Strona główna arrow Pomagamy misjom
Pomagamy misjom
62 Światowy Dzień Trędowatych Drukuj Poleć znajomemu
„Ogłosiłem Światowy Dzień Trędowatych aby uczulać, mobilizować, bulwersować opinię publiczną na rzecz tych biednych chorych, którzy mają pełny tytuł, byli traktowani jak ludzie!” Raoul Follereau 1954

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest, ustanowiony w 1954 roku przez sługę Bożego Raoula Follereau Światowy Dzień Trędowatych. Być może informacja o tym szczególnym dniu może u niejednego z nas wywołać zdziwienie. Jak to, w drugiej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku, w dobie postępu w naukach medycznych i niesłychanego rozwoju cywilizacyjnego wracać do dawno już zapomnianych problemów, z jakimi przez stulecia borykała się ludzkość. Czy warto jeszcze przy tej okazji przypominać drastyczne opowieści o tych nieszczęśnikach, którzy przez całe stulecia traktowani byli gorzej niż przestępcy i niewolnicy? Czy warto jeszcze raz wracać do tych historii o ludziach mieszkających na przeklętych wyspach, lub na budzących zgrozę dzikich obozach okrutnej śmierci zagubionych na jałowej pustyni, albo jak bywało w średniowiecznej Europie, na obrzeżach miast i wiosek – jak najdalej od siedzib ludzkich. Bo trędowaci uważani byli za umarłych za życia i tak też byli traktowani.

Tegoroczny Światowy dzień Trędowatych na mocy decyzji prezydenta Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Follereau dedykowany jest zmarłemu kilka dni temu synowi duchowemu Raoula Follereau.ś. p. André Récipon. (Pogrzeb zmarłego kontynuatora wielkiego dzieła na rzecz trędowatych odbył się 21 stycznia w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray le Moniale.)

Trąd to nie historia
Tymczasem trąd, to nie historia. To wciąż niesłychanie groźna choroba...
Czytaj całość
 
Niedziela i Tydzień Misyjny - okazja do pomocy misjom Drukuj Poleć znajomemu
19 października, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. W Polsce rozpocznie on Tydzień Misyjny, któremu będzie towarzyszyć hasło: Z Ewangelią wśród narodów. 14 października w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja orędzia misyjnego papieża Franciszka na to święto misji.

Podczas konferencji orędzie misyjne papieża Franciszka na Niedzielę Misyjną 2014 zaprezentował ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, który powiedział: „Wczytując się w tegoroczne orędzie misyjne papieża Franciszka, można zauważyć, że sięgnął on do Evangelii nuntiandi, adhortacji O ewangelizacji w świecie współczesnym, autorstwa Pawła VI, który zostałbeatyfikowany w  Niedzielę Misyjną. Papież Franciszek już w pierwszych zdaniach jednoznacznie, że ciągle jest tak wielu ludzi, którzy nie znają Chrystusa i dlatego dzieło misyjne jest nadal aktualne. Ten Światowy Dzień Misyjny – to wielkie święto misji. Jest to szczególny moment, w którym wierni z różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwy i konkretne gesty solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych”. Papież nazywa ten dzień „świętem łaski i radości” – zaznaczył ks. Atłas. Papież Franciszek wyjaśnia, że to...
Czytaj całość
 
PALLOTYŃSKA ADOPCJA SERCA: Drukuj Poleć znajomemu
Program adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca, prowadzą polscy pallotyni za pośrednictwem Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Jest to niezwykłe dzieło pomocy dzieciom żyjącym w krajach misyjnych. Wystarczy zadeklarować dokonywanie regularnych wpłat przez określony czas, np. rok, dwa lub więcej.

Głównym celem Adopcji Serca jest zapewnienie dziecku podstawowych środków do życia i edukacji, która w krajach misyjnych jest odpłatna. Papua Nowa Gwinea, Meksyk – to kraje z tysiącami dzieci potrzebującymi szczególnej pomocy. Włączając się w Pallotyńską Adopcję Serca, otoczysz troską materialną i duchową konkretne, znane z imienia i nazwiska dzieci, pozbawione środków do godnego życia.


PALLOTYŃSKA ADOPCJA SERCA:
Obejmuje podopiecznych z Papui Nowej Gwinei i Meksyku
- skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli
- angażują się w nią osoby samotne, małżeństwa, rodziny, grupy parafialne, firmy, grupy osób, klasy szkolne, a nawet całe szkoły; otrzymują oni podstawowe informacje o dziecku oraz jego zdjęcie; możliwa jest łączność korespondencyjna z podopiecznym
- polega na comiesięcznych wpłatach na konto Sekretariatu Misyjnego kwoty 100 zł (w tym 10 zł na koszty administracyjne)

Każdego miesiąca...

Czytaj całość
 
KILKA ODPOWIEDZI NA NIEKTÓRE WAŻNE PYTANIA Drukuj Poleć znajomemu
Po co Pan Bóg powołuje?
Na początku warto zarysować pewien ważny kontekst – Jezus powołuje nas przede wszystkim do miłości i do wolności.


Miłość, jako pojęcie uniwersalne, czyli dotyczące każdego, jest wpisana w nasze życie. Nie znam człowieka, który by powiedział: nie chcę być kochany, nie chcę szacunku, nie chcę życzliwości... Przeciwnie. Każdy potrzebuje zauważenia, danego czasu, bliskości, rozmowy – czyli w pewnym sensie tego, co miłość wytwarza.
Bóg, który jest dobry, który jest Miłością – niczego poza dobrem dać nie może, bo wtedy On sam byłby sprzecznością, jakimś bezsensem.
Tu upada i okazuje swoją porażkę twierdzenie, jakoby On zsyłał na człowieka zło w postaci choroby, śmierci czy ogólnie niesprawiedliwości. Jakaś dziwna herezja... Owszem, pozwala na pewne smutne, przykre czy wręcz tragiczne epizody, ale nie są one Jego zemstą. To wynik błędu czy złości człowieka. Pan jest wtedy...
Czytaj całość
 
Dar Serca wspiera edukację Drukuj Poleć znajomemu
Kochani Dobrodzieje! Cieszymy się, że zechcieliście odpowiedzieć na nasz projekt adopcji na odległość, nazwany Adopcją Serca, którą prowadzą polscy pallotyni za pośrednictwem Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

Dzięki ofiarom naszych Dobrodziejów możemy dotrzeć z pomocą materialną do dzieci i młodzieży żyjących w krajach misyjnych. Naszym projektem są objęte obecnie dzieci i młodzież z Papui Nowej Gwinei i Meksyku – krajów, które potrzebują szczególnej pomocy.

Każda złotówka wpłacona na projekt Adopcji Serca jest darem serca wspierającym edukację dzieci i młodzieży pochodzących z biednych rodzin. Pomaga im to wyrwać się z kręgu niedostatku i biedy. Nasi Misjonarze Pallotyni pracujący w Papui Nowej Gwinei i Meksyku, dzięki pomocy płynącej od Was, Kochani Dobrodzieje, każdego miesiąca opłacają szkołę dla tych dzieci i młodzieży.
Wykształcenie, to najpiękniejszy prezent dla młodego człowieka, to początek lepszej przyszłości.

To dzięki Wam, możliwy jest zakup materiałów szkolnych, żywności, potrzebnych...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 10 z 38