Strona główna arrow Św. Wincenty Pallotti
Św. Wincenty Pallotti
Przynaglony miłością Drukuj Poleć znajomemu

22 stycznia 2000 r. przypada 150 rocznica śmierci św. Wincentego Pallottiego (1795 – 1850), założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Jego stosunkowo krótkie życie – przeżył 55 lat – przebiegało w intensywnej dynamice wzrostu i rozwoju. „To, czego dokonał Wincenty Pallotti w ciągu 32 lat swojej kapłańskiej działalności, wydaje się nie do wiary – pisał ks. H. Wallhof - Był duszpasterzem i nauczycielem, rektorem i profesorem, spowiednikiem i psychoterapeutą, działaczem społecznym i obrońcą bezbronnych robotników, mówcą i kaznodzieją, konsultantem młodych teologów, pełnym zrozumienia opiekunem żołnierzy, więźniów i chorych, przyjacielem ludzi biednych, gościem papieży i kardynałów, autorem książek i artykułów, niezmordowanym promotorem misji, kapłanem spieszącym z pomocą ubogiej ludności wiejskiej, organizatorem wieczorowych szkół cechów rzemieślniczych, kierownikiem bractw i przewodniczącym stowarzyszeń, inicjatorem spółki kredytowej i katechetą ulicznym, pośrednikiem...

Czytaj całość
 
"Szukaj Boga, a znajdziesz Go" Drukuj Poleć znajomemu

„Szukaj Boga, a znajdziesz Go. Szukaj Go we wszystkim, a znajdziesz Go wszędzie. Szukaj Go w każdym czasie, a znajdziesz Go zawsze.” – w tych słowach św. Wincenty Pallotti zawarł swoje religijne przekonanie i wewnętrzne doświadczenie.

Wielu z nas – ludzi wierzących, chrześcijan – podziela to doświadczenie Pallottiego. Uważamy niemal za oczywiste, że Bóg jest „ponad” nami i „wokół” nas. On jest ostateczną racją wszystkiego co istnieje. Obecność Boga tłumaczy rzeczywistość i historię. Znacznie trudniej jest nam uświadomić sobie i przeżyć prawdę, że Bóg jest w nas. Wprawdzie jednym tchem powtarzamy za św. Augustynem, że Bóg jest bliżej nas samych, niż my sami sobie, to jednak w doświadczeniu wewnętrznym czujemy w sobie pustkę. Oczywiście zdarzają się czasem chwile duchowych uniesień. Doświadczenie pustki ma jednak swój sens. Jest dobrym progiem, który trzeba przejść, by doświadczyć...

Czytaj całość
 
Wezwanie św. Wincentego Pallottiego Drukuj Poleć znajomemu

Do Was wszystkich, którzy całą duszą pragniecie oddawać chwałę Bogu i troszczyć się o zbawienie ludzi, do Was wszystkich kieruję to moje posłanie.

Mając przed oczyma aktualny stan świata, nawet mimo dostrzegalnego w nim zła i przeciwności, zauważa się wielkie pragnienie Boga.
Czas jest stosowny, a serce dzisiejszego człowieka jest gotowe na przyjęcie i rozwijanie daru wiary: Podnieście oczy i popatrzcie na pola, jak bieleją na żniwo, lecz ciągle brakuje żniwiarzy! Żniwo wprawdzie wielki, ale robotników mało!

Jezus Chrystus wskazuje nam na dwojaką możliwość troski o żniwiarzy. Pierwsza to żarliwa modlitwa: Proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo! Druga to życie w miłości: Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje...

Czytaj całość
 
Św. Wincenty Pallotti i jego dzieło Drukuj Poleć znajomemu

Wincenty Pallotti urodził się 21 kwietnia 1795 r. w Rzymie, w rodzinie mieszczańskiej. Naukę rozpoczął w 6. roku życia. Po ukończeniu szkoły powszechnej chciał wstąpić do zakonu kapucynów, ale zrezygnował ze względu na zły stan zdrowia. Nie zrezygnował jednak z kapłaństwa.

W latach 1807-1813 studiował w Kolegium Rzymskim. Niższe święcenia kapłańskie przyjął w 1811 r. Od jesieni 1814 r. studiował filozofię i teologię na uniwersytecie papieskim La Sapinza. Uczęszczał również na wykłady nauk przyrodniczych, wyższej matematyki, historii i prawa.

Święcenia kapłańskie otrzymał 16 maja 1818 r. Trzy lata później otrzymał prawo spowiadania wszystkich. Jego duszpasterstwo było pełne poświęcenia. Starał się zawsze pomagać biednym i potrzebującym. Rozdawał wszystko, co miał. Całkowicie poświęcał się dla innych. Jako kapłan był też dla wielu ludzi prawdziwym i skutecznym opiekunem ubogich. Wraz z wiedzą religijną...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 43 - 46 z 46