Strona główna arrow Brazylia
Brazylia
Festiwal Pallotyński i Dzień Sportowy w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu
W pierwszy weekend września odbył się Festiwal Piosenki Pallotyńskiej i Dzień Sportowy. Wydarzenia miały miejsce w domu postulantatu pallotyńskiego Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Guapimirim.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Festiwal odbywa się w tym samym terminie i rozpoczyna się Mszą św. Tegorocznej Mszy przewodniczył przełożony regionalny ks. Jose Rodrigues Filho SAC. Po zakończeniu Mszy św. część osób udała się, aby posłuchać i kibicować zespołom, a pozostali uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, która trwała przez cały czas Festiwalu.

Każdy zespół mógł przedstawić do dwóch utworów dla „rozgrzania publiczności” i zakończyć występ muzyką o tematyce pallotyńskiej napisaną specjalnie na ten Festiwal. Wszystkie zespoły zaprezentowały się wspaniale. Każdy utwór...

Czytaj całość
 
Caminhada powołaniowa Drukuj Poleć znajomemu
Jak najlepiej zakończyć miesiąc powołaniowy? Imprezą, która zwróci uwagę większości obserwatorów!!! Z takim założeniem już po raz dziewiąty w ostatnią niedzielę sierpnia z parafii św. Benedykta Czarnego w Itaperunie wyruszyła caminhada powołaniowa.

Co to takiego caminhada powołaniowa? Trudno to wytłumaczyć. Trochę spaceru, trochę pielgrzymki pieszej, trochę modlitwy, trochę refleksji, trochę śpiewu, dużo radości i entuzjazmu – tak najkrócej można określić czym jest caminhada powołaniowa (w naszym rozumieniu można to określić jako marsz dla powołań, choć też nie jest to słowo oddające wszystko). No i oczywiście do tego trzeba dodać tych, którzy idą, czyli ludzi w różnym wieku pragnących zwrócić uwagę społeczności na powołanie. Mówiąc o powołaniu nie myśmy tylko o powołaniu do życia zakonnego czy kapłańskiego, ale o powołaniu w szerszym znaczeniu.

Przez cały sierpień...
Czytaj całość
 
Do wolności wyswobodził nas Chrystus Drukuj Poleć znajomemu
Amazonia chyba od zawsze była miejscem, gdzie niewolnictwo i handel ludźmi istniało jako coś normalnego. Stąd do dzisiaj dochodzi tu do sytuacji, które przerażają.

Najpierw jeszcze kilka zdań o niewolniczej pracy w tym przeogromnym płucu świata. Jeśli chodzi o statystyki, które w sumie są zawsze zaniżone i różnią się w zależności od źródeł i sposobu patrzenia na problem wyzyskiwania robotników, to w latach 2003-2012 Amazonia miała połowę tej liczby niewolników, którzy zostali uwolnieni w całej Brazylii. Było to 62 800 osób, głównie mężczyzn. Pracowali na fazendach, przy nielegalnym karczowaniu lasu, przy wypalaniu węgla drzewnego, kopalniach i w różnego rodzaju fabrykach. Zawsze gdzieś na odludziu, bez możliwości kontaktu ze światem, zwłaszcza z bliskimi, bez wynagrodzenia lub za nędzne grosze, oczywiście bez uposażeń socjalnych, o głodzie, traktowani jak zwierzęta, bez możliwości powrotu do swoich.
Tych udało się uwolnić. Wiadomo jednak, że kolejne tysiące kontynuują pracę jako niewolnicy. Tylko jakiś przypadek sprawi, że znajdzie się ktoś odważny, kto zauważając to, zacznie działać. Oczywiście każdy, kto w takiej sytuacji ośmieli się powiedzieć światu o tym, co widział, może...
Czytaj całość
 
Itaipu.Święto Patrona Rybaków Drukuj Poleć znajomemu
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła w sposób szczególny obchodzona jest w całym Kościele. Na wszystkich szerokościach i długościach geograficznych wierni dziękują Apostołom za przykład wiary i gorliwość misjonarską. W miejscach, gdzie życie ludzi związane jest z wodą celebruje się szczególnie św. Piotra – patrona pracujących na morzu.

Również w pallotyńskiej parafii św. Sebastiana w Itaipu oddano, jak co roku, cześć patronowi rybaków.

Większość mieszkańców Niteroi zna plaże w Itaipu jako miejsce odpoczynku i relaksu. Jednak każdy kto przybędzie na ta plaże, aby zaczerpnąć kąpieli słonecznych lub morskich zauważa stojące na piasku łodzie i rozłożone sieci rybackie. To miejsce i narzędzia pracy rybaków z kolonii Itaipu.

Tuż przy plaży, w gęstej zabudowie żyją ci, którzy...
Czytaj całość
 
Manaus. Miasto wzlotów i upadków Drukuj Poleć znajomemu
Żadne brazylijskie miasto nie przeżywało tak gwałtownych wzlotów i upadków jak Manaus - stolica stanu Amazonas. W końcu XIX w. Manaus było najprężniej rozwijającym się ośrodkiem miejskim na kontynencie południowoamerykańskim, jednak zaraz potem popadło w letarg trwający ponad 50 lat. Przed ćwierćwieczem ponownie wróciło do łask i dziś znowu zajmuje znaczące miejsce na mapie kraju, także jako punkt wypadowy wycieczek do amazońskiej dżungli.

Manaus rozpoczęło swoje istnienie jako mały fort, São José da Barra, założony przez portugalskich osadników dla obrony przed hiszpańskimi najeźdźcami przybywającymi Amazonką. W listopadzie 1832 r. osadzie przyznano prawa wioski i nadano nazwę Manaus, w nawiązaniu do plemienia Manaos, które niegdyś zamieszkiwało te tereny. W lokalnym języku słowo to oznacza „Matkę Boga". 24 października 1848 r. Manaus otrzymało prawa miejskie oraz nazwę Cidade da Barra do Rio Negro. W 1850 r. Amazonia stała się prowincją Brazylii, zaś w 1856 r. miasto ponownie zmieniło nazwę na Citade de Manaus.

W latach od 1890 do 1920 miasto przeżywało swój złoty okres...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 306
SMS misje