Strona główna arrow Warto przemyśleć
Warto przemyśleć
Misyjny różaniec chorych Drukuj Poleć znajomemu

Papież Jan Paweł II ogłosił okres od października 2002 do października 2003 Rokiem Różańca Świętego. Zatem potęga tej modlitwy wpisuje się w sposób szczególny w życie i działalność Kościoła.

Ponieważ: „Kościół ze swojej natury jest misyjny” (DM 2) ta potęga modlitwy różańcowej staje u podstaw misyjnej działalności Kościoła. Ta działalność to przede wszystkim głoszenie Dobrej Nowiny – Ewangelii tym, którzy jej jeszcze nie znają; to głoszenie Chrystusa od tajemnicy Wcielenia do tajemnicy Odkupienia. Różaniec to streszczenie Ewangelii: „Różaniec, ponieważ opiera się na Ewangelii i odnosi się jakby do centrum, do tajemnicy Wcielenia i Odkupienia ludzi, trzeba uważać za modlitwę, która w pełni posiada znamię chrystologiczne” (RVM 18). Tej modlitwy bardzo potrzebują misjonarze: „Modlitwa winna towarzyszyć misjonarzom na ich drodze, aby głoszenie Słowa odniosło skutek dzięki łasce Bożej” (RMis 78).

„Udział w misji dokonuje się przede wszystkim przez modlitwę, (…) przez poświęcenie i ofiarowanie Bogu swoich cierpień” (Orędz. Mis. 2000, 7) - to papieskie wskazanie...

Czytaj całość
 
Bzi mana to znaczy dar Boga Drukuj Poleć znajomemu

Tym imieniem mieszkańcy Burundi nazywają dzieci. Ten dar Boga, który otrzymują ludzie we wszystkich krajach, nie wszędzie jest jednak traktowany z należytym szacunkiem i zrozumieniem. Nie wszędzie miłość rodziców wystarcza do życia.

Często słyszymy słowa mówiące, że dzieci to nasze największe bogactwo, że trzeba im zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju i nauki, że „wszystkie dzieci nasze są”. Mamy Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Kartę Praw Dziecka, Kartę Praw Rodziny, szereg organizacji pomagających dzieciom. Wydawać się więc może, że cały świat kocha i szanuje dzieci, że troszczy się o nie.
Czy tak jednak jest zawsze i wszędzie? Zdecydowanie nie, szczególnie w krajach Trzeciego Świata. Przyczyną nędzy i śmierci dzieci nie zawsze są klęski żywiołowe. Rządy wielu krajów bardziej troszczą się o zbrojenia niż o swoich obywateli, m.in. władze Etiopii wydawały ogromne sumy na wojnę z Erytreą, co doprowadziło znaczną część kraju do ruiny i klęski głodu. Doszła do tego susza ...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 81 - 82 z 82