowy Rok wystrzałami z karabinów i strzelb. Jest tych wystrzałów tak dużo, że czuję się jak na wojnie.

Tu w każdym domu jest karabin czy strzelba. Nawet chłopcy chodzą z pistoletami. Może być bieda, ale broń muszą mieć. Nie umie czytać i pisać, ale broń musi mieć.
Zabijają się bardzo często z różnych powodów, najczęściej pod wpływem alkoholu. Teraz coraz częściej sięgają po narkotyki. Mężczyźni rzadko dożywają wieku starczego, bo zabijają się nawzajem. Wszystkie swoje konflikty załatwiają na zasadzie „oko za oko, ząb za ząb”. Jeśli ktoś zabije człowieka z innej wioski, to tamci potrafią nawet przez 10 lat czatować na drogach, aż „upolują” całą rodzinę, nie tylko tego co zabił. Usiłuję uczyć ich przebaczania. Staram się im wytłumaczyć, że bezpieczeństwo i pewność rodzi się w sercu od przyjaźni z Chrystusem, a nie od tego, że ktoś nosi pistolet. Pytam ich dlaczego boją się przejść przez tę drugą wioskę, skoro mają karabiny, dlaczego...

Czytaj całość
 
Meksyk - z historii Kościoła katolickiego Drukuj Poleć znajomemu
Katolicyzm w Meksyku jest bardzo silnie związany z kultem maryjnym, a szczególnie z osobą Matki Bożej z Guadalupe, zwanej Matką Kościoła latynoamerykańskiego. Jej świątynia powstała w miejscu wskazanym przez Indianina, któremu Maryja się ukazała.

Objawienie Maryi nastąpiło w kilka zaledwie lat po rozpoczęciu ewangelizacji. Za jej początek uważa się rok 1524, kiedy to za Hiszpanami przybyło tu pierwszych 12 franciszkanów, wysłanych przez papieża Adriana VI. Na mocy bulli papieskiej otrzymali oni misję założenia Kościoła w Meksyku. Zbudowali konwent w pobliżu ruin Tenohtitlandu, dawnego miasta Azteków.

Plemiona indiańskie, zamieszkujące Meksyk w chwili odkrycia ich przez Hiszpanów, miały wysoko rozwiniętą własną cywilizację. Indianie mieli własne pismo, znali matematykę i astronomię, posługiwali się bardzo dokładnym kalendarzem, byli znakomitymi...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 101 - 103 z 103
SMS misje