Strona główna arrow Warto przemyśleć
Warto przemyśleć
Dostrzec Boga wokół nas Drukuj Poleć znajomemu

„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście” – te słowa Chrystusa dane mi było zrozumieć w swoim życiu.

Kiedy miałem siedem lat, moja mama powiedziała: „Nigdy nie kłam w swoim życiu, ponieważ gdy to zrobisz, Bóg zabierze ci oczy”. Od tego czasu obawiałem się kłamać, bałem się także bardzo Boga.
Kiedy miałem 10 lat, przewróciłem się na rowerze na ruchliwej ulicy i mimo że jechało wiele samochodów, ciężarówek z dużą prędkością, żaden mnie nie potrącił. Jedynym moim obrażeniem była stłuczona ręka.
Kiedy opowiedziałem o tym mojej mamie, wzięła mnie za rękę i poszliśmy do kościoła. Po jej policzkach płynęły łzy. Kiedy byliśmy już w kościele, kazała mi uklęknąć i powiedziała: „Bóg cię ocalił od śmierci, więc powinieneś Mu dziękować i chwalić Go, bo On cię nie opuścił i zawsze będzie cię ochraniał”. Pochyliłem głowę i całym sercem dziękowałem Bogu za ocalenie życia.

Od tego dnia strach przed Bogiem został przemieniony w poczucie opieki ...

Czytaj całość
 
Rzeka Jordan Drukuj Poleć znajomemu

Na trasie naszej wędrówki po Ziemi Świętej nie może zabraknąć spotkania z wodami rzeki Jordan. To największa i najważniejsza z rzek Izraela.

To jej wody zostały zatrzymane, aby Izraelici mogli wejść do Ziemi Obiecanej (Joz 3, 14-17). To w Jordanie Naaman został uleczony z trądu (2 Krl5, 10-14). To nad Jordanem Jan Chrzciciel wzywał do nawrócenia i udzielał chrztu.

To wyjątkowa rzeka. Rzeka nadziei i życia. Przybywam nad nią jako pielgrzym. Gdybym był tylko geografem, szukałbym jej początku i końca – a wtedy dostrzegłbym z jednej strony Górę Hermon, a z drugiej Morze Martwe. Gdybym był tylko artystą, zachwycałbym się pięknymi widokami, pochylonymi drzewami, pływającymi rybami i ptakami. Gdybym był filozofem, rozmyślałbym o przemijaniu.
Ale ja przybywam tu jako pielgrzym. Oczywiście, przeżywam...

Czytaj całość
 
W kraju Gergezeńczyków Drukuj Poleć znajomemu

Ze zbocza Góry Błogosławieństw, leżącej po zachodniej stronie Jeziora Galilejskiego, rozpościera się wspaniały widok na całe jezioro. Bardzo dobrze widać przeciwległy brzeg – miejsce, gdzie wydarzyło się to, co ewangelista Łukasz opisał w ósmym rozdziale swojej Ewangelii.

To kraj Gergezeńczyków. Jezus przypłynął do nich w niedługim czasie po wygłoszeniu Kazania na Górze, gdzie tak pięknie mówił o szczęściu, radości i pokoju, które Bóg przygotował dla każdego z nas. Być może wśród tysięcy zasłuchanych w słowa Ośmiu Błogosławieństw zabrakło mieszkańców wschodniego wybrzeża Jeziora Galilejskiego. Ale choć ich nie było, to Jezus o nich nie zapomniał. Też są dla Niego ważni. Dlatego postanowił do nich popłynąć – by opowiedzieć o Ojcu; by dać im szansę życia wiecznego w szczęściu i radości.

Tylko czy będą chcieli Go posłuchać? Czy pomogą znaki, które przy pomocy Ojca będzie chciał uczynić?
Pierwsza okazja dokonania znaku nadarzyła się po ...

Czytaj całość
 
Tabgha - rozmnożenie chleba Drukuj Poleć znajomemu

Tabgha. To miejsce, na którym Pan nasycił lud pięcioma chlebami i dwiema rybami. Znajduje się ledwie kilkadziesiąt metrów od Kościoła Prymatu św. Piotra.

W obecnie stojącej świątyni, bardzo surowej, będącej pod opieką niemieckich benedyktynów, szczególną uwagę warto zwrócić na małą mozaikę, wkomponowaną w posadzkę prezbiterium. Kosz, w nim pięć chlebów, po bokach dwie ryby. Tylko tyle. A chciałoby się zobaczyć o wiele więcej. To przecież tu, na tym łagodnym zboczu Góry Błogosławieństw, Jezus dokonał cudu rozmnożenia chleba.

Tego, co się tu wydarzyło przed 2 tysiącami lat, nie rozumie ten, kto chociaż raz w życiu nie był głodny, kto nie czuł tego dojmującego bólu, kiedy tak bardzo ssie w żołądku. Takie straszne uczucie pozostaje w pamięci na zawsze. Do końca życia będzie miało wpływ na nasze...

Czytaj całość
 
Kościół prymatu św. Piotra Drukuj Poleć znajomemu

Od strony wschodniej Góra Ośmiu Błogosławieństw łagodnym, długim zboczemopada w stronę Jeziora Galilejskiego. W miejscu, gdzie stykasię ona z wodami jeziora, stoi mały kościółek.

Kryje on wewnątrz ogromnyskarb. To umieszczona w prezbiterium „mensa Domini”, nadbrzeżna skała naktórej, według tradycji, Chrystus spożywał po Zmartwychwstaniu posiłekze swymi uczniami.

Wewnątrz świątyni dostrzegamy fotografiedwóch papieży: Pawła VI i Jana Pawła II, którzy podczas swychpielgrzymek do Ziemi Świętej nawiedzili to miejsce. Poprzez pochyleniesię i ucałowanie skały oddają cześć Bogu w miejscu „stołu Pańskiego”.

Totakże w tym miejscu odbyła się scena dialogu Chrystusa z Piotrem,podczas której uczeń otrzymał władzę pasterską. Ale zanim usłyszał: ”Paśowce moje”, został przez Mistrza...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 71 - 80 z 82