Droga Wielkopostna
W 5. niedzielę Wielkiego Postu ks. Marek Karny SAC, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Niteroi, zorganizował V Drogę Wielkopostną.

Wierni z całej parafii zgromadzili się na Mszy Świętej o godzinie 7.00 w kaplicy Matki Bożej Strapionej, gdzie miała początek Droga. Po Eucharystii około 600 osób udało się w pielgrzymce do kaplicy Matki Bożej z Aparecidy. Trasa zawsze jest tak układana, żeby przejść obok jak największej liczby kaplic znajdujących się na terenie parafii.

W tym roku ze względu na temat wielkopostnej Kompani Braterstwa związany z Amazonią trasa przebiegała przez część porośniętą lasem. Podczas Drogi ks. Marek prowadził rozważania na temat konieczności dobrego przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak, aby nie poprzestać tylko na słowach...
Czytaj całość
 
Black Jesus

Papua Nowa Gwinea to kraj obfitujący w różnego rodzaju sekty. Niektóre z tych sekt stają się bardzo niebezpieczne. Kilka lat temu pewien mężczyzna z prowincji Madang ogłosił, że jest Czarnym Jezusem – Black Jesus.

Zdołał zgromadzić grupę fanatyków. Jego sekta dopuszczała się gwałtów i rytualnych morderstw w czasie których dochodziło do kanibalizmu. Ciąży na nich oskarżenie o kilkadziesiąt gwałtów i kilkanaście morderstw. Jednym z ostatnich morderstw dokonanych przez jego sektę było zabójstwo młodej dziewczyny. Guru sekty – Black Jesus nakłonił matkę dziewczyny, aby zabiła swoją córkę, a jej ciało pochowała przy domu, by w tym miejscu mogły wyrosnąć pieniądze.

Od wielu lat mężczyzna był oficjalnie ścigany przez policję, ale przy skuteczności papuaskiej policji mógłby się ukrywać do końca świata. W końcu wytropili go ludzie...

Czytaj całość
 
Dzień św. Józefa w Cafuba

Spośród niezwykłych i szlachetnych mężczyzn, opisywanych w Biblii, święty Józef nie jest być może tak znany i popularny a Brazylii, jak choćby Abraham, Mojżesz czy apostołowie: Piotr, Jan albo Paweł.

Często myślimy o nim jako o starszym, poważnym mężczyźnie, który niewiele rozumiał z tajemniczej historii Maryi oraz z tajemnicy Jej niezwykłego Dziecka. Wielu ludzi sądzi, że powołaniem Józefa było jedynie dyskretne opiekowanie się Małżonką i Jej Dzieckiem poprzez bierne wypełnianie poleceń, które Bóg przekazywał mu we śnie.
Podczas święta Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny ks. Kazimierz Pac SAC starał się ukazać inny obraz św. Józefa.

Jak co roku ogromne rzesze parafian zgromadziły się w kaplicy św. Józefa w Cafuba, leżącej na terenie naszej pallotyńskiej parafii w Itaipu. Procesja z figurką świętego tradycyjnie otwarła obchody odpustowe.

Podczas Eucharystii ks. Kazimierz przedstawił św. Józefa jako męża wiary, milczenia i ufności w Słowo Boże - prawdziwie Bożego człowieka. Postawa Józefa potwierdza, że jest on człowiekiem wiary i modlitwy. W obliczu ...

Czytaj całość
 
List z Manaus

Moi parafianie w większości są ludźmi biednymi i słabo wykształconymi. Nieliczni pracują w Dystrykcie Przemysłowym - Zona Franca de Manaus.

Reszta trudni się pracą dorywczą: pieczeniem, sprzątaniem, praniem, handlem. Wszystko to zajęcia „nieformalne" - bez prawa do jakichkolwiek świadczeń socjalnych.

Parafia jest miejscem, gdzie wielu z tych bezrobotnych ludzi {głównie kobiety) włącza się w działalność grup religijnych i pracę społeczną na terenie parafii. A są to przede wszystkim:
- wizyty u chorych
- duszpasterstwo dzieci
- alfabetyzacja dorosłych
- kursy dokształcające: szycia, dekoracji, pieczenia
- katecheza dzieci i młodzieży
- teatr: wystawiliśmy dwie sztuki i Misterium Męki Pańskiej
- pomoc najbiedniejszym - głównie kupno lekarstw i żywności.

Od 2 maja do 12 sierpnia przez ponad 110 dni ok. 10 wolontariuszy....

Czytaj całość
 
Wiadomości z Tołoczyna

Patronem parafii w Tołoczynie jest św. Antoni z Padwy. Kościół parafialny byt zbudowany w 1835 r., ale parafia istniała tam od dawna.

Z XVI czy nawet XV w. zachował się klasztor bazyliański - obecnie mieści się tam kościół oraz klasztor żeński prawosławny.

Nasz kościół wielokrotnie przerabiano - był to magazyn jakichś części elektronicznych, kabli, sklep meblo-
wy, muzeum, a w latach 90. ubiegłego stulecia chciano zrobić tam bar. Pod kościołem zostały wykopane piwnice, ale pomysł ten nie został zrealizowany. W 1993 kościół wrócił do rąk katolików. Przyczynił się do tego ks. Władysław Blin. Od tego roku rozpoczęło się ponownie życie religijne w parafii. Kościół został odnowiony z zewnątrz, otynkowany i pomalowany.

Wewnątrz kościół był podzielony na 2 piętra - zostało to zlikwidowane i kościół wygląda „jak kościół". Wnętrze zostało otynkowane i pobielone.
Kościół wymaga jeszcze solidnego remontu - wymiany okien i dachu, położenia posadzki oraz założenia jakiegoś ogrzewania.

Obok kościoła zachowała się stara plebania, w której obecnie znajduje się...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 161 162 163 164 165 166 167 168 169 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 831 - 835 z 842
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html