"Mi pasin" - pycha

Człowiek – przy zdrowych zmysłach – o ile wie, że coś jest obrzydliwe, wstrętne, zgubne... – czy będzie się tym rozkoszował i akceptował? W duchowej sferze takimi „obrzydliwościami” są grzechy główne, które – jak lotne piaski – ułudnie kuszą, lecz są zgubne i pochłaniające!

Od początku towarzyszył człowiekowi – i towarzyszy nadal – ten pierwotny zryw: wolnej woli człowieka, który zrealizował się w pokusie „i będziecie jako bogowie”. Czy człowiek może robić wszystko, co tylko mu się żywnie podoba? Teoretycznie – tak! Bo ma wolną wolę – dostał od Boga. Wolność!!!

Ale czy człowiekowi wolno wszystko? Mania wyższości, dominacji – nawet do tego poziomu, że Stwórca ma postępować według woli Stworzenia. Przykład: „kłótnia” człowieka z Bogiem, że uczynił tak, a nie inaczej, według Swej Woli i Planu. Nie przyjęcie Jego woli wywołuje bunt i odstępstwo od Niego, bo: – dlaczego Jezus umarł na krzyżu? To było „niehumanitarne”! – dlaczego człowiek cierpi na raka? Bóg jest „nieludzki”!

Tym rytmem toczyły się i toczą nadal losy człowieczeństwa w różnych odcieniach jego ziemskiej historii. Mechanizm ten napędzał i napędza nadal człowieka w jego doczesnym żywocie, tworząc nierozerwalny łańcuch okowów zniewalający w pokusie pychy.

Czy w Polsce, czy też tutaj (PNG) czy jeszcze gdzie indziej – mechanizm pychy jest zawsze ten sam. Tutaj jest ...

Czytaj całość
 
Niedziela Bożego Miłosierdzia w Boiken

Kiedy przed rokiem obejmowałem parafię w Boiken byłem mile zaskoczony - w kościele wisiał duży obraz Jezusa Miłosiernego. Po jakimś czasie dowiedziałem się, że wśród grup parafialnych, znajduje się również Grupa Miłosierdzia Bożego.

W me serce wstąpiła większa nadzieja i ufność, że... nie będzie tak źle, skoro... Boże Miłosierdzie, skoro są ludzie, którzy Je czczą i ufają - wypraszając „...przebłaganie za grzechy..."

Sam zaufałem Bożemu Miłosierdziu już w szkole średniej, a Koronka... stała się moją najważniejszą, prywatną modlitwą.

Czciciele Miłosierdzia Bożego modlą się modlitwami z „Dzienniczka” S. Faustyny przetłumaczonymi na tok pisin, przeplatając je czasem pieśniami lub chwilami medytacji w ciszy. Niektórzy z nich czytają nawet „Dzienniczek".

W tym roku w Wielki Piątek rozpoczęli Nowennę...

Czytaj całość
 
Pater Noster

Po wschodniej stronie murów Jerozolimy, oddzielona od niej Doliną Cedronu, rozpościera się Góra Oliwna.

Jest wzniesieniem kilkukilometrowej długości. Jej łagodne zbocza, duża, płaska powierzchnia na szczycie, pozwoliły na wzniesienie tu wielu budynków. W miejsce obszernych terenów porośniętych drzewami oliwnymi, mamy tu dziś szkoły, szpitale, klasztory, hotele, liczne budynki mieszkalne. W ciągu dnia króluje tu hałas i pośpiech.

Trzeba się dobrze wysilić, aby odnaleźć miejsca związane z obecnością tu Pana Jezusa. Jedynie tam można odnaleźć odrobinę ciszy i spokoju.

Zacznijmy od wejścia na ogrodzony teren, gdzie swój klasztor mają siostry karmelitanki. To one od przeszło stu lat są strażniczkami groty, w której według bardzo starej tradycji, Pan Jezus nauczył Apostołów modlitwy Ojcze Nasz. Na ścianach dziedzińca zauważamy tekst tej modlitwy, napisany w kilkudziesięciu językach, także po polsku.
W centralnym miejscu placu jest wzniesienie, a na nim tron. To prezbiterium, pozostałość niedokończonego kościoła, który chcieli tu wznieść Krzyżowcy.
Właśnie pod tym prezbiterium znajduje się interesująca nas grota Pater Noster.
Zapewne niejednokrotnie...

Czytaj całość
 
"Ty jesteś skałą..."

Parafia Roma chyba nieprzypadkowo nosi taką nazwę i ma za patronów świętych Piotra i Pawła. Katolicy w tej parafii stanowią zdecydowaną większość i są to ludzie zasadniczo mocno związani z Kościołem. Nie znaczy to, że nie brakuje problemów (patrz wojna w parafii).

 W każdej z wiosek można spotkać przedstawicieli różnych sekt, którzy próbują wielu sposobów, aby powiększyć swoje grono i znaleźć nowych wyznawców.

Nie tak dawno w wiosce Suambokum sołtys, który jest adwentystą dnia siódmego, zorganizował tygodniowe werbowanie nowych członków. Trzeba zaznaczyć, że adwentyści są sektą najbardziej wrogo nastawioną do Kościoła katolickiego.

Do wioski przyjechał pastor po przeszkoleniu w Australii. Przywiózł ze sobą potężne nagłośnienie, które było słychać na wiele kilometrów dookoła. Co wieczór przez tydzień próbował ze swoimi zwolennikami nawracać mieszkańców Suambokum i pobliskich wiosek.
Straszenie końcem świata zdawało się nie mieć końca. Do piekła zostali wysłani wszyscy, którzy czczą niedzielę jako Dzień Pański, a nie szabat.
Oczywiście, jak zwykle przy sekciarskich występach, głównym obiektem ...

Czytaj całość
 
V Spotkanie Regionalne Z A K w Brazylii

Tradycyjnie 21 kwietnia, w dzień urodzin św. Wincentego Pallottiego - założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego odbyło się V Spotkanie Regionalne ZAK Regii Matki Bożej Miłosierdzia - tym razem w parafii Matki Bożej Żeglarzy w Rio de Janeiro.

Temat przewodni Spotkania brzmiał: „ZAK – codzienne przeżywanie Wieczernika”. Udział wzięli członkowie ZAK z różnych parafii w Rio de Janeiro (Św. Rocha, Miłosierdzia Bożego, Św. Elżbiety Portugalskiej, Matki Bożej Żeglarzy), Niteroi (Św. Sebastiana, Matki Bożej Fatimskiej), Itaperuny (Św. Benedykta, Matki Bożej Różańcowej z Fatimy, Św. Rocha) oraz Siostry Pallotynki, nowicjusze, klerycy, Księża Pallotyni.

Spotkanie rozpoczęło się w iście braterskiej atmosferze, a to za sprawa proboszcza miejsca, ks. Jacka Wójcika SAC, który powitał wszystkich skromnym śniadaniem, a następnie poprowadził modlitwę rozpoczynającą Spotkanie. Pierwszy poruszony temat: „Doświadczenie i przeżycie Wieczernika”, ilustrowany...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 161 162 163 164 165 166 167 168 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 821 - 825 z 840
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html