Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
JMJ Rio 2013 - dzień katechez Drukuj Poleć znajomemu
Pallotyńskie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro zostało wybrane jako jedno z 273 miejsc, w których odbywają się katechezy Światowych Dni Młodzieży Rio2013.

Pielgrzymi przyjęci przez rodziny czy przebywający w centrach parafialnych, mimo zimna i deszczu, z ogromną radością przybywali na katechezy.

23 lipca katechistą był ordynariusz diecezji Brasilândia w stanie São Paulo w Brazylii bp Milton Kenan Jr. Mówił na temat: „Być nadzieją, należeć do Boga”.

Słuchaczka...
Czytaj całość
 
Witajcie w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu
Mimo nienajlepszej pogody w Rio de Janeiro w radosnej atmosferze rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Ich uczestnicy już wczesnym popołudniem zaczęli przybywać na plażę Copacabana, zajmując miejsca blisko podium (brak sektorów). Ci, którzy znaleźli się dalej mogli obserwować to co się działo na telebimach.

Radosną atmosferę podtrzymywały występy brazylijskich zespołów i solistów, wykonujących utwory o treściach chrześcijańskich. Uczestnicy obejrzeli film o Janie Pawle II, który zainicjował spotkania z młodzieżą.

Ok. 18.30 czasu lokalnego (w Polsce 22.30) na podium z ołtarzem weszli procesyjnie biskupi z różnych krajów, którzy przybyli z młodzieżą. Wspólnie został odmówiony różaniec, który prowadzili młodzi ludzie z różnych kontynentów.

Po kolejnej...
Czytaj całość
 
Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro rozpoczęte Drukuj Poleć znajomemu
Ojciec Święty Franciszek przybył do Brazylii, aby spotkać się z młodzieżą z całego świata. Dni Młodzieży poprzedziły trzyletnie przygotowania i Tydzień Misyjny.

Przez długie trzy lata w parafiach w całej Brazylii trwały przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Oczywiście w samym Rio de Janeiro i okolicach przygotowania miały większą siłę.

Ogromny nacisk położono na przygotowanie ochotników, którzy podczas Dni Młodzieży będą przyjmować młodzież z całego świata, opiekować się nią, wskazywać drogę, pomagać w każdy możliwy sposób. Osobne przygotowania dotyczyły rodzin, które pod swój dach przyjmą młodych pielgrzymów.

Na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży rozpoczął się Tydzień Misyjny. Do brazylijskich parafii przyjechały...
Czytaj całość
 
Z HISTORII REGII MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W BRAZYLII Drukuj Poleć znajomemu
05.04.1973 – Po krótkim pobycie w regii francuskiej ekipa w składzie: ks. Jan Jędraszek SAC, ks. Czesław
Zając SAC i ks. Tadeusz Korbecki SAC wylądowała w upalnym Rio de Janeiro. Odpowiedzialnym za grupę był ks. Czesław Zając SAC. Rozpoczął się pierwszy okres adaptacji, nauki języka i pierwszej pracy wśród Brazylijczyków.


1974 –  Ks. Tadeusz Korbecki objął parafię św. Rocha (São Roque) w Rio de Janeiro, a w grudniu tegoż roku ks. Czesław Zając – parafię św. Elżbiety (Santa Isabel).

1977 – Objęcie polonijnej parafii w São João do Triunfo, 130 km od Kurytyby (marzec), a w grudniu parafii Belem do Para w Paranie.
 
1981 – Przejęcie parafii Matki Bożej Fatimskiej (Nossa Senhora de Fatima) w Niterói (styczeń).

1983 – Powierzenie nowo utworzonej parafii Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro ks. Tadeuszowi Korbeckiemu (maj) i rozpoczęcie budowy kościoła.
Wrzesień – przejęcie parafii św. Sebastiana (São Sebastiao) w Itaipu (Niterói).

1987 – Przejęcie parafii św. Benedykta (luty) oraz...
Czytaj całość
 
Czas siania. 40 lat. Czas zbierania Drukuj Poleć znajomemu
Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. (...) Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeśli we Mnie trwać nie będziecie (J 15,1.4).

W czasie Mszy św. dziękczynnej z okazji 40-lecia obecności pallotynów polskich na brazylijskiej ziemi, która została odprawiona 3 kwietnia br. o godz. 19.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Rio de Janeiro, słowo Boże skierował do wszystkich uczestników tej uroczystości ks. Czesław Zając SAC, który 40 lat temu opuścił rodzinny kraj, by podjąć pracę duszpasterską w Brazylii.
40 lat – to dużo czy mało? Takie pytanie rodzi się, kiedy stajemy wobec rzeczywistości, którą tworzymy.

Liczba 40 ma w symbolice biblijnej głębokie znaczenie, wykraczające poza sferę czysto matematyczną – oznacza ... 
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 40 z 306
SMS misje