Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
Brazylia.Wrzesień miesiącem Pisma Świętego Drukuj Poleć znajomemu
W brazylijskim kościele niektóre miesiące poświęcone są specjalnie wybranym tematom, na które w pracy duszpasterskiej kładzie się szczególny akcent. W ten sposób podczas trwania Wielkiego Postu akcentuje się określony temat w ramach Kampanii Braterstwa (w nadchodzącym roku będzie to temat publicznej służby zdrowia), w sierpniu powołania (nie tylko do kapłaństwa i życia zakonnego, ale również do ojcostwa, rodziny i bycia świeckim w Kościele), podczas adwentu przeprowadza się Kampanię Ewangelizującą, a wrzesień jest miesiącem Pisma Świętego.

Idea września jako miesiąca Pisma Świętego została zainicjowana w 1971 r. w związku z obchodzeniem w ostatnią niedzielę września Krajowego Dnia Biblii. Ostatnia niedziela września jako Dzień Biblii została wybrana z powodu bliskości liturgicznego wspomnienia św. Hieronima, tłumacza Wulgaty, przypadającego 30 września.

Każdego roku jedna Księga Pisma Świętego jest dokładniej poznawana we wspólnotach podczas spotkań kręgów biblijnych, rozmaitych publikacji oraz celebracji. W tym roku temat miesiąca Pisma Świętego brzmi: „Uczniowie misjonarze z Ewangelii Marka”. Wybór tej Ewangelii...
Czytaj całość
 
Święcenia kapłana z plemienia Tukano (Amazonia) Drukuj Poleć znajomemu
19 sierpnia, w Pari Cachoeira ,odległej części gminy Sao Gabriel da Cachoeira, na północnym zachodzie stanu Amazonas, już na granicy z Kolumbią, obchodzono bezprecedensowe wydarzenie, ekscytujące i niezapomniane: Sergio de Jesus Alves de Azevedo, Indian z plemienia Tukano (jedno z dwudziestu trzech grup etnicznych nad Rio Negro), został wyświęcony na kapłana.
Syn Jose i Anity, zamieszkały w wiosce San Jose, jednej z czterdziestu ośmiu wspólnot parafii św. Jana Bosco w Pari Cachoeira.


Szkoła podstawowa i średnia zarazem, w której uczy się ponad dwustu pięćdziesięciu uczniów z okolicznych wsi, zawiesiła działalność na tydzień, aby pomóc rodzinie przygotować tę uroczystość. Została ustawiona scena artystycznie ozdobiona przez lokalnych artystów.
Rodziny z Pari Cachoeira zorganizowały się, aby powitać i ugościć wielu „krewnych” (dla Indian każdy Indianin niezależnie od przynależności etnicznej jest krewnym!), którzy zaczęli przybywać na cztery dni przed uroczystością, aby uczestniczyć w triduum przygotowawczym. Każdego dnia po modlitwach były kulturalne prezentacje z przedstawieniami teatralnymi, pieśniami i tańcami.

16 sierpnia o godzinie 05.30 na pokładzie statku „Perola Negra, dwadzieścia osób: księża, zakonnice, świeccy i biskup wypłynęło z miasta Sao Gabriel da Cachoeira. Płynęliśmy...
Czytaj całość
 
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Rio 2013 Drukuj Poleć znajomemu
Kościół katolicki w Brazylii, a zwłaszcza brazylijska młodzież bardzo poważnie traktuje przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i spotkania z Ojcem Świętym w roku 2013 w Rio de Janeiro. Już od dawna istnieje oficjalna strona spotkania, chociaż pewnie będzie ona jeszcze przechodziła różne zmiany i dostosowania, to można na nią zaglądać (www.rio2013.com), zapoznając się ze wszelkimi nowościami dotyczącymi Rio 2013.

Na temat spotkania w sposób bardzo ciekawy wypowiedział się dotychczasowy nuncjusz apostolski w Brazylii, ksiądz arcybiskup Lorenzo Baldisseri, który od stycznia jest nowym sekretarzem Kongregacji do spraw Biskupów w Rzymie.

Dla Radia Watykańskiego powiedział: „Uczestniczyłem w uroczystej celebracji rozpoczynającej peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży, która miała miejsce we wrześniu w São Paulo. Było cudownie. Dowiedziałem się potem, że podczas kilku dni pielgrzymowania, ponad 500 tysięcy osób przyjęło Krzyż i ikonę Matki Bożej - coś wyjątkowego. To pokazuje jak lud brazylijski przeżywa przygotowania do Dni Młodzieży.”

Mówiąc zaś o swoich oczekiwaniach związanych ze spotkaniem dodał: „Wierzę, iż wydarzenie będzie tak wielkie, że przekroczy wszelkie kalkulacje. Jeśli w Madrycie było dwa miliony młodych, to w Brazylii na pewno będzie cztery lub nawet pięć milionów. Ponieważ nie tylko Brazylia, ze swoją wielką populacją i proporcją kontynentalną, ale cała Ameryka Łacińska zmobilizuje się do uczestnictwa we Światowych Dniach Młodzieży.” Jeśli chodzi o uczestnictwo w tym spotkaniu Ojca Świętego, to ksiądz arcybiskup Lorenzo Baldisseri stwierdził: „Będzie to prawdziwa kąpiel duchowa i wielkie błogosławieństwo nie tylko dla młodych, ale dla całego ludu, dla całej Brazylii. Można powiedzieć, że będzie to wielki impuls do silnej ewangelizacji kraju”.

Na logo i hymn spotkania...
Czytaj całość
 
Kapliczki Jezusa Miłosiernego i Duszpasterstwo Zdrowia Drukuj Poleć znajomemu
Co zrobić żeby rozpropagować kult Miłosierdzia Bożego? Takie pytanie z pewnością towarzyszy wielu duszpasterzom. Jednym z pomysłów było zrobienie kapliczek Jezusa Miłosiernego.

Taka kapliczka jest oddawana w ręce grupy 30 rodzin z ideą, aby u każdej osoby kapliczka była jeden dzień. W tym dniu wszyscy domownicy mogą modlić się przed obrazem Miłosierdzia Bożego ze specjalnie przygotowanej książeczki. W ten sposób każdy z domów raz w miesiącu zamienia się w domowe sanktuarium Bożej Łaski. Idea przyjęła się i dziś jest wiele kapliczek odwiedzających rodziny.

W naszej parafii Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro w 2003 roku grupa rodzin otrzymała pierwszą „Kapliczkę Miłosierdzia Bożego”. W tym czasie istniało już Duszpasterstwo Zdrowia.

Pani Penha miła ciężko chorą wnuczkę. Lekarze nie wiedzieli jak ją leczyć, a ponieważ babcia miała głębokie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, poprosiła o „wypożyczenie” kapliczki, gdyż czuła w swoim sercu, że jest to właściwa droga, aby pomóc...
Czytaj całość
 
Patroni Światowego Dnia łodzieży Rio 2013 Drukuj Poleć znajomemu
Na szczycie Sanktuarium Matki Boskiej da Penha, jednym z najważniejszych punktów kultu maryjnego w Rio de Janeiro, w niedziele 27 maja zaprezentowano świętych i błogosławionych, którzy będą pomagać młodzieży w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Rio 2013 aby osiągnąć drogę świętości.

Wybrano pięciu patronów i trzynastu orędowników.
Patroni są duchowymi przewodnikami Spotkania Młodzieży.
Pod płaszczem patronki Brazylii Matki Bożej z Aparecida pojawiają się:
żołnierz straży Chrystusa i patron miasta - święty Sebastian;
głosiciel pokoju i miłości; pierwszy święty Brazylijczyk - Antonio de Santanna Galvao;
patronka misji - święta Teresa z Lisieux;
błogosławiony Jan Paweł II.

Wzorem do naśladowania dla młodzieży i ich orędownikami zostali wybrani:
św. Rosa de Lima – patronka Ameryki Łacińskiej,
św. Teresa de Los Andes – chilijska karmelitanka, ...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 51 - 60 z 306
SMS misje