Strona główna arrow Warto przemyśleć
Warto przemyśleć
Syjon chrześcijański Drukuj Poleć znajomemu
Syjon chrześcijański jest jednym z takich miejsc w Ziemi Świętej, w których w sposób szczególny możemy dotknąć tajemnicy obecności Matki Bożej. Według starej i czcigodnej tradycji, potwierdzonej w VII wieku przez patriarchę Jerozolimy Sofroniusza, to właśnie tu mieszkała Maryja po śmierci i zmartwychwstaniu swego Syna, i tu też zasnęła, zanim została wzięta do nieba.

To zachodnie wzgórze Jerozolimy nazwano Syjonem dopiero w IV wieku. Pierwotnie nazwę Syjon nosiło południowo-wschodnie wzgórze Jerozolimy, na którym znajdowała się dawna twierdza Jebusytów, zdobyta przez Dawida i dlatego nazywana też Miastem Dawidowym (2 Sm 5,7). Wzgórze to było święte dzięki znajdującej się tam Arce Przymierza.
Za czasów króla Salomona nazwą Syjon zaczęto określać wzgórze północno-wschodnie, na które przeniesiono Arkę i zbudowano Świątynię oraz rezydencję króla. To właśnie wtedy tę górę świątynną, a w końcu całe miasto, zaczęto nazywać Syjonem.
Syjon oznaczał więc święte miasto Jeruzalem. Syjon to Góra święta, którą wybrał sobie sam Jahwe i na której zamieszkał (Ps 74,2).
Ta stara nazwa kananejska była używana wobec Jerozolimy wtedy, gdy chodziło o podkreślenie jej jako centrum religijnego i publicznego.

Gdy Rzymianie zburzyli Jerozolimę, chrześcijanie osiedlili się na zachodnim, najwyższym wzgórzu Jerozolimy. Dość szybko powstał tam kościół dedykowany Maryi. Wtedy zaczęto wzgórze Wieczernika utożsamiać z biblijną górą Syjon. Zastosowano przepowiednię Izajasza: „Prawo wyjdzie z Syjonu” (Iz 2,3). W IV wieku w miejscu tym wybudowano bazylikę noszącą chwalebny tytuł „Świętego Syjonu”.
Od tego czasu utrwaliło się nazewnictwo geograficzne, które sprawia, że Syjon chrześcijański nie jest tożsamy z Syjonem Starego Testamentu.
Bazylikę tę...
Czytaj całość
 
Święty Wincenty Pallotti - radość ducha Drukuj Poleć znajomemu
Z tego co widzisz, słyszysz lub czytasz, ucz się wydobywać wszystko, co może być korzystne dla twego uświęcenia. Rób wiele, a mów mało.Kto jest z Bogiem, zawsze czuje się dobrze, a im bardziej wzmaga się klęska, tym bardziej naglący staje się powód, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Bogiem.
 
Wszyscy powinni raz na miesiąc zdać sprawę swojemu spowiednikowi ze stanu swego sumienia.
Z największą szczerością, pokorą i prostotą powinni przedstawić spowiednikowi uchybienia, jakie zdarzają się w modlitwie, ćwiczeniach duchowych oraz w praktyce cnót.


...


Czytaj całość
 
Wieczernik - narodziny Kościoła Drukuj Poleć znajomemu
Ściany Wieczernika przesiąknięte są modlitwą. To tu modlił się Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. To także tu, według Dziejów Apostolskich, powrócili Apostołowie po Wniebowstąpieniu Jezusa, aby razem z Maryją „trwać jednomyślnie na modlitwie” (Dz 1,14).

Atmosferę modlitwy czuć tu nadal, mimo iż sala jest tak bardzo zaniedbana, wręcz rozdeptywana przez tłumy turystów mających „do zaliczenia” jeszcze jeden obiekt w Jerozolimie. Dobrze, że wśród wielu przychodzących tu osób nie brak pielgrzymów. Przybywają z najdalszych krańców świata. Sala nie jest duża, a najczęściej znajduje się w niej jednocześnie kilka grup. Jedni trwają w zamyśleniu, inni śpiewają, a jeszcze inni wspólnie odmawiają modlitwę w ojczystym języku. Wielu brakuje tu ciszy. Ale czy nie podobnie było dwa tysiące lat temu, podczas Zesłania Ducha Świętego, kiedy to wszyscy jednocześnie mówili obcymi językami? Był szum wichru, potem hałas ogromnej radości. Z głębokości serca wołały usta.

Ale zanim nastąpił moment Zesłania Ducha Świętego, wiele dni w tym pomieszczeniu upływało zupełnie inaczej. Żeby dotknąć bardziej tajemnicy tego Dnia Radości, musimy...
Czytaj całość
 
Święty Wincenty Pallotti - życie modlitwy Drukuj Poleć znajomemu

Słowo Wcielone, które jest nieskończoną Mądrością, chcąc wszystkich nauczyć zachowania milczenia i pokory, zechciało się dla nas narodzić w głębokiej ciszy, wśród ciemnej nocy i zjawić się oczom ludzi jako nieporadne niemowlę. Wobec tego przykładu wszyscy, nawet najbardziej wymowni i uczeni powinni z sobą współzawodniczyć w zachowaniu milczenia i pokory.
Duch wiary, nadziei i miłości Boga i bliźniego wymaga, aby celem wszystkich myśli, słów i czynności stał się Bóg, od którego pochodzi wszelkie dobro i do którego wszystko ostatecznie zmierza. Dlatego całe nasze życie ma być, jeśli nie modlitwą w ścisłym tego słowa znaczeniu, to przynajmniej życiem modlitwy przez czystość intencji.
... 

Czytaj całość
 
Wieczernik - głód Eucharystii Drukuj Poleć znajomemu
Pozostajemy w Wieczerniku. W roku zamyślenia nad kapłaństwem jest to szczególnie odpowiednie miejsce, by pozostać tu na dłużej. Bo to tu właśnie Chrystus wraz z ustanowieniem Eucharystii ustanowił hierarchiczne kapłaństwo Nowego Przymierza.

Wydarzyło się to podczas uczty zwanej przez żydów Paschą. Nie był to zwykły posiłek. Dla wyznawców judaizmu był to najważniejszy posiłek całego roku. Dla chrześcijan okaże się on najważniejszym w dziejach całego świata. Każda Msza Święta będzie przypomnieniem i uobecnieniem tej Wieczerzy.

Jedzenie, posiłek. W tej czynności można dopatrzyć się wielu płaszczyzn. Ta pierwsza, to zwykłe zaspokojenie głodu. Tego domaga się organizm. Nie da spokoju, dopóki nie zostanie zaspokojony. Nawet gdybym w ferworze wielu prac na chwilę zapomniał o jedzeniu, organizm upomni się o swoje. Muszę coś zjeść, aby nie być głodnym, abym nie umarł. Trudno mi nawet jeden dzień wytrzymać bez jedzenia. Już po kilku godzinach głód zaczyna dokuczać, a potem boli coraz bardziej. Odkrywam, że ten prawdziwy głód znam tylko ze słyszenia. Pomimo wielu przeżytych lat, to ja tak naprawdę w życiu nie zaznałem prawdziwego głodu. Czy chociaż czasem za to Bogu dziękuję? A czy myślę o tych, którzy z głodu cierpią i umierają? Podobno w każdej minucie umierają z głodu na świecie cztery osoby... Panie, daj nam chleba powszedniego. Panie, pomóż mi odkryć, co mogę uczynić, aby pomóc cierpiącym z głodu.

Druga płaszczyzna posiłku jest pełna symboli. Wydaje się, że chyba od zawsze...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 41 - 50 z 82