Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
Tydzień Rodziny w brazylijskich parafiach Drukuj Poleć znajomemu
Miesiąc sierpień w Brazylii jest miesiącem powołaniowym. Każdej niedzieli rozważa się powołanie do innego stylu życia Kościele i społeczeństwie. Pierwsza niedziela rozważa powołanie do życia w kapłaństwie, następnie rozważane jest powołanie do ojcostwa, życia zakonnego, a w ostatnią niedzielę powołanie osoby świeckiej w Kościele.

Wraz rozważaniem powołania do ojcostwa rozpoczyna się w brazylijskim Kościele Tydzień Rodziny - w tym roku trwał od 14 do 21 sierpnia. Poszczególne diecezje, parafie, wspólnoty przygotowywały swój program nawiązujący do ogólnokrajowego tematu: „Rodzina, osoba, społeczeństwo”.
Również nasze pallotyńskie parafie włączyły się w obchody Tygodnia Rodziny.

W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Itaipuaçu każdego dnia inna grupa...
Czytaj całość
 
Tydzień Rodziny w kościele brazylijskim Drukuj Poleć znajomemu
W kościele brazylijskim rozpoczął się po raz kolejny Tydzień Rodziny. Od 1992 roku Komisja Duszpasterska Episkopatu ds. Życia i Rodziny organizuje w sierpniu czas poświecony na refleksję nad aktualnym stanem rodziny.

Do rozważań na tegoroczny Tydzień zaproponowano temat „Rodzina, osoba, społeczeństwo”. Temat ten wskazuje na ważność zrozumienia wymienionych elementów dla prawidłowego rozwoju życia rodzinnego. Osoba żyje w społeczeństwie i w rodzinie. W każdym z tych środowisk winna rozwijać się i udoskonalać, a jednocześnie ubogacać te środowiska.

Tydzień Rodziny rozpoczyna się zawsze w drugą niedzielę sierpnia, kiedy w Brazylii obchodzony jest Dzień Ojca. Dzień ten wybrano specjalnie, gdyż brazylijska rodzina...
Czytaj całość
 
Rozmowa z ks. Zbigniewem Lewandowskim SAC, misjonarzem w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
R. – Od jak dawna Ksiądz posługuje w Brazylii? Proszę o przypomnienie naszym Czytelnikom, jaka była „misjonarska droga” Księdza.

K. – 8 maja 1983 r. otrzymałem sakrament święceń w stopniu prezbiteriatu – minęło zatem 28 lat mojej posługi kapłańskiej. W tym czasie dwa lata pracowałem w Polsce, pięć w Meksyku i dwadzieścia jeden w Brazylii, ziemi, na której zbudowałem fundament mojego kapłaństwa.

Przybyłem do Brazylii, wraz z ks. Tadeuszem Domańskim SAC, 14 września 1985 r. Z Polski wyjechałem 25 dni wcześniej, gdyż cała podróż odbyła się statkiem towarowym, przewożącym ziarna oraz zwierzęta, takie jak lwy, tygrysy itp. z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie do Montevideo – stolicy Urugwaju.

Na początku pracowałem w Rio de Janeiro, stolicy jednego z 26 brazylijskich stanów, w parafii Miłosierdzia Bożego, w której dziś jest sanktuarium. Następnie w latach 1989-1992 objąłem parafię Matki Bożej Różańcowej z Fatimy w Itaperunie, w głębi (interiorze) stanu Rio de Janeiro. Następnie przeszedłem do Niteroi – miasta obok Rio de Janeiro, gdzie w latach 1992-1998 byłem proboszczem parafii św. Sebastiana w Itaipu. W maju 1998 r. zostałem posłany do pracy w Meksyku, w parafii św. Jana Chrzciciela w Tenango del Aire (w której zostało ustanowione za mojej administracji Sanktuarium Miłosierdzia Bożego), z misją rozprzestrzenienia kultu Miłosierdzia Bożego. Pracowałem tam od 31 maja 1998 r. do 2003 r.
Wróciłem do Brazylii i w styczniu 2004 r. objąłem parafię św. Benedykta w Itaperunie, gdzie...
Czytaj całość
 
Trójca Święta na ludowo Drukuj Poleć znajomemu
Pobożność ludowa prostych ludzi zawsze była dla mnie czymś ogromnie ciekawym i budzącym głęboki szacunek. Więcej, jestem przekonany, że katolicyzm w wielu rejonach Brazylii przetrwał tylko i wyłącznie dzięki wierze i odważnej postawie prostych ludzi.

Pamiętam z Piaui, że w oddalonych od głównych dróg wioseczkach, a właściwie to zagubionych wśród bezdroży, ksiądz z Mszą Świętą pojawiał się niekiedy raz na rok albo jeszcze rzadziej. Mimo to katolicy posiadali kapliczkę, raz lepszą, raz gorszą, w niej katechetka uczyła dzieci katechizmu i wierni gromadzili się na modlitwy, zwłaszcza na różaniec. Bez wątpienia wszelkie nabożeństwa związane z Matką Bożą były szczególnie popularne. Stąd często kaplice dedykowane były Matce Bożej z Aparecida lub Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Pobożność maryjna w tych rejonach ratowała Kościół Katolicki.

Inne formy ludowej pobożności związane były z ulubionymi świętymi, zwłaszcza z św. Franciszkiem, św. Antonim lub św. Rajmundem Nonato.
W tę chlubną historię pobożności ludowej wpisuje się także biedny i prosty lud Amazonii.

Ksiądz Artur Karbowy, proboszcz z Novo Airão opowiedział mi ostatnio wyjątkowo interesującą historię związaną z uroczystością Trójcy Przenajświętszej...
Czytaj całość
 
Relikwie Św. Angelo w Novo Airăo Drukuj Poleć znajomemu
Kiedy rozpoczyna się maj, wszystkie aktywności duszpasterskie w Novo Airão są zwrócone w kierunku święta patronalnego parafii i gminy, którym jest św. Angelo Jerozolimski. Wspomnienie liturgiczne męczennika jest obchodzone 5 maja.

Przez dziewięć dni, poprzedzających święto, parafia przygotowuje się poprzez uczestnictwo w nowennie do św. Angelo. 5 maja odbyła się tradycyjna procesja z figurą świętego patrona.
W tym roku procesja była dłuższa niż zwykle. Mimo silnego amazońskiego słońca figura patrona parafii przez dwie godziny przemierzała ulice miasta. Procesja przeszła obok domów osób chorych, które w ten sposób mogły w modlitewnym zjednoczeniu uczestniczyć w obchodach święta. Przeszliśmy też obok dwóch kaplic: Matki Bożej Wspomożycielki i Jezusa Miłosiernego.

Po przybyciu do kościoła parafialnego rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. W tegorocznej celebracji obok miejscowych duszpasterzy, ks. Józefa Maślanki SAC i ks. Artura Karbowego SAC, uczestniczyli.....
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 81 - 90 z 306
SMS misje