Strona główna arrow Białoruś
Białoruś
Białoruś oczyma młodych Drukuj Poleć znajomemu

Od września ubiegłego roku mam szczęście opiekować się postulatem. Tworzy go trzech młodzieńców, pochodzących z Białorusi. Sam nie byłem w tym kraju, ale codziennie przez kilka godzin przebywam wśród tych, co w sercach noszą osoby, obrazy, dźwięki tamtych stron.

Przy różnych okazjach rozmawiamy, wzajemnie się ucząc – oni języka polskiego i życia w Polsce, a ja poznaję ich, a poprzez nich Białoruś.
Opowiadają o życiu na Białorusi, o radościach ich rodaków, a także bolączkach. Słucham ich z zaciekawieniem, szczególnie kiedy mówią o pracy księży, sióstr w ich rodzinnych parafiach.

I choć, jak mówią, są powołania kapłańskie i zakonne na Białorusi, to nadal kilkadziesiąt parafii, szczególnie we wschodniej części kraju, nie ma jeszcze swojego księdza. Są miasta liczące kilkadziesiąt mieszkańców, w których stoi jeden ubogi (niedawno zwrócony) kościół. Wiele osób, szczególnie starszych, ma trudności z dotarciem na Mszę św. niedzielną, zwłaszcza na wsiach. Powód? Odległość – nierzadko ponad 10 km i brak własnego środka transportu. A i tak na Mszy św. większość stanowią ludzie starsi oraz dzieci i młodzież....

Czytaj całość
 
Z opowieści księdza Włodzimierza Drukuj Poleć znajomemu

Wiara i stanowisko
Kiedy 8 lat temu szedłem do chorych z Komunią św. poproszono mnie do domu pewnej starszej kobiety, liczącej ok. 90 lat. Kobieta wyspowiadała się, przyjęła Komunię św. Obok stoi córka, już emerytka.

Pytam jej: „A pani?”. Ona, trochę zaskoczona, mówi: „A ja mogę?”. Powiedziałem, ze nie tylko może, ale powinna. Wyspowiadała się, przyjęła Komunię św. Po dwóch latach mówi do mnie tak: „Gdyby ksiądz wtedy nie powiedział do mnie, że nie tylko można, ale trzeba, to ja bym się nigdy nie odważyła na ten pierwszy krok. Pomagajcie ludziom zrobić ten pierwszy krok.”
Ta osoba miała bardzo pobożną mamę, ale sama zajmowała wysokie stanowisko we władzach rejonowych. Często przed laty woziła swoją mamę daleko do kościoła: do Żytomierza, do Nieświeża, do bazyliki Radziwiłłów. Proboszcz z Nieświeża, kolega kursowy Kardynała Świątka, postawił jej kiedyś pytanie: „A dlaczego pani nie spowiada się, nie przyjmuje Komunii św. razem z mamą?”. Odpowiedziała: „Nie mogę, bo jestem na takim stanowisku”. Teraz ta kobieta jest...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 32 z 32
SMS misje