Cudze chwalicie ... Ks. Adam Wiśniewski SAC
CUDZE CHWALICIE…
KS. ADAM WIŚNIEWSKI SAC
ks. Adam WIśniewski SAC

    Urodził się 13 kwietnia 1913 roku w Dębinach, w powiecie Toruń. Nauki gimnazjalne pobierał u pallotynów w Sucharach i Wadowicach (1926-31). Po ich zakończeniu rozpoczął nowicjat w Sucharach. Powołanie pallotyńskie zostało ukształtowane w nim przez środowisko rodzinne – dwaj jego kuzyni byli pallotynami: ks. Jan Maćkowski, prowincjał, i br. Ludwik Krajniewski, misjonarz w Afryce Południowej. Duży wpływ na wybór drogi życiowej miało też czasopismo „Królowa Apostołów”, w którym informacje o pallotynach i misjach rozpalały wyobraźnię Adama. Pierwszą profesję złożył w Sucharach 15 sierpnia 1933 roku. Studia filozoficzne odbył w Kleczy Dolnej i Wadowicach (1934-36), a teologiczne w Ołtarzewie (1936-40). Wtedy też przeczytał książkę Wilhelma Hünermanna Priester der Verbannten. Damian de Veuster, ein flämischer Held (Innsbruck 1938; Ojciec Damian, Poznań 1948), która zrodziła w nim nieodpartą myśl poświęcenia się trędowatym. Święcenia kapłańskie otrzymał w Warszawie 3 czerwca 1939 roku z rąk abpa Stanisława Galla.
Czytaj całość
 
Śp. ks. Maślanka Józef SAC (+ 6 I 2017)
Śp. ks. Maślanka Józef SAC (+ 6 I 2017)

ks. Maślanka Józef SACUrodził się 20 IX 1933 w Łodygowicach, w archidiecezji krakowskiej, w rodzinie rolnika Antoniego i Julii z d. Moczek. W roku szkolnym 1951/52 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Jeleśni. W 1952 rozpoczął nowicjat w Ząbkowicach Śląskich i 8 IX 1952 przyjął sutannę Stowarzyszenia z rąk prowincjała ks. Stanisława Czapli. Pierwszą profesję złożył 5 VII 1953 na ręce radcy ks. Józefa Wróbla, a wieczną cztery lata później w Rucianem-Nidzie na ręce ks. radcy Franciszka Bogdana. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Ołtarzewie (1953-59). Pracę seminaryjną napisał pt. Chrystus życiem dusz (Ołtarzew 1958) u ks. Józefa Lisiaka. Święcenia kapłańskie przyjął 11 VI 1959 w Ołtarzewie z rąk bpa Zygmunta Choromańskiego.
Od 1971 podjął pracę w Brazylii, gdzie zmarł 6 I 2017 w szpitalu w Manaus.

Więcej na stronie Sekretariatu
 
Szczególny znak Bożej Obecności
ADORACJA I SZTUKA DROGĄ DO BOGA
SZCZEGÓLNY ZNAK BOŻEJ OBECNOŚCI

Gwiazda Kazachsyanu
Oziornoje w Kazachstanie to niewielka osada pośród bezkresu stepu. Tu od 2004 roku, przed ołtarzem „Gwiazda Kazachstanu” trwa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju. W tę adorację wtapia się modlitwa Sióstr Karmelitanek Bosych, których klasztor w Oziornym jest wyjątkowym miejscem i szczególnym znakiem Bożej obecności.
Czytaj całość
 
Pierwsi pallotyni na Kubie
PIERWSI PALLOTYNI NA KUBIE

ks. Michał Wójciak SACW uroczystość Objawienia Pańskiego, w parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu, miało miejsce uroczyste rozesłanie pallotyńskich misjonarzy: ks. Stanislaua Skrydalevicha SAC i ks. Łukasza Kluski SAC,ks. Kluska i ks. Skrydalevich którzy 11 stycznia udali się z posługą duszpasterską na Kubę.
    Mszy św. o godzinie 12.30 w naszej poznańskiej parafii przewodniczył ksiądz prowincjał Adrian Galbas SAC w towarzystwie księży misjonarzy i wielu innych współbraci. Ksiądz Prowincjał wygłosił także homilię. W kontekście przeżywanej uroczystości Objawienia Pańskiego nawiązał do sensu wędrówki mędrców ze Wschodu i powiązał to wydarzenie z wyjazdem naszych współbraci na Kubę. Zarysował również sytuację kubańskich katolików, którzy zmagają się z małą liczbą księży. Po homilii Ksiądz Prowincjał wręczył misjonarzom krzyże misyjne i pobłogosławił im na drogę. Misjonarze otrzymali także stuły z wyhaftowanym wizerunkiem św. Wincentego Pallottiego i symboliką naszego Stowarzyszenia. Uroczystość uświetnił swoją obecnością muzyczno-taneczny zespół folklorystyczny z pobliskiego Chludowa. Po Eucharystii naszych misjonarzy pożegnali także poznańscy parafianie (w osobie ks. Adama Kamizeli SAC) i służba liturgiczna.
    Wyjazd naszych misjonarzy jest ważnym wydarzeniem dla Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Są oni bowiem pierwszymi pallotynami, którzy pojawili się na Kubie. Polecajmy ich samych i ich posługę Panu Bogu i prośmy, aby współbraci z misyjnym zapałem było coraz więcej.

ks. Michał Wójciak SAC,
dyrektor Prowincjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Powołań
Księży Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego
foto: © Marcin Marecki
 
Śp. ks. Mozolewski Włodzimierz - + 21 IV 2016

śp. ks. Włodzimierz Mozolewski SACWieczorem 21 IV 2016 roku w drodze do Szpitala Powiatowego w Otwocku w rocznicę urodzin św. Wincentego Pallottiego, zmarł ks. Włodzimierz Mozolewski. Włodzimierz urodził się 30 III 1933 roku w Warszawie, w rodzinie stolarza i cieśli Piotra, i Czesławy z d. Łuniewska. Święcenia kapłańskie przyjął 22 VI 1957 w Ołtarzewie z rąk Stefana kard. Wyszyńskiego. W Jego kapłańskim życiu sporo miejsca wypełniła praca duszpasterska na terenach wschodnich, na Ukrainie, Białorusi i Rosji.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 25 IV w pallotyńskim kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku.

Pełny biogram tu.

 

foto: Zbiory ks. Stanisława Tylusa SAC

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 6 - 10 z 842
http://www.horyzonty.misjesac.pl/help/screen.html