Strona główna arrow Białoruś
Białoruś
WSPOMNIENIE o KARDYNALE ŚWIĄTKU Drukuj Poleć znajomemu
    Osobą, która bardzo wiele zrobiła dla Kościoła na Białorusi, a przy tym zapisała się szczególnie wyraziście w mojej pamięci w latach posługiwania w tym kraju jest ks. kardynał Kazimierz Świątek. Jednym z miejsc, gdzie miałem okazję posługiwać były Lelczyce, miasto  rejonowe na Polesiu, leżące nad rzeką Uborć (prawy dopływ rzeki Prypeć), na granicy Białorusi z Ukrainą. Kościół, razem z mieszkaniem dla księdza, zbudowali Księża Sercanie – ze zrozumieniem ze strony władz rejonowych, z entuzjazmem oraz przy współpracy parafian, z pomocą rodaków ze Śląska (Rybnik) i Białej Podlaskiej. We właściwym czasie zgromadził materiał na wykończenie wnętrza kościoła i mieszkania (drewno na sufit i ławki, granitowe i marmurowe płyty na posadzkę).
 
Czytaj całość
 
Doświadczyłem wielkiej wiary ludzi Drukuj Poleć znajomemu
    Pierwsze spotkanie z Białorusią miałem jako kleryk w 1990 r. Przyjechałem tu na praktyki wakacyjne w lipcu, aby przede wszystkim przygotować dzieci i młodzież do I Komunii św. Mieszkałem w Bieniakoniach, a każdego dnia woził mnie ktoś samochodem do Hermaniszek i Woronowa. Był to miesiąc niezwykłych wydarzeń: I Komunia w parafii po 20 latach zamkniętego kościoła, pierwsza Msza św. w Woronowie od  czasu zburzenia kościoła w 1969 r. - w budynku byłego sklepu monopolowego, doświadczania wielkiej wiary ludzi po ciężkim okresie  walki z Bogiem .To wszystko sprawiło, że zdecydowałem się pojechać i pracować na Białorusi. Jestem tu już 24 lata.
 
Czytaj całość
 
PIESZA PIELGRZYMKA BEREZA  ŁAGISZYN Drukuj Poleć znajomemu
    W piękny słoneczny poranek 18 sierpnia 2003 roku z parafii Trójcy Świętej w Berezie, na Białorusi, w której od 1990 r., ponownie posługują księża pallotyni, pod przewodnictwem ks. Andrzeja Marca SAC  wyruszyła pierwsza piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie. Co roku jest kontynuowana. W 2005 roku kierownictwo tej pielgrzymki przejął ks. Włodzimierz Buklarewicz SAC.
 
Czytaj całość
 
Brak mi słów Drukuj Poleć znajomemu
Redakcję odwiedzili ks. Andrzej Witek SAC i ks. Gienadij Romachko SAC pracujący na Białorusi w diecezji grodzieńskiej.

R. – W parafiach Księży miało miejsce nietypowe wydarzenie...

Ks. Gienadij
– Wraz z parafianami z Woronowa i Hermaniszek byliśmy w dniach 7-18 października 2013 r. na pielgrzymce w Rzymie. W organizacji pielgrzymki i w załatwieniu formalności pomogło nam Biuro Pielgrzymkowe „Apostolos”.
Nasi parafianie – a było ich 45 – wyjechali po raz pierwszy. Było to dla nich ogromne przeżycie i wspaniałe doświadczenie. Niektórzy mówili, że była to pielgrzymka ich życia, że zostały zrealizowane ich najskrytsze ma-rzenia.

R. – Jaka była trasa pielgrzymki?

Ks. Gienadij
– Nasza trasa prowadziła przez Wiedeń, okolice Padwy, Loreto, Manopello, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, do Rzymu, a w drodze powrotnej odwiedziliśmy Cascię, Asyż i Wenecję. Mieliśmy możliwość odwiedzenia wielu świętych miejsc, obejrzenia wspaniałych zabytków, a przede wszystkim doznania niesamowitych przeżyć.

Byliśmy...
Czytaj całość
 
List z Tołoczyna Drukuj Poleć znajomemu
Tołoczyn jest miastem powiatowym liczącym ok. 10000 mieszkańców. Są to ludzie różnej narodowości. Większość stanowią prawosławni. Katolików w parafii, obejmującej miasto i okoliczne wioski, jest ok. 200. Wspólnota niezbyt liczna, ale na miarę możliwości dbająca o swój kościół. Zaczął go budować Leon Sapieha. Został poświęcony w 1854 r. Sapieha wybudował tu także szpital i szkołę.

Jak w większości kościołów, które nie zostały zburzone, mieściły się tu magazyny, toteż nie zachowały się żadne zabytki. Kiedy wspólnota odzyskała kościół, wyremontowała go, na ile była w stanie. Obecnie mamy białe ściany, beton na podłodze, brak ogrzewania, ale mamy nadzieję, że uda nam się to z czasem zmienić.

Przy kościele nie było plebanii. Mieszkaliśmy ...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 10 z 32
SMS misje