Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
Miesiąc maj dla świeckich w Itaipu Drukuj Poleć znajomemu

W maju, miesiącu poświęconym Matce Bożej w parafii św. Sebastiana w Itaipu organizowany jest „Miesiąc maj dla świeckich”.

Każdego dnia członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego przeprowadzają medytację opartą na książce św. Wincentego Pallottiego pod tym samym tytułem. Każdego dnia, podczas Mszy św. po komunii wystawiany jest Najświętszy Sakrament, odmawiana litania do Matki Bożej, dziesiątek różańca, a następnie osoba świecka prowadzi medytację na podstawie propozycji podanych przez naszego Ojca Założyciela w książce.
W ten sposób każdy może uczestniczyć w medytacji Słowa Bożego, na które spoglamy przez pryzmat Maryi.

Wiele osób przychodzi na celebracje i w ten sposób nie tylko pogłębia swoją więź z Matką Bożą. ale i ubogaca się znajomością duchowości pallotyńskiej.

Camille Santos
Tłum. Ks. Artur Karbowy SAC


 
Młodzież i Pismo Święte Drukuj Poleć znajomemu
W Ameryce Łacińskiej życie religijne związane jest z Pismem Świętym. Modlitwa w oparciu o teksty biblijne, refleksje w oparciu o teksty Pisma Świętego jest bardzo ważna w procesje formacji, szczególnie dla młodzieży.

W oparciu o naukę Słowa Bożego można zmienić sposób postępowania i życia młodzieży. W oparciu o przykład życia zawarty w nauce biblijnej można pomóc młodzieży znaleźć ideał życia oparty na braterstwie, solidarności i miłości w oderwaniu od wzroców opartych na konsumiźmie i wykorzystaniu drugiego człowieka dawanych przez społeczeństwo.

Aby podać pomocną dłoń młdzieży zagubionej w sidłach współczesnego świata Centrum Studiów Biblijnych (CEBI) przyjeło podczas ostatniego Krajowego Zebrania w 2010 roku jako piorytet na lata 2010- 2012 lekturę Pisma Świętego w perespektywie młodzieży. Aby wypełnić to zadanie w Manaus 9 kwietnia zostało przeprowadzone Seminarium na temat “Pismo Święte i młodzież”. Uczestniczyło w nim 42 młodych ludzi z różnych parafii archidiecezji Manaus.

Celem seminarium...
Czytaj całość
 
Dzień skupienia ZAK Drukuj Poleć znajomemu
W sobotę, 16 kwietnia, członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego z parafii św. Sebastiana w Itaipu zorganizowali Dzień Skupienia.

Przy aktywnym udziale miejscowych duszpasterzy: ks. Kazimierza Paca SAC i ks. Juliano Gulherme SAC członkowie ZAK przeprowadzili refleksję na temat współpracy w duchowości pallotyńskiej. Dla św. Wincentego Pallottiego Kościół to nie tylko jego struktury, instrument, instytucja posiadająca członków i administrację. Kościół to jednocześnie zebranie braci, wspólnota wiernych, która żyje i działa. Dla ukazania tej wizji Kościoła Pallotti wskazał na teologię Trójcy Świętej, której fundamentem jest relacja między poszczególnymi Osobami Boskimi. Kościół wg Pallottiego jest przede wszystkim Zjednoczeniem - ludem wiernych, zjednoczonych...
Czytaj całość
 
Rozmowa z ks. Józefem Stępińskim SAC, misjonarzem w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
R. – W Brazylii pracuje Ksiądz już od ponad 20 lat. Proszę nam przypomnieć miejsca, w których Ksiądz posługiwał.

K. – Tak, 2 sierpnia 1990 r. z ks. Jarkiem Chmieleckim SAC i ks. Adamem Kowalikiem SAC dotarliśmy do Brazylii. W ciągu tych 20 lat byłem na parafiach w Niteroi, Itaperunie w stanie Rio de Janeiro, później przez 9 lat byłem proboszczem w diecezji Nova Friburgo, w Cachoeiras de Macacu. Obecnie wróciłem do Itaperuny, gdzie jestem proboszczem w parafii Matki Bożej Fatimskiej już piąty rok. Oprócz mojej jest w mieście jeszcze 5 parafii: 2 pallotyńskie i 3 diecezjalne.

R. – Proszę opowiedzieć o swojej parafii.

K. – Kiedy przyszedłem do tej parafii trwały właśnie przygotowania do obchodów jej 40-lecia. Musiałem zacząć od dokończenia budowy domu parafialnego i centrum pastoralnego, zaczętej przez innych pallotynów 9 lat wcześniej. Miałem to szczęście, że...
Czytaj całość
 
Miłosierdzie Boże zatriumfuje Drukuj Poleć znajomemu

 W sercu Amazonii, Manaus, Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest od wielu lat. Swoiste centrum kultu Bożego Miłosierdzia stanowi tu parafia pallotyńska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Nossa Senhora da Glória.

Proboszczem jej jest ksiądz Stanisław Krajewski SAC, który ubiegłoroczne uroczyste obchody Święta Miłosierdzia Bożego zorganizował razem ze wspólnotą Nova Alianca – Nowe Przymierze. Ta wspólnota jest jedną z kilku, które w Brazylii szerzą kult Miłosierdzia Bożego.

W drugą niedzielę wielkanocną, w przepięknie udekorowanym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Glorii, w atmosferze wielkiej uroczystości, o godzinie 14.00 rozpoczęły się śpiewy i modlitwy przygotowujące ludzi do procesji z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. W międzyczasie wielu ludzi mogło się jeszcze wyspowiadać. Przyznam, że chętnych do przystąpienia do sakramentu pojednania było bardzo wielu. To ogromnie budujący fakt i dowód na to, że Miłosierdzie Boże rzeczywiście dociera do ludzi, powodując głębokie wewnętrzne przemiany.

Nasza procesja wyruszyła punktualnie o 15.00. Jej trasa wiodła, oprócz Nossa Senhora da Glória, poprzez parafie św. Rajmunda, Matki Bożej z Aparecida i św. Sebastiana aż do katedry. Podczas wędrówki odmawialiśmy koronkę i litanię do Miłosierdzia Bożego, odczytywane były fragmenty Dzienniczka siostry Faustyny i wyjaśniane... 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 100 z 306
SMS misje