Strona główna arrow Białoruś
Białoruś
KARDYNAŁ KAZIMIERZ ŚWIĄTEK . ŚWIADEK WIARY [1914-2011] Drukuj Poleć znajomemu
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Kazimierz Światek. Wzór kapłańskiego i biskupiego oddania w służbie Chrystusowi, Kościołowi i społeczeństwu.

Doświadczył wielu cierpień i prześladowań w czasach hitleryzmu i komunizmu. Przez 10 lat był więźniem gułagu. Ciążyły na nim wyroki śmierci. Od 1954 r. pełnił posługę kapłańską w tzw. „Kościele milczenia”. Po pierestrojce razem z innymi duchownymi uczestniczył w odrodzeniu Kościoła na Białorusi, stając się jego opoką. Przez kilkanaście lat był arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim.

„Cieszył się głębokim szacunkiem przedstawicieli innych Kościołów i religii. Był człowiekiem zawsze bardzo otwartym i pełnym optymizmu. Choć Bóg dał mu długie życie, to nie było ono łatwe. Mimo doświadczeń na „nieludzkiej ziemi” powrócił na Białoruś, aby ofiarnie pracować, pełnić Bożą wolę i służyć ludowi Bożemu. Przed śmiercią...
Czytaj całość
 
Zdać się na opatrzność Bożą Drukuj Poleć znajomemu
Tołoczyn jest miastem powiatowym, liczącym ok. 12 tys. mieszkańców. Większość to Białorusini i Rosjanie. Polaków jest niewielu i bynajmniej nie mówią po polsku, ale raczej lokalną gwarą, która jest mieszanką języka białoruskiego i rosyjskiego.
Jak powiedziała pewna pani: „Miasto powiatowe, a 2 czy 3 osoby potrafią mówić po białorusku”. Msza św. jest sprawowana w języku białoruskim, a kazania głoszone po białorusku lub po rosyjsku – zależnie od woli mówiącego.

Pracuję tam od roku, bo wyniknęła taka potrzeba. Otrzymałem pozwolenie na pobyt i pracę. Czuję się jeszcze trochę pod obserwacją. Ludzie potrzebują czasu, by się przyzwyczaić, zaufać i otworzyć się, by móc mówić o pewnych sprawach.

Kościół w Tołoczynie ma ponad 200 lat. Wcześniej był tam jakiś magazyn. Bodaj w 1983 r. chciano go wysadzić, ale zrezygnowano, bo zbyt blisko są budynki mieszkalne.

Kościół został wyczyszczony i pomalowany. Jest nieogrzewany – bardzo zimny i wilgotny. W niewielkich pomieszczeniach przy kościele nie da się zimą prowadzić żadnych spotkań. Pozostaje wiosna, lato i część jesieni.
Między innymi dlatego budujemy plebanię. Chcemy zrobić w niej kaplicę, żeby zimą...
Czytaj całość
 
Mińsk - nowe horyzonty. Rozczarowania czy perspektywy? Drukuj Poleć znajomemu

Minął rok obecności Księży Pallotynów na nowej placówce w stolicy Białorusi. Mińsk to około dwumilionowe miasto – jego mieszkańcy stanowią jedną piątą wszystkich Białorusinów. Stolica ma głębokie korzenie chrześcijańskie. Obok siebie współistnieją różne religie.

Ważną rolę społeczną i religijną pełni Kościół katolicki, obecny na tych terenach już od X wieku. Jednak powszechne znaczenie Kościoła katolickiego nierozerwalnie związane jest z dziejami Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Przyjęcie chrztu przez Jagiełłę w 1386 roku spowodowało m.in., że w miejscowości Hajna koło Radoszkowic została wybudowana pierwsza świątynia katolicka na tych ziemiach. W kolejnych stuleciach rozszerzania się kultury łacińskiej, a w związku z tym Kościoła katolickiego, większość tutejszych rodów przeszła z prawosławia na katolicyzm, z kultury ruskiej na kulturę polską, ale zaznaczyć przy tym należy, iż ogromna większość ludności ...

Czytaj całość
 
Św. Wincenty Pallotti i dzieci z Białorusi Drukuj Poleć znajomemu

Szukaj Boga, a znajdziesz Go, szukaj Go we wszystkim, a znajdziesz Go wszędzie.
Rys. Roman, 17 lat


Kto z Bogiem przebywa, zawsze czuje się dobrze.

Rys. Maksim, 11 lat 

 Być świętą, to odczuwać w sobie odrobinę Bożej chwały, dobroci, delikatności i łaski. A także pomagać innym ludziom to odczuwać i rozumieć. To słuchać Boga, słyszeć Go i przekazywać to innym.
Alesia, 12 lat

By wszystkie stworzenia doskonale znały i miłowały Boga.
Rys.  Anastazja, 11 lat

 

Niech we mnie i we wszystkich kwitnie miłość Boga.
Rys. Władysława, 11 lat 


Każdy może być świętym, dlatego musi kochać Boga i bliźniego, modlić się, zachowywać 10 Bożych przykazań, czynić dużo dobra.
Maksim, 11 lat
....

Czytaj całość
 
Wakacyjny obóz powołaniowy na Białorusi Drukuj Poleć znajomemu

Oto świadectwo z wędrownego obozu powołaniowego z Hermaniszek, który odbył się w dniach 11-18 VI 2007 r.

Właśnie dzień 11 czerwca napełnił moje serce szczęściem, radością i pozostanie w pamięci na całe życie. My – uczniowie 10 klasy z Woronowa, Tołoczyna, Berezy i Hermaniszek – pod kierownictwem ks. Aleksandra Stawieckiego SAC wyruszyliśmy w drogę po łąkach, polach i lasach, aby przeżyć trudności drogi i uciechę odpoczynku. Był to czas przebywania z Jezusem.

Szliśmy w dni pogodne i deszcz, ale czuliśmy się bardzo szczęśliwi. Codziennie mieliśmy spotkanie ze słowem Bożym podczas Mszy Świętej i konferencji. W plenerze, obok jeziora ....

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 32
SMS misje