Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
Brazylijczycy w Regii Matki Bożej Miłosierdzia Drukuj Poleć znajomemu
Członkami Regii Matki Bozej Miłosierdzia, oprócz polskich pallotynów, są nasi "wychowankowie" - młodzi księża brazylijscy, a także klerycy. Poniżej prezentujemy naszych prezbiterów:

Ks. Anselmo Mantovani SAC – wstąpił do Stowarzyszenia po ukończoniu studiów historycznych. Jest kapłanem już ponad 10 lat. Pracował na różnych placówkach, między innymi jako proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Itaperunie. Był pierwszym proboszczem pallotyńskim parafii w Febres, w Portugalii. Obecnie jest w parafii św. Rity w Itaperunie razem z ks. Kajfaszem. Kolekcjonuje figurki Matki Bożej.

Ks. Marcelo Néspoli Magalhães SAC – pochodzi z pallotyńskiej parafii w Itaipu. Jest drugim Brazylijczykiem, który przyjął święcenia kapłańskie w delegaturze. Po studiach duchowości w Rzymie pracował w parafiach w Brazylii i w Portugalii. Obecnie jest proboszczem w Novo Airão. To najbardziej...
Czytaj całość
 
Sens życia Drukuj Poleć znajomemu
Jestem Stasio Krajewski z Manaus. Dlatego zdrobnienie, bo figura nie pozwala używać całego Stanisław – 164 cm wzrostu. W Brazylii pracuję od 1996 r., dokładnie od 29 stycznia. Brazylia przyjęła mnie strajkiem – 24 godziny czekałem na statku, bo nie chcieli mnie wpuścić. A jak już wpuścili, to się tak zadomowiłem, że jestem już 17 lat i pewnie mnie stąd nawet czołgiem nie przegonią. Zwierzątek w Amazonii też się nie przestraszyłem; już mnie znają.

Od 28 lutego 1999 r. objąłem parafię Matki Bożej Chwalebnej po pierwszym pallotynie w Manaus, ks. Zbyszku Dobku. Niegdyś pracowali tu księża holenderscy, potem rok była opuszczona i biskup poprosił, byśmy ją objęli w 1992 r. Teraz żartuję, że chociaż jestem tu 14 lat, to gdzie ja teraz pójdę po Matce Bożej Chwalebnej?

Gdybym narzekał na swoją parafię czy pracę to byłby ciężki grzech. Jestem akceptowany, a nawet myślę, że ludzie mnie lubią. A dowodem na to jest ta sytuacja: w roku 2004 (byłem w tej parafii zaledwie 5 lat) zmarł mój Tata. Nie mogłem, niestety, być na pogrzebie w Polsce. Jest w Brazylii taki zwyczaj, że odprawia się Mszę św. siedem dni po śmierci. W ciągu całego tygodnia...
Czytaj całość
 
Dużo i mało zarazem Drukuj Poleć znajomemu
40 lat pobytu polskich pallotynów w Brazylii to dużo i mało. Stanowię część tej historii od 13 lat. Podczas pobytu w seminarium w Ołtarzewie znałem opowieści o pracy ks. Józefa Maślanki w Amazonii, o pracy niektórych naszych księży w Rio de Janeiro, ale prawdę mówiąc, było tego niewiele. Dopiero w 2000 r., kiedy przyjechałem do Rio de Janeiro, zacząłem poznawać lepiej historię, pracę i przede wszystkim ludzi, którzy tę historię tworzą.

Podczas mojego pobytu w Brazylii miałem okazję poznać wszystkie rzeczywistości pracy Regii Matki Bożej Miłosierdzia. Najpierw specyfikę pracy w dużych metropoliach, jakimi są Rio de Janeiro i sąsiednie Niterói, oraz pracę w brazylijskich miasteczkach i wioskach – w Cachoeiras de Macacu i Itaperunie. Po ośmiu latach dane mi było ubogacić się pracą w Amazonii, a od ponad roku poznaję rzeczywistość pracy w Portugalii, gdyż również w tym kraju pracują pallotyni przynależący do regii.

Duszpasterska posługa w Rio de Janeiro i Niterói to prawdziwie pallotyńska praca: motywowanie świeckich do działań ewangelizacyjnych w celu rozbudzenia wiary i rozpalenia...
Czytaj całość
 
Komunia bez laptopa, bez kosmetyczki, bez wielkich gadżetów& w Manaus Drukuj Poleć znajomemu
I Komunia św. w stolicy Amazonii, jeśli jest już jakimś kosztem, to tylko dla kieszeni proboszcza, bo trzeba przygotować duży tort dla dzieci pierwszokomunijnych. Nikt tam nie myśli o prezentach, które są w Polsce.

Dzieci przeżywają I Komunię św. w wieku 12 lat, a czasem starsze. Przygotowanie trwa 2 lata. Kończy się uroczystą Mszą św. Na ogół to parafia sponsoruje koszulki pierwszokomunijne, tak dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Rzadko się zdarza, że dziewczynki mają sukienki podobne do sukienek dziewczynek w Polsce - jeśli już, to bardzo skromne, a chłopcy białą koszulę i czarne spodnie.
Po Komunii św. jest wspólna uroczystość...


Czytaj całość
 
40 lat w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
W środę, 3 kwietnia, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro pallotyni z Regii Matki Bożej Miłosierdzia zebrali się, aby obchodzić szczególny jubileusz: 40. rocznicę przybycia pallotynów z Polski do Brazylii.

Mszy św. przewodniczył Przełożony Regionalny ks. Jarosław Chmielecki SAC, a wśród koncelebrujących był również ks. Czesław Zając SAC, który przybył jako jeden z pierwszych. Wraz z ks. Janem Jędraszkiem SAC i ks. Tadeuszem Korbeckim SAC położyli podwaliny pod przyszłą Regię Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro. Ich droga była długa i zawiła ze względów politycznych, ustrój socjalistyczny w Polsce i dyktatura wojskowa w Brazylii utrudniały otrzymanie pozwolenia na wyjazd misjonarzy. Efekt był taki, że od momentu otrzymania zaproszenia od pallotynów w São Paulo w 1960 r. upłynęło 13 lat nim można było je zrealizować.

19 marca, w uroczystość św. Józefa 1973r., wspaniała trójka misjonarzy wyjechała...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 41 - 50 z 306
SMS misje