Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
Międzynarodowe Boże Narodzenie w Itaipu już po raz trzynasty Drukuj Poleć znajomemu
W dniach 10 – 11 grudnia w parafii św. Sebastiana w Itaipu odbyło się 13 Międzynarodowe Boże Narodzenie, parafialna zabawa z okazji zbliżających się świąt.

W tym roku na miejsce uroczystości wybrano szkołę Athayde Parreiras. Otwarcie miało miejsce podczas Mszy św. celebrowanej w sobotę przez naszego wikarego ks. Juliano Gulherme SAC. Zgodnie z tradycją naszej zabawy zostały przygotowane stanowiska z jedzeniem typowym dla pięciu kontynentów. Były też sprzedawane wyroby parafialnych artystów.

Grupa Młodzieży Pallotyńskiej zaprezentowała sztukę teatralną o walce między dobrej i złem. Przedstawienie było tak dobrze odebrane, że nasz proboszcz ...

Czytaj całość
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Itaipu Drukuj Poleć znajomemu
W tym specjalnym dniu, kiedy Kościół raduje się z Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, również nasza wspólnota parafialna św. Sebastiana w Itaipu zebrała się w kaplicy pod tym wezwaniem, aby uroczyście obchodzić to radosne święto.

O godzinie 19.00 rozpoczęła się procesja ulicami dzielnicy, podczas której poprzez modlitwę i pieśni maryjne ukazywaliśmy naszą wdzięczność Matce Boga. Po procesji rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Przełożony Regionalny Regii Matki Bożej Miłosierdzia ks. Jarosław Chmielecki SAC, a koncelebrowali nasi duszpasterze: ks. Kazimierz Pac SAC i ks. Juliano Guilherme SAC. Ks. Jarosław...

Czytaj całość
 
Festiwal Peixe-Boi 2011 Drukuj Poleć znajomemu
W brazylijskim stanie Amazonas każde miasto organizuje swój festiwal folklorystyczny. W ciągu całego roku można przemieszczać się z miasta do miasta, aby uczestniczyć w zabawach, które ilustrują miejscowe legendy. W Presidente Figueiredo odbywa się festiwal cupaçu (miejscowy owoc), w Barcelos rybek akwariowych, w Manaus święto byka, w Maues guarana (kolejny owoc), w Parantins najsłynniejszy w Amazonii festiwal dwóch byków, w Manacapuru ciranda (miejscowy taniec), a w Novo Airão festiwal Peixe Boi.

O tym festiwalu pisałem już w ubiegłym roku. Tym razem chcę przedstawić tegoroczną edycję, która miała miejsce w ostatni weekend października.
Jednak tak naprawdę już dużo wcześniej rozpoczęły się przygotowania do festiwalu. Przez kilka tygodni w dwóch miejscach w mieście powstawały stroje, dekorowano pojazdy, a grupa ludzi uczyła się tanecznej choreografii. Dwie szkoły reprezentujące Park Narodowy Jau i archipelag wysp Anavilhanas przygotowywały się, aby poprzez sztukę przypomnieć miejscowe legendy i konieczność ochrony Peixe-Boi – Ryby Byka. Ryba ta kiedyś w dużych ilościach występowała w wodach Rio Negro, nad którą położone jest Novo Airão, lecz z powodu smacznego mięsa jej populacja została mocno uszczuplona.

W sobotni wieczór...
Czytaj całość
 
Dzień patronki Brazylii w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu
12 października w Brazylii obchodzone jest święta Patronki Kraju Matki Bożej z Aparecida oraz Dzień Dziecka.

Z tej okazji w parafii św. Benedykta Czarnego w Itaperunie zorganizowano konną procesję z figurką Matki Bożej z Aparecida.
Po przemierzeniu ulic miasta procesja przybyła do kościoła parafialnego gdzie została przywitana przez proboszcza ks. Zbigniewa Lewandowskiego SAC.
...
Czytaj całość
 
Modlitwa za ojczyznę w Novo Airăo Drukuj Poleć znajomemu
Ponad sto osób z różańcami i zapalonymi świecami w dłoniach wzięło udział 12 października w procesji ulicami Novo Airão. Niesiono w niej barwnie udekorowaną figurę Matki Bożej z Aparecidy, z racji przypadającego tego dnia Jej liturgicznego święta.

W trakcie trwającego godzinę marszu odmawiano tajemnice chwalebne różańca i śpiewano maryjne pieśni. Modlono się m.in. za ojczyznę, jako że Matka Boża z Aparecidy jest od 82 lat patronką Brazylii. Procesji życzliwie przyglądali się mieszkańcy miasta, stojący na progu swoich domów.

Następnie miejscowy...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 71 - 80 z 306
SMS misje