O ojcostwie słów kilka

Ojcostwo to przede wszystkim relacja ojca z dzieckiem, która we współczesnym świecie nabiera nowych wartości.

Ze względu na pracę zawodową mężczyzna w rodzinie często staje się wielkim nieobecnym, którego status sprowadza się tylko do dostarczania rodzinie środków materialnych. Ale są też rodziny, gdzie ojciec i matka przyjmują funkcje partnerskie. A bywa i tak, że właśnie ojciec zmuszony jest podjąć rolę jedynego opiekuna dzieci.

W tradycji judeochrześcijańskiej ojciec był ziemskim przedstawieniem Boga. Bardzo częste, także w kulturze europejskiej, jest porównywanie miłości Boga do człowieka z relacją ojciec-syn.

Znaczenie ojcostwa podkreślano szczególnie w XVII w. – ojciec nie tylko płodzi, żywi, wychowuje i kształtuje dzieci, ale też jest obrazem Boga na ziemi. Ma dawać przykład kobiecie i dziecku, które są mu dane przez Boga w depozyt.

Relacja uczuciowa ojca i dzieci została wzmocniona w Oświeceniu. Podkreślono jego funkcję wychowawczą. Ale w tymże czasie zaczęto w debatach politycznych kwestionować władzę ojcowską, poczynając od kwestionowania władzy królewskiej jako władzy ojcowskiej.

Kolejne przemiany cywilizacyjne, zapoczątkowane w XVIII w., doprowadziły...

Czytaj całość
 
Deszcz nie przeszkadzał

Już w nocy, w sobotę, dzień przed Bożym Ciałem (w Papui Święto Bożego Ciała obchodzi się w niedzielę), wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazywały, że będzie w niedzielę padać.

Całą noc łudziliśmy się, że może wiatr rozgoni chmury i spojrzy na nas z nieba upragnione słońce. Ale nic z tego. Lało, padało, siąpiło i znów padał ulewny deszcz...

W taką oto pogodę rozpoczęliśmy procesję Bożego Ciała w wiosce Sawarin. Na początek zgromadziła się garstka ludzi, ci najwytrwalsi i najodważniejsi. Podczas procesji ludzie dołączali się do nas i po przejściu 10 km w okolicach Boram była już spora liczba ludzi.

Na zakończenie procesji odprawiliśmy Mszę św., podczas której Communio Ministers (Szafarze Eucharystii – osoby, które zanoszą Komunię Świętą do chorych) i ministranci odnowili swoje przyrzeczenia. Wszystkiemu przyglądała się grupa 20 młodych chłopaków, którzy pod bacznym okiem ich „wodza” – br. Janusza – przygotowują się, by dołączyć do grona ministrantów. Tak oto po raz pierwszy podczas Bożego Ciała doświadczyłem deszczu, który nie rozganiał ludzi z procesji, ale ich jednoczył.

Ks. Paweł Kotecki SAC

 
Benedykt XVI i katolicyzm brazylijski

Brazylia, którą odwiedził w dniach 9-13 maja Papież Benedykt XVI ma dzisiaj ok. 73,9 % katolików. Według danych statystycznych IBGE (Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística) z 2000 roku Brazylia miała około 170 milionów mieszkańców, a dokładniej 169 872 856.

Najnowsze dane statystyczne, zebrane przez Fundację FGV (Getulio Vargas) wskazują, że Brazylia ma 124,9 milionów katolików, czyli 73,57% mieszkańców.

W rzeczywistości religijność Brazylijczyków cechuje różnorodność i synkretyzm religijny. Trudno sobie wyobrazić jakąś religię czy sektę, istniejącą w świecie, której nie byłoby w Brazylii. Podstawą religijności Brazylijczyków są wierzenia animistyczne i religie afrykańskie z czasów niewolnictwa. W ostatnich trzydziestu latach Brazylia stała się obszarem największej ekspansji kościołów ewangelickich*.

Religie afrobrazylijskie pojawiły się w momencie, gdy Portugalczycy zabronili praktykować afrykańskim niewolnikom ich prawdziwego wyznania. Aby uniknąć prześladowań, niewolnicy godzili się na przyjęcie sakramentów i uczestnictwo w ceremoniach katolickich, akceptując...

Czytaj całość
 
Rozmowa z ks. Kazimierzem Pacem SAC, misjonarzem w Brazylii

R. – Pracuje Ksiądz w parafii o bardzo zróżnicowanym przekroju społecznym. Czy to ułatwia czy raczej utrudnia pracę duszpasterską? Czy wierni z tak różnych środowisk angażują się w działalność parafialną?

K. – Od 6 lat pracuję w parafii św. Sebastiana w Itaipu, wraz z ks. Janem Stawickim SAC (proboszczem) oraz ks. Arturem Karbowym SAC. Każdy z nas ma swoje obowiązki, swoje kaplice pod opieką. Mnie przypadły w udziale 4 kaplice: św. Antoniego – leżąca w najbiedniejszej części parafii, św. Józefa, św. Tereski i Matki Bożej z Penha.
Pod swoją opieką mam harcerzy, młodzież, grupy pomocy społecznej, które obejmują troską małe dzieci oraz dorosłych.

Jako że w parafii mieszkają ludzie o bardzo różnorodnej sytuacji społeczno-ekonomicznej łączymy możliwości poszczególnych wspólnot i staramy się, aby każda niosła pomoc bardziej potrzebującym. Stale trwa akcja pomocy, tzw. Campanha do quilo, polegająca na tym, że każdy z wiernych jest proszony o przyniesienie 1 kilograma żywności nie psującej się, np. fasoli, cukru, oleju itp. Akcja ta największy oddźwięk ma nie wśród bogatych, ale właśnie...

Czytaj całość
 
W brazylijskiej rodzinie

Przez wiele lat pracy w Brazylii miałem możliwość poczynić sporo spostrzeżeń dotyczących rodzin. Nigdy się nie spodziewałem, że spotkam tutaj, w Novo Airao, tak skomplikowaną sytuację rodzinną.

Przede wszystkim tutejsza rodzina jest bardzo niestała. Większość dzieci została poczęta w przypadkowych spotkaniach, które nie prowadziły do założenia rodziny.
Wystarczy wejść do szkoły średniej, by zobaczyć jak wiele dziewcząt jest w ciąży. Czy już są mężatkami? Nie. Po prostu spotykały się z chłopakami. Po jakimś czasie znajdą kogoś, kto się złączy z nimi na jakiś czas. Czasami zdarza się, że ten przypadkowy „mąż” już ma inne dzieci, które przyprowadza do swojej tymczasowej „żony”.

W rozmowach zaznaczają, że to dziecko jest moje, a to mojego męża, a to trzecie jest nasze. Żyją razem, wychowując wszystkie dzieci, aż dojdzie do jakiegoś problemu między nimi i każdy poszuka innego „męża” czy innej „żony”. Wtedy jakoś dochodzą do porozumienia, kto zostaje...

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 161 162 163 164 165 166 167 168 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 816 - 820 z 840
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html