Strona główna arrow Duchowość
Duchowość
ani ŻADNEJ RZECZY, która jego jest Drukuj Poleć znajomemu
Jakże Boży Dekalog w niespotykany sposób obejmuje wszystkie płaszczyzny ludzkiego życia i działania, jakże Przykazania zazębiają się wzajemnie, nie pozostawiając nawet malej szczeliny nieobejmującej jakiejś dziedziny człowieczej egzystencji.
Łamiąc jedno z Przykazań narusza się jednocześnie kilka innych.


W wielu sytuacjach ludzie wyznają: „nie zachowałem przykazania trzeciego, szóstego i ósmego. Więcej nie pamiętam, żałuję, proszę ...". Dla przykładu: nie zachowując trzeciego, narusza się pierwsze, bo nie czci się Stwórcy; a także wszystkich pozostałych, bo nie szanuje się Człowieka, Stworzenia uczynionego na obraz Stwórcy...

Pożądanie - jeśli potęguje się w myśli człowieka - staje się zalążkiem wielu występków takich jak: chciwość, przewrotność, kradzież, przemoc, gwałt, morderstwo..., wszystko tylko dlatego, że człowiek pragnie posiąść „coś" dla siebie, co należy do innej osoby. Mogą to być nawet drobne sprawy. Znam przypadek, kiedy mody chłopak chciał wziąć Matce dwa kina, a że ta broniła - zabił ją! Pożądał, chciał zdobyć - a efekt...
Czytaj całość
 
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu Drukuj Poleć znajomemu
Człowiek, który nie ma się czym pochwalić o sobie, najczęściej podejmuje temat o innych osobach, by odwrócić uwagę od siebie, gdyż nikt nie lubi mówić o swoich słabościach, upadkach, potknięciach... Każdy chce uchodzić za osobę doskonałą więc najłatwiej mówić o wadach czy przewinieniach innych, posu-wając się nawet do własnej interpretacji faktów z życia innych, a nadto do koloryzowania (zmyślania) – szkalując tym samym drugą osobę.

Co więcej, ludzie nawet nie uświadamiają sobie, jak wielkie to przewinienie moralne i jak wielką krzywdę wyrządza się tym drugiej osobie, a najbardziej sobie. Bo to przecież wkracza „na obszar” sądzenia innych, pozostaje w mocy Boga.
Do tego typu działań człowiek uzurpuje sobie prawo pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od rozwoju cywilizacyjnego czy kulturowego.

Kobieta pracowała w ogrodzie, w dżungli, kilkaset metrów od wioski. Gorąco. Mieszkańcy...
Czytaj całość
 
Nie kradnij Drukuj Poleć znajomemu
Na Stacji w Maruii były dwa duże drzewa mango. Dobrze owocowały. W sezonie miałem ogromny problem, bo szkol-ne dzieciaki strasznie kradły. Postanowiłem więc zebrać jak najwięcej pestek. Ojcom z pobliskiej Pagui zaproponowałem byśmy posadzili je wzdłuż drogi misyjnej, by po kilku latach wszyscy mieli owoców pod dostatkiem. Zostałem przez nich wyśmiany. Miałem wtedy zaledwie kilkuletni staż misyjny, więc nie do końca znałem obyczaje Papuasów.
Pomogło mi to zrozumieć słowa „mi papa bilong...”, to znaczy „ja jestem właścicielem...”
Tam nie było nic, co nie miało właściciela.


Kiedyś wybrałem się na plażę Moem, teren naszej parafii w Boram. Zbierałem muszle. Zostałem skrzyczany i nazwany złodziejem, bo zbierałem je na terenie ich wioski.

W Turingi jeden z misjonarzy posadził ok. 300 ananasów. Doglądałem ich i czyściłem. Ale przez trzy lata nie zjadłem ani jednego. Zanim dojrzały, już były skradzione, i to nie tylko przez dzieci. Wyciąłem je więc doszczętnie. Niektórzy mieli do mnie pretensje, bo one były takie dobre, a ja je zniszczyłem.

Na Stacji w Boiken było dużo ziemi przynależnej Misji. Kiedyś złapałem młodego człowieka, który ściął bardzo dużą kiść bananów i wynosił do siebie. Spytałem go, czemu kradnie!? On zaczął się rzucać i grozić mi...
Czytaj całość
 
Nie cudzołóż Drukuj Poleć znajomemu
Z Bożego Prawa, odwiecznego, istnieją dwie siły podtrzymujące życie na ziemi, tj. pragnienie życia i rozmnażanie się. Są one podstawą przekazywania życia potomnym dla podtrzymywania gatunku.

To PRZYKAZANIE tyczy więc regulowania przez Istotę Rozumną tej sfery życia. U zwierząt kieruje tym instynkt samozachowawczy, u roślin prawo naturalne, ale u Człowieka winien kierować tym rozum i rozsądek współpracujący z Prawem Stwórcy.
Wymagało to „regulacji” przez Moc Bożą, bo za tym idzie rozumna ODPOWIEDZIALNOŚĆ za świadome wychowanie ku DOBRU i właściwemu rozumieniu płciowości. Owocem kontaktu rozumnych – kobiety i mężczyzny – jest rozumna Osoba – Dziecko, za które ci, co przyczynili się do powołania Go do życia, ponoszą pełną odpowiedzialność.

Płciowość człowieka jest uczestniczeniem w darze przekazywania życia, do czego jedyne i pełne prawo ma tylko Bóg. Stwarzając człowieka, w jego płciowości podzielił się z nim tym darem.
W swoim więc, Odwiecznym Prawie, Stwórca usiłuje ...
Czytaj całość
 
Nie zabijaj Drukuj Poleć znajomemu
Natura rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Najsłabsze jednostki są eliminowane albo w walce o byt dominują najsilniejsze osobniki, zdobywające pierwszeństwo nawet kosztem życia rywala.
Co innego jednak w sytuacji człowieka, który – jako osoba myśląca – nie może i nawet nie wolno mu kierować się instynktem samozachowawczym czy chęcią dominacji kosztem drugiego człowieka, a nadto kosztem jego życia.


Wszelaka forma eliminacji człowieka przez drugiego człowieka jest złem, które nigdy nie powinno mieć miejsca!

Jednak człowiek w swej „mądrości” często – ulegając pokusie – pragnie „porządkować” ten świat oraz swoje jestestwo według własnych zamierzeń i planów. Odstępuje więc od odwiecznych praw nadanych przez Stwórcę i posuwa się nawet do pozbawiania życia drugiego człowieka, mimo że ono nie zależy od niego i jego kompetencji.
Poprzez całą historię „rozumnego człowieka” na ziemi, ten problem istniał w najróżniejszych kulturach i cywilizacjach. Istnieje i w naszych czasach.

Dlaczego???
Czy wraz z rozwojem cywilizacyjnym nie powinna również rozwijać się świadomość ludzkości dotycząca WARTOŚCI ŻYCIA I JEGO POSZANOWANIA?

Najwidoczniej nie, bo ciągle słyszymy...
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 10 z 60