Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
W seminarium duchownym w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Nazywam się Marek Karny. Mam 38 lat. Pochodzę z Białegostoku. W Brazylii pracuję od 8 lat.
Brazylijczycy przyjęli mnie bardzo serdecznie. Tam jest taki brak kapłanów, że tych co przyjeżdżają witają z otwartymi ramionami i udzielają wszelkiego poparcia. Są bardzo wyrozumiali, gdy na początku okrutnie kaleczymy ich język.

Duchowość Brazylijczyków, ich otwartość i życzliwość, jaką obdarzają księdza, stanowi dla nas wspaniałą rekompensatę za wszystkie trudności, za naszą pracę.
Przyjechałem do Brazylii w połowie roku. Początkowo zastępowałem współbraci i pracowałem duszpastersko, pastoralnie na naszych placówkach. Później zostałem wikariuszem w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Niteroi, gdzie byłem przez 3 lata. Stamtąd poszedłem do parafii św. Elżbiety w Rio de Janeiro. W 1997 r. zaproponowano mi funkcję rektora w naszym Wyższym Seminarium Duchownym. Bardzo lubię pracę parafialną i toteż starałem się odwlekać objęcie nowej funkcji. W Seminarium rozpocząłem urzędowanie 8 marca 1998 r.

Nie jestem całkowicie „wolny” od pracy parafialnej, bo, przy tak wielkim braku księży, konieczne jest, byśmy wykonywali różnorodne zadania - pomagam więc...

Czytaj całość
 
Wielkanoc w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do odprawiania rekolekcji wielkopostnych w naszych parafiach, natomiast w Kościele brazylijskim nie ma rekolekcji parafialnych.

W Wielkim Poście episkopat brazylijski, od ponad 30 lat, organizuje rekolekcje ogólnonarodowe, tzw. „Campanha da Fraternidade” (Kampanię Braterską), które trwają od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej we wszystkich kościołach i kaplicach katolickich Brazylii. Dotyczą one określonego tematu, np. trzy lata temu tematem takich rekolekcji ogólnonarodowych była edukacja. We wszystkich parafiach mówiliśmy w Wielkim Poście o prawie wszystkich do nauki, zdobywania wiedzy. Dwa lata temu mówiliśmy o prawie wszystkich ludzi do pracy. W roku jubileuszowym mówiliśmy o potrzebie ekumenizmu między chrześcijanami. Do tych rekolekcji przyłączyły się także ...

Czytaj całość
 
Nowicjat w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Mamy wreszcie stosowną siedzibę dla naszego nowicjatu. Staraliśmy się o nią od wielu lat, ale nie mogliśmy zdobyć gotowego, nadającego się do tego celu domu. W końcu zdecydowaliśmy się na budowę, ale okazało się, że w przekazanej nam parafii nie ma odpowiedniego terenu.

Szukaliśmy dalej. W końcu na początku marca 1999 r. znaleźliśmy ogłoszenie, oferujące 9-cio pokojowy dom u podnóża gór, w pobliżu Teresopolis, w odległości ok. 80 km od Rio de Janeiro. Miejsce spodobało się wszystkim księżom, a więc rozpoczęliśmy starania o zakup terenu i domu. Transakcji dokonaliśmy w kwietniu, po otrzymaniu zgody Rady Prowincjalnej. Teraz należało zabrać się za przebudowę domu i dostosowanie go do potrzeb nowicjatu. Jako administratorowi prowincji zadanie to powierzono mnie.
Budowa rozpoczęła się pod koniec czerwca, a już 21 stycznia 2000 r. , w przededniu rocznicy urodzin naszego Założyciela, odbyło się poświęcenie. Podczas urlopów księży...

Czytaj całość
 
Pallotyni polscy w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Brazylia jest piątym, co do wielkości, krajem świata. Około 60% powierzchni kraju zajmuje rozległa Wyżyna Brazylijska, złożona z szeregu pasm i masywów górskich, podzielona głębokimi dolinami rzek na pasma opadające stromymi progami ku Oceanowi Atlantyckiemu.

Na północy rozciąga się Nizina Amazonki, pocięta siecią licznych rzek, które w czasie wysokich stanów wód, tworzą odnogi, jeziora i bagna. Obszar Amazonii porastają bujne, wilgotne lasy z wieloma cennymi gatunkami drzew. Lasy zajmują ok. 60% powierzchni kraju, 4% ziemie uprawne, 12% - łąki i pastwiska, a pozostały obszar to sawanny. Szata roślinna i klimat Brazylii są bardzo zróżnicowane. Występuje tu 5 stref klimatycznych, co umożliwia uprawę prawie wszystkich gatunków roślin. Charakterystycznym elementem krajobrazu Brazylii są plantacje kawy, usytuowane najczęściej na stokach gór. Na terenach równinnych uprawia się głównie trzcinę cukrową, bawełnę, soję, pszenicę i kukurydzę. Na ponad 8.000 km wybrzeża brazylijskiego...

Czytaj całość
 
Otwarcie Roku Katechetycznego w Wikariacie Oceanicznym Drukuj Poleć znajomemu
Z ogromna radością 21 czerwca, wspólnie z katechistami i koordynatorami katechezy w Wikariacie Oceanicznym archidiecezji Niteroi, otworzyliśmy Rok Katechetyczny w naszym regionie.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Kazimierz Pac SAC. Ks. Kazimierz podczas Mszy św., podkreślił trudną pracę katechety, który, jako woluntariusz, z miłością poświęca swój czas, aby ewangelizować dzieci, młodzież i dorosłych. Katecheci, mimo wysiłku...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 31 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 301 - 306 z 306
SMS misje